W naszych ogródkach możemy natknąć się na takie ślimaki, które wędrują razem z domkiem na plecach - muszlą, i na te które muszli nie mają, dlatego oprócz pożywienia szukają także schronienia. Pierwsze z wymienionych nie są zagrożeniem dla pięknie wypielęgnowanych ogrodów i nie musimy się nimi zbytnio przejmować. Niestety, ślimaki bez muszli stanowią już większy problem. Do naszego ogrodu przychodzą w poszukiwaniu schronienia - lubią wilgotne i zacienione miejsca, a także w celu znalezienia pożywienia. Jak wiadomo ślimaki są wszystkożerne. Żywią się liśćmi, korzeniami, a także mniejszymi od siebie zwierzętami. .
Pojawienie się ślimaków w ogrodzie może stać się uciążliwe. Zanim jednak zaczniemy walkę z tymi nieproszonymi gośćmi, powinniśmy wziąć pod uwagę także to, jak dużą rolę pełnią w ekosystemie. Ślimaki są pożywieniem dla wielu zwierząt i często zjadają zgniłe części roślin i chwasty. Z tego względu powinniśmy unikać sięgania po chemikalia i spróbować odstraszyć ślimaki domowymi metodami.
Najmniej inwazyjną, a jednak bardzo skuteczną metodą okazuje się ręczne wyzbieranie ślimaków. Wymaga to cierpliwości i regularności, ale zdecydowanie się opłaca. Wyzbierane ślimaki wynosimy na spora odległość od naszej posiadłości. Istotne jest, aby zbierać ślimaki w deszczowy i pochmurny dzień, wtedy wychodzą one ze swoich kryjówek i jest szansa, że pozbędziemy się znacznej większości.
Wizyty ślimaków w naszych ogrodach możemy ograniczyć, sadząc rośliny, których te zwierzęta nie lubią. Do kwiatów, mających działanie odstraszające możemy zaliczyć nasturcję, krwawnika pospolitego, liliowca ogrodowego czy lawendę. Woń tych kwiatów, przyjemna dla naszych nosów, jest dla ślimaków nie do zniesienia. Podobnie z liśćmi poszczególnych odmian, które są dla nich po prostu niesmaczne. Zasadzenie konkretnych gatunków roślin, może skutecznie zniechęcić ślimaki do urzędowania w naszych rabatach.
Nic tak skutecznie nie zwabia ślimaków jak wilgotne i zacienione miejsca. Ślimaki, które nie mają skorupy muszą szukać schronienia, które osłoni je przed promieniami słonecznymi. Chcąc pozbyć się ślimaków, nie robiąc im przy tym krzywdy, możemy stworzyć miejsce, które będzie dla nich idealnym schronieniem. Stara deska lub skrzynka może nadać się do tego idealnie. Ślimaki będą lgnęły do pułapki. Deskę zajętą przez niechcianych gości naszego ogrodu wystarczy wynieść poza jego obszar.
Kolejnym sposobem na ślimaki może okazać się tworzenie barier wokół roślin. Możemy do tego wykorzystać popiół, zmielone skorupki jaj lub piasek. Głównym zamysłem tego jest stworzenie podłoża, na którym trudno jest poruszać się ślimakom. Kiedy obsypiemy roślinę naokoło powstanie bariera, która będzie trudna do pokonania dla tych szkodników. Musimy jednak pamiętać, że bariery takie trzeba regularnie odnawiać, gdyż łatwo mogą być wymywane przez deszcz czy rozwiewane przez wiatr.
Zdecydowanie wykorzystanie chemicznych środków na ślimaki powinno być naszą ostateczną bronią, jednak bywają sytuację, w których ich użycie jest niezbędne. W przypadku kiedy mamy w ogrodzie inwazję ślimaków, a wszystkie liście są podziurawione, w trosce o nasz ogród warto sięgnąć po preparaty działające odstraszająco. Skuteczne może także okazać się posypywanie ślimaków solą, która po prostu je niszczy.
Ślimaki choć są z pozoru niegroźne, mogą stopniowo doprowadzić nasze rośliny do ruiny. Ważne jest, aby regularnie kontrolować ogród i obserwować czy pojawianie się w nim ślimaków jest coraz częstsze, czy jedynie sporadyczne. Jeżeli jednak zauważymy ślady bytowania tych zwierząt w naszym ogrodzie, warto podjąć zapobiegawcze kroki.