Skóra ma to do siebie, że należy się z nią obchodzić bardzo delikatnie i poddawać ją regularnej pielęgnacji. Nie można jednak z tym przesadzić, bo możemy skórę zwyczajnie uszkodzić. Kiedy w naszym mieszkaniu mamy skórzane meble, przede wszystkim powinniśmy się zaznajomić z zaleceniami ich producenta. Z nich dowiemy się jak w prawidłowy sposób użytkować, a także czyścić naszą sofę czy fotele. Czynność, którą możemy wykonywać regularnie to odkurzanie mebli. Usuwamy w ten sposób kurz i drobne okruchy, a przy tym nie narażamy skóry na kontakt z detergentami. Kolejnym rutynowym działaniem może być przecieranie mebli wilgotną szmateczką. Żaden z tych sposobów nie uszkodzi skórzanej tapicerki i pozwoli nam utrzymywać wyposażenie salonu w czystości.
Zabrudzenia mebli, szczególnie tych przeznaczonych do codziennego użytkowania zdarzają się często. Bez względu na rodzaj obicia mebla, wszelkie zabrudzenia czy plamy może pokonać szybkość reakcji. Nie czekajmy, aż plama zaschnie! Jeżeli na tapicerce pojawi się zabrudzenie, w miarę możliwości, starajmy się zaradzić mu od razu. Przy czyszczeniu mebli obitych w skórę naturalną zdecydowanie powinniśmy unikać chemicznych środków czyszczących. Co prawda mogą one skutecznie usunąć plamę, ale mogą też trwale uszkodzić skórę.
Czego możemy użyć, aby bezpiecznie usunąć zabrudzenie? Jako pierwsze sięgnijmy po ciepłą wodę z mydłem i przy pomocy miękkiej szmatki wyczyśćmy mebel. Możemy także wykorzystać płyn do naczyń, stosując go dokładnie tak samo jak mydło. Kolejnym skutecznym sposobem w czyszczeniu skórzanej tapicerki jest użycie octu, mleka i oleju. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i otrzymujemy czyszczącą emulsję.
Dbanie o skórzane meble nie kończy się jedynie na ich czyszczeniu. Podobnie jak ze skórzanym obuwiem, kluczem do sukcesu jest ich prawidłowa impregnacja, czyli zabezpieczenie przed czynnikami wpływającymi na skórę niekorzystnie. Do impregnacji najlepiej nadadzą się specjalnie przystosowane do tego środki impregnujące. Możemy je nabyć zazwyczaj w salonie, w którym kupowaliśmy meble. Proces impregnacji należy powtarzać po upływie czasu działania impregnatu. Środki zabezpieczające skórę nie tylko chronią ją przed zniszczeniem, ale także sprawiają, że znacznie łatwiej usuwa się z niej zabrudzenia.
Zamsz jest bardzo podatny na zabrudzenia i czyści się go wyjątkowo trudno. Największym wrogiem zamszowej sofy są płyny i tłuste plamy. Niestety tego typu zabrudzenia zdarzają się bardzo często. Na szczęście są sposoby na to, aby się ich pozbyć.
Jeżeli mamy do czynienia z zaschniętym brudem możemy spróbować usunąć go na sucho. Do tego przyda się nam miękka szczoteczka. W przypadku świeżych plam z tłuszczu sprawdzi się mąka ziemniaczana. Wystarczy, że zasypiemy powstała plamę mąką ziemniaczaną i pozostawimy nawet na kilka godzin. Następnie proszek wystarczy strzepać. Jeżeli zamszowe meble są narażone na częste zabrudzenia, warto zaopatrzyć się w specjalne detergenty do czyszczenia tego rodzaju skóry. Najczęściej w postaci delikatnej pianki, skutecznie usuwają zabrudzenia.
Pielęgnacja skórzanych mebli wcale nie musi być trudna. Choć skóra wymaga więcej naszej troski niż tekstylne obicia mebli, to przy stosowaniu się do podstawowych zasad możemy spokojnie utrzymać ją w nienagannym stanie.