DIY — domowy odświeżacz powietrza — jak go zrobić?

Nie da się ukryć, że uwielbiamy być otaczani przez przyjemne zapachy. Niestety odświeżacze powietrza dostępne na sklepowych półkach często zawierają chemiczne dodatki szkodliwe dla zdrowia. Jak więc cieszyć się ulubionym zapachem w mieszkaniu, bez obawy o swój organizm? Odpowiedzią są domowe odświeżacze powietrza, które sami możemy przygotować. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak zrobić własny odświeżacz powietrza.

Odświeżacz powietrza w sprayu

Najprostszym, a przez to także najbardziej powszechnym sposobem na zrobienie własnego odświeżacza powietrza, jest przygotowanie domowego sprayu zapachowego. W tym celu musimy zaopatrzyć się w sodę oczyszczoną, ulubiony olejek zapachowy i dozownik w formie sprayu. Do butelki spryskiwacza wlewamy wodę i dolewamy kilkanaście kropel olejku zapachowego. Im więcej go dolejemy, tym intensywniej będzie działał nasz spray. Następnie dosypujemy do mieszanki pół łyżeczki sody. Teraz możemy zakręcić butelkę i wstrząsnąć zawartością — gotowe. Tak przygotowany odświeżacz powietrza działa na tej samej zasadzie, co te sklepowe, z tą różnicą, że zawiera mniej chemicznych dodatków i jest o wiele przyjemniejszy.

Domowy dyfuzor zapachowy

Świetnym sposobem na to, by uwolnić się od potrzeby ciągłego rozpylania zapachowej mgiełki, jest przygotowanie domowego dyfuzora zapachowego. Ten przyjemny dla oka, szklany odświeżacz powietrza nie tylko bardzo długo działa, lecz również stanowi ciekawą ozdobę pomieszczenia.

Aby przygotować własny dyfuzor zapachowy, będziemy potrzebować:

 • szklanego naczynia z wąską szyjką i szerszym dołem (może to być np. flakon po perfumach),
 • 5-6 rattanowych patyczków do dyfuzorów,
 • szklankę płynnej parafiny lub oleju kokosowego,
 • olejek eteryczny.

Zaczynamy od połączenia szklanki któregoś z olejów nośnikowych z kilkunastoma kroplami wybranego olejku zapachowego. Mieszankę przelewamy do wybranego naczynia, po czym wkładamy do niego patyczki rattanowe. Drewno powinno wchłonąć olejki i wraz z upływem czasu coraz mocniej będzie emitować zapach do wnętrza pomieszczenia. Im większą liczbę patyczków włożysz do naczynia, tym intensywniejszy efekt zapachowy odczujesz. Aby spotęgować działanie dyfuzora, odwracaj patyczki co kilka dni. W razie potrzeby możesz też dolać kilka kropli olejku eterycznego.

Zrób własny potpourri

Skutecznym sposobem na zrobienie niezwykle przyjemnego odświeżacza powietrza jest przygotowanie własnego potpourri. Do wyboru mamy 2 warianty: owocowy i kwiatowy.

Domowe potpourri kwiatowe

Przygotowanie kwiatowego potpourri, zaczynamy od zgromadzenia niezbędnych składników:

 • suszone płatki kwiatów (dowolna kompozycja)
 • ulubione olejki eteryczne.

Zaczynamy od wysuszania kwiatów. Jeśli mamy możliwość to pozwólmy im naturalnie wyschnąć. Gdy kwiaty są już suche, zamykamy je w słoiku i dodajemy kilka kropel olejku zapachowego. Tak przygotowane potpourri zamykamy na przynajmniej 4 tygodnie. Po upływie czasu wystarczy słoik odkręcić, żeby poczuć przyjemny, naturalny aromat.

Domowe potpourri owocowe

Na podobnej zasadzie przygotowujemy owocowe potpourri. Podstawową różnicą są składniki, które w przypadku tego wariantu wyglądają w następujący sposób:

 • pomarańcza,
 • cytryna,
 • limonka,
 • goździki,
 • cynamon,
 • szyszki,
 • olejek eteryczny.

Zaczynamy od pokrojenia owoców w cienkie plasterki. Następnie suszymy je w piekarniku przy temperaturze ustawionej na 100 stopni przez około 2 godziny. Ważne jest, by podczas suszenia co jakiś czas przewracać je na drugą stronę. Po upływie czasu przekładamy owoce do miski i dodajemy goździki, cynamon i szyszki. Goździki wbijamy w pomarańcze, a żeby wzmocnić efekt zapachowy, możemy je skropić olejkiem eterycznym. Na koniec wsypujmy mieszankę do słoika i pozostawiamy w zamknięciu przez około 4 tygodnie.