Jak czyścić ramy obrazów? Sprawdzone sposoby na czyszczenie starych ram

My ludzie tak już mamy, że lubimy otaczać się pięknymi przedmiotami. Nic więc dziwnego, że obrazy to często spotykany element naszych dekoracji. Jeśli chcemy zachować ramy naszych obrazów w dobrej kondycji, musimy pamiętać o czyszczeniu i konserwacji. Jak czyścić ramy obrazów? Prezentujemy sprawdzone sposoby na czyszczenie ram obrazów.

Sztuka w czystej oprawie

Większość z nas posiada w domu przynajmniej jeden obraz. Niektórzy nie jeden, lecz kilka lub kilkanaście. Lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami, dlatego chętnie do swojego otoczenia włączamy akcent artyzmu. Jak każdy przedmiot, tak również i ramy obrazów z czasem zostaną pokryte warstwą kurzu i będziemy musieli sobie poradzić z ich wyczyszczeniem. Tego typu ozdoby bywają problematyczne w czyszczeniu ze względu na ich nierówną fakturę i delikatny materiał. Czyszczenie ram obrazów to żadna sztuka, ale warto wiedzieć jak się do tego zabrać, żeby przy okazji niczego nie uszkodzić.

Czyszczenie ram w zależności od wykonania

W zależności od materiału, z jakiego rama jest wykonana, wybierzemy inny sposób czyszczenia. Najczęściej spotykane ramy to:

  • Drewniane ramy,
  • Ramy ze złoceniami,
  • Gipsowe ramy.

Należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu obrazu przed rozpoczęciem czyszczenia. Obrazy na płótnie zabezpieczymy wyciętym na wymiar kawałkiem tektury, a współczesne grafiki i zdjęcia wyciągamy z obramowania na czas porządków.

Jak czyścić proste i rzeźbione ramy drewniane?

Drewniane ramy obrazów są najprostsze do wyczyszczenia. Na początku ściągamy kurz odkurzaczem, a następnie rozprowadzamy po powierzchni ramy odrobinę pasty podłogowej. Ważne, aby substancja była podgrzana i rozcieńczona z niewielką ilością wody. Preparat nakładamy z umiarem, bo w końcu zabytkowe drewno nie lubi nadmiernej wilgoci. Po upływie około 90 minut polerujemy ramę miękką, bawełnianą szmatką. Aby nadać powierzchni połysku i dodatkowo ją zaimpregnować, wcieramy w nią odrobinę oleju lnianego przy pomocy szmatki bawełnianej. Na koniec, po opływie kilku godzin od nałożenia oleju możemy usunąć warstwę zabezpieczającą.

Jak czyścić stare ramy ze złoceniami?

Złocone powłoki należą do delikatnych, dlatego czyszcząc ramy ze złoceniami, musimy zachować niezbędną ostrożność. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni detergent, taki który nie wejdzie w reakcję ze złotą warstwą. Do dyspozycji mamy kilka osobliwych preparatów:

  • Ocet winny. Zapewnia delikatny efekt oczyszczający. Po przetarciu octem niezwłocznie przecieramy powierzchnię gąbką zwilżoną czystą wodą.
  • Ubita piana z białek jaj. Pianę ubijamy na sztywno, po czym dodajemy kilka kropel benzyny ekstrakcyjnej. Gotowy specyfik rozprowadzamy pędzlem wzdłuż zabrudzonej ramy. Niedługo potem usuwamy powstałą maź przy pomocy zwilżonej czystą wodą gąbeczki.

Niektórych zaskoczyć może fakt, że dodatkowego połysku złoconej ramię nadamy poprzez natarcie jej przekrojoną cebulą.

Jak czyścić ramy gipsowe?

Aby nie uszkodzić kruchej, gipsowej powierzchni ramy z tego tworzywa czyścimy w najdelikatniejszy możliwy sposób. Tutaj znowu przydatna okarze się ubita piana z białek z odrobiną benzyny ekstrakcyjnej. W roztworze zanurzamy szczoteczkę do zębów i nakładamy porcję piany na ramę z gipsowymi zdobieniami. Przez cały czas dbamy o to, by udział wody w procesie był jak najmniejszy

Jak zabezpieczyć ramy przed wilgocią?

W starym budownictwie masywne ściany mogą być nośnikiem szkodliwej dla ram wilgoci. Zwłaszcza w pomieszczeniach, w których temperatury są raczej niskie. Aby ograniczyć szkodliwy wpływ wilgoci na ramę ścianę, na której wisi obraz, warto pomalować roztworem 12 g ałunu potasowego rozrobionym w 1 litrze wody. Dodatkowo w tylnej części ramy możemy przykleić niedużą warstwę korka, która odizoluje ozdobę od chłodnej powierzchni, a przy okazji zapewni swobodną cyrkulację powietrza między obrazem a ścianą.