Jak usunąć plamy z czerwonego wina? 5 domowych sposobów

Wystarczy chwila nieuwagi żeby niechcący strącić delikatny kieliszek z czerwonym winem. Plama z tego aromatycznego trunku wygląda groźnie, ale okazuje się, że łatwo możemy się jej pozbyć. Co możemy zrobić kiedy zachlapiemy winem ulubioną sukienkę czy koszulę? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Jak usuwać plamy z wina?

Kiedy zdarzy nam się zachlapać tkaninę winem najważniejsza jest nasza szybka reakcja. Bez względu na rodzaj plamy, każdą trudniej jest usunąć jeżeli jest zaschnięta, dlatego działajmy od razu. To, co także jest istotne to rodzaj poplamionego materiału. W zależności od tego jak delikatna jest tkanina, powinniśmy zastosować środek tak, aby nie uległa ona zniszczeniu. Niechcianych przebarwień unikniemy stosując próbę koloru - zanim przejdziemy do odplamiania, na mały fragment materiału nałóżmy środek odplamiający. Dzięki temu będziemy mogli zaobserwować reakcje tkaniny i uznać odplamiacz za bezpieczny. Pamiętajmy, aby nigdy nie prasować powstałej plamy. Wysoka temperatura jedynie utrwali zabrudzenie i zdecydowanie utrudni jego usuwanie.

Jak uratować poplamiony winem dywan?

Nierzadko dywany padają ofiarą plam wszelkiego rodzaju. Często podczas spotkań towarzyskich zdarza się, że ktoś niechcący potrąci kieliszek z czerwonym winem. Nie trzeba jednak wpadać w panikę kiedy tak się stanie, ponieważ zarówno jasny jak i kolorowy dywan możemy uratować i pozbyć się plamy. Prostym i skutecznym sposobem jest użycie zwykłej kuchennej soli. Zazwyczaj znajduje się ona w każdej kuchni, używana codziennie podczas przygotowywania posiłków. To co możemy zrobić z plamą na naszym dywanie, to po prostu zasypać ją grubą warstwą soli. Tak "przyprawiony" dywan pozostawiamy, aż sól wciągnie wino. Przy użyciu szmatki, ścieramy pozostałość. Czynność możemy powtórzyć jeżeli jest taka potrzeba.

Sposoby na plamy z czerwonego wina na ubraniach

Kieliszek czerwonego wina kojarzy się często z wykwintną, romantyczną kolacją. Na takie okazje zazwyczaj ubieramy się w eleganckie ubrania. Niestety poplamiona koszula czy sukienka nie należą do ulubionych widoków, szczególnie wtedy kiedy jesteśmy przekonani, że na plamy z wina nie ma rady. Nic podobnego! Podobnie jak z dywanem, świeżo powstałą plamę możemy zasypać solą. Po jakimś czasie tkaninę wypłukać, a następnie wyprać. Plama z wina powinna bez trudu zniknąć. Sól jest bezpieczna dla naszych ubrań i nie musimy się martwić, że je zniszczymy.

Kolejną skuteczną metodą może okazać się użycie wody utlenionej. Zazwyczaj mamy ją w domowej apteczce, dzięki czemu możemy ją szybko zaaplikować na zabrudzenie. Wystarczy, że polejemy plamę wodą utlenioną, pozostawimy na jakiś czas, a następnie wypłuczemy. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin należy rozcieńczyć wodę utlenioną ze zwykłą wodą, najlepiej w proporcjach 1:1.

Białe wino skuteczne na plamy?

Chociaż brzmi to trochę niedorzecznie, okazuje się, że groźnie wyglądające plamy z czerwonego wina możemy pokonać winem białym lub szampanem. Jak należy to zrobić? Nic prostszego. Kiedy na naszym ubraniu lub innej tkaninie pojawi się plama z czerwonego trunku, polejmy ją wcześniej wspomnianym alkoholem. Następnie, pierzemy poplamiony materiał w pralce przy użyciu detergentu do prania.

Domowe sposoby na wywabienie plam z czerwonego wina

Z pewnością do prostych i zazwyczaj skutecznych sposobów na wywabianie plam z czerwonego wina, możemy zaliczyć:

  • sól kuchenną
  • wodę utlenioną
  • białe wino

Jeżeli mamy do czynienia ze starszymi już, zaschniętymi plamami, do ich pozbycia się możemy użyć kremu do golenia lub roztworu wody z sodą oczyszczoną. W przypadku kremu do golenia, wystarczy, że nałożymy go na plamę i pozostawimy do wyschnięcia. Wyschnięty krem wystarczy zeskrobać. Kolejnym sposobem jest zamoczenie zabrudzonej winem tkaniny w roztworze sody z wodą. Do mieszaniny należy użyć 4 stołowych łyżek sody oczyszczonej i wymieszać je w 1 litrze wody.

Domowe metody przy wywabianiu plam z wina mogą okazać się bardzo pomocne. Warto je znać, aby wiedzieć co możemy zastosować na zaplamiony winem dywan, kiedy nie mamy pod ręką odplamiających detergentów. Chociaż czerwone plamy wyglądają na trudne do usunięcia, nie należy się zrażać. Możemy być spokojni, że przy zastosowaniu odpowiednich kroków, skutecznie pozbędziemy się wina z koszuli, obrusu czy kanapy.