Czy warto kupić mop parowy? Wady i zalety czyszczenia parowego

Wielofunkcyjne mopy parowe zyskują coraz większą popularność w polskich domach. Te nowoczesne urządzenia skutecznie czyszczą różne powierzchnie bez użycia środków chemicznych. Mop parowy ma liczne zalety, jak i również pewne ograniczenia. Przeczytaj nasz artykuł, żeby poznać wady i zalety mopa parowego.

Jak działa mop parowy?

Mop parowy to elektryczne urządzenie AGD służące do czyszczenia podłóg. Wyglądem przypomina zwykły mop, z tą różnicą, że ma wbudowany specjalny zbiornik na wodę, emiter pary oraz głowicę z nakładką do mycia powierzchni. Woda w urządzeniu grzeje się do temperatury wrzenia. W wyniku tego powstaje gorąca para, która przepływając przez końcówkę myjącą, dezynfekuje fragment podłogi. Wysoka temperatura ułatwia usunięcie trwałych zabrudzeń, a dodatkowo dokładnie dezynfekuje czyszczoną powierzchnię. Niektóre mopy parowe mają funkcje regulowania parametru strumienia pary, dzięki czemu łatwo dostosujemy tryb urządzenia do naszych potrzeb. Na rynku występują zarówno modele zasilane prądem z gniazdka, jak i te bezprzewodowe, wyposażone w akumulator.

Do jakich powierzchni nadaje się mop parowy?

Choć mopami parowymi najczęściej myje się podłogi, to znajdą one zastosowanie także w przypadku innych powierzchni o różnych fakturach. Są w stanie wyczyścić ściany w łazience, okna, fugi, dywany, kanapy, a nawet tapicerki samochodowe. Szczególnie dobrze spisują się w przypadku szyb, ceramiki, glazury, kamienia, terakoty i płytek. Te powierzchnie można czyścić parowo bez żadnych ograniczeń.

Natomiast w przypadku podłóg drewnianych olejowanych i woskowanych użycie mopa parowego nie jest zalecane. Otóż są one narażone na puchnięcie pod wpływem wilgoci. To samo tyczy się drewna lakierowanego, które może się ścierać.

Czyszczenia parowego nie tolerują także słabej jakości panele oraz parkiety z wieloma fugami, w których może gromadzić się wilgoć. W tym przypadku warto skorzystać z możliwości regulacji ciśnienia nadmuchu pary i ustawić najdelikatniejsze parametry.

Czy mop parowy jest dobrym wyborem?

Mop parowy to nowoczesne i wielofunkcyjne urządzenie, które w wielu sytuacjach ułatwi nam walkę z różnego rodzaju zabrudzeniami. Każdy sprzęt ma jednak swoje mocne i słabe strony. Nie w każdym domu sprawdzi się idealnie, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto zwrócić uwagę zarówno na jego zalety, jak i na wady.

Zalety czyszczenia parowego

Podstawową zaletą mopa parowego jest fakt, że do mycia nie wymaga on żadnych środków chemicznych. Co więcej, czyszcząca siła pary jest tak intensywna, że nawet poważnych zabrudzeń i bakterii pozbędziemy się, bez dodatku żadnych detergentów. Wystarczy do tego zwykła woda z kranu.

Posiadacze mopów parowych mogą cieszyć się również tym, że po czyszczeniu, na powierzchni nie pozostają żadne smugi ani zacieki. Do tego podłoga jest sucha zaraz po wytarciu mopem. Druga rundka „na sucho” nie będzie konieczna.

Dodatkowym walorem jest niezwykła skuteczność, w walce z wszelkimi zarazkami. Rozgrzana para wodna eliminuje wszystkie bakterie, co cieszyć będzie szczególnie osoby cierpiące z powodu astmy oraz alergii. Cecha ta zwiększa również poziom bezpieczeństwa i komfortu, w przypadku gdy jednym z domowników jest raczkujący niemowlak.

Wady czyszczenia parowego

Największą wadą czyszczenia parowego jest to, że może uszkodzić, niektóre rodzaje powierzchni. Nie nadaje się do mycia drewna niezaimpregnowanego, olejowanego, woskowanego i lakierowanegoPanele niskiej jakości również źle reagują na czyszczenie parowe.

Mop parowy nie najlepiej sprawdza się w przypadku dużych powierzchni. Pojemnik na wodę, ma ograniczoną pojemność. Dlatego, jeśli do umycia mamy nieco większą przestrzeń, to musimy liczyć się z tym, że nawet kilka razu będziemy uzupełniać zbiornik. Dlatego lepiej sprawdzi się w kawalerce niż w dużym domu jednorodzinnym.

Korzystając z mopa parowego, można także napotkać problemy z domyciem powierzchni trudno dostępnych. Przestrzeń pod kredensem, czy kąty i inne zakamarki mogą wymagać od nas sięgnięcia po bardziej tradycyjne metody czyszczenia.