Łazienka w stylu włoskim — Poradnik aranżacyjny

Włoskie łazienki to świątynia harmonii i elegancji w pierwszorzędnym wydaniu. Odważne kompozycje subtelnych kolorów i klasycznych kształtów sprawiają, że łazienki zaaranżowane we włoskim stylu to prawdziwe dzieła sztuki. Włosi uwielbiają łączyć stare z nowym przy zachowaniu właściwych proporcji i spójności aranżacji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak urządzić łazienkę we włoskim stylu.

Główne cechy łazienki w stylu włoskim

Włoska stylistyka to mieszanka elegancji, szyku i harmonii. Pomimo zamiłowania do klasyki, włosi lubują się w nieszablonowych rozwiązaniach, dlatego łazienka w stylu włoskim z pewnością powinna mieć w sobie również nutkę szaleństwa. Podczas tworzenia projektu łazienki we włoskim stylu, powinniśmy skupić się na ziemistych kolorach, takich jak biel, beż, brąz, szarość i czerń. Takie kolory doskonale ze sobą współgrają, nie narzucają się i uspokajają, jednocześnie dając wrażenie czystości. Styl włoski stawia na jakość, dlatego nasza łazienka składać się będzie wyłącznie z solidnych elementów. Przestrzeń, którą projektujemy, powinna być wolna od przesadnej ornamentacji, ponieważ włosi stawiają na minimalizm. Temperament pomieszczenia możemy zaakcentować, wyposażając je w zaledwie jeden efektowny element taki jak zdobione lustro w złotej ramie.

Meble do łazienki w stylu włoskim

Wybierając umeblowanie do włoskiej łazienki, dostępne są dla nas 2 trendy. Albo zdecydujemy się na klasyczne, proste, drewniane meble, albo pójdziemy w stronę nowoczesnych, geometrycznych wyrobów. Oba warianty są chętnie stosowane przez włoskich projektantów wnętrz. Tym, co jest istotne przy wyborze wyposażenia do takiej łazienki, jest prostota i funkcjonalizm. Skupiamy się na najpotrzebniejszych elementach wyposażenia. Najbardziej interesować nas będzie wolnostojąca wanna, sedes i umywalka, podwieszana, minimalistyczna szafka, stojak na ręcznik i półka. W takim wnętrzu świetnie spiszą się szafki z jasnego drewna na toczonych nóżkach z subtelnymi zdobieniami. Umywalka i wanna powinny mieć czysto klasyczne formy, najlepiej wykonane z kamienia bądź obudowane ceramicznymi płytkami. Warto też zainwestować w stylizowane wykończenia armatury, takie jak miedziane baterie w umywalce bądź gałki od prysznica. W łazience urządzonej w stylu włoskim nie może zabraknąć wielkiego lustra w bogato zdobionej ramie. Taki dodatek na pewno zaakcentuje południowy temperament pomieszczenia.

Płytki do łazienki w stylu włoskim

Łazienka zaaranżowana we włoskim stylu nie obejdzie się bez ciekawie stylizowanych płytek na ścianach i podłogach. Do wyboru mamy 3 rodzaje płytek.

  • Wzorzyste płytki ceramiczne. Stanowią element przykuwający uwagę. Najczęściej pojawiają się w motywach kwiecistych bądź geometrycznych.
  • Płytki imitujące kamień. Stanowią bardziej przystępną cenowo alternatywę dla prawdziwego marmuru bądź granitu.
  • Płytki imitujące lastryko, czyli wzór z mieszaniny wody, cementu, grysu i barwnika. Świetnie tworzą tło dla nowoczesnych, minimalistycznych łazienek we włoskim stylu.

Oświetlenie do łazienki w stylu włoskim

Włoskie łazienki z założenia powinny być w dużym stopniu wypełnione światłem słonecznym, dlatego warto na etapie projektowania uwzględnić duże okna w pomieszczeniu. Dzięki temu łazienka będzie sprawiała wrażenie większej i przytulnej. Nie obejdzie się jednak bez światła sztucznego, które we włoskich aranżacjach stanowi istotny element kompozycji.

Do naszej łazienki w stylu włoskim możemy zamontować duże szklane lampy lub bogato zdobione żyrandole. Po obu stronach lustra warto umieścić kinkiety. Wybierając oświetlenie, możemy śmiało sięgnąć po odważny, ozdobny klosz o oryginalnym kształcie oraz po nowoczesne, metalowe elementy. Świetnie spiszą się owalne halogeny na suficie bądź ciekawie stylizowane świetlówki.