Zima to ciężki okres dla ptaków. Aby pomóc im przetrwać zimę często budujemy karmniki i dokarmiamy ptaki. Zastanawiasz się czym, kiedy i jakie ptaki dokarmiamy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo dokarmiać ptaki.
Zimy w naszym klimacie bywają mroźne, co szczególnie odczuwają zwierzęta żyjące na dworze. Dla ptaków jest to sezon poszukiwania pożywienia i walki o przetrwanie w trudnych warunkach. Wiele wróbli, kawek, kosów, dzięciołów czy sikorek przedwcześnie pada z przemarznięcia.
Możemy pomóc im przetrwać zimę, montując w naszym ogrodzie karmnik dla ptaków. Już po kilku dniach od wystawienia pokarmu na dwór zauważymy znacznie większą liczbę skrzydlatych przyjaciół na naszym podwórku. W zamian za pożywienie, ptaki odwdzięczą nam się, pożerając uciążliwe owady w letnim sezonie.
Podstawowe pytanie brzmi: dokarmiać, czy nie? Opinie na ten temat są podzielone. Natura z jednej strony wyposażyła zwierzęta w skuteczny instynkt przetrwania, który powinien wystarczyć. Z drugiej strony wiele ptaków mimo wszystko umiera przed nadejściem wiosny. W końcu poszukiwanie pożywienia na mrozie pochłania mnóstwo energii.
Należy zwrócić uwagę na pewną wymierną korzyść dla naszego ogrodu, jaka płynie z dokarmiania ptaków. Ptaki, które zadomowią się dookoła naszego karmnika, wiosną ruszą na poszukiwania larw owadów i gąsienic. W ten sposób ptaki przerzedzają populację ogrodowych szkodników takich jak kapustnik, błyszczka jarzynówka, piędzik przedzimek albo bielinek, a dzięki temu nasze rośliny będą mogły spokojnie się rozwijać.
Możemy więc przyjąć zasadę, że warto dokarmiać ptaki zimą pod warunkiem, że robimy to we właściwy sposób. Jeśli mamy zamiar robić to byle jak, lepiej nie robić tego wcale.
Sezon na karmienie ptaków rozpoczyna się wraz z nadejściem srogich mrozów z opadami śniegu. Gruba warstwa śniegu sprawia, że poszukiwanie pokarmu w naturalnym środowisku staje się dla ptaków niemalże niemożliwe. Godny uwagi jest fakt, że przy niskich temperaturach zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne skrzydlatych zwierząt. Za typowy sezon na dokarmianie ptaków możemy przyjąć okres od grudnia do końca lutego, który będzie ruchomy w zależności od pogody.
Trzeba jednak pamiętać o jednym. Jeśli decydujemy się na dokarmianie ptaków, musimy robić to systematycznie do końca zimy. Ptaki przyzwyczajone do otrzymywanego pożywienia mogą nie dać sobie rady z odszukaniem nowego źródła, jeśli przestaniemy uzupełniać karmnik. Zwłaszcza że w drodze z gniazda często pokonują przy tym duże odległości, co pochłania spore zapasy energii.
Wiemy już, kiedy dokarmiać ptaki. Pytanie, jakie gatunki najbardziej mogą na tym skorzystać?
Jeśli chodzi o dokarmianie ptaków w ogrodzie, to najczęściej odwiedzą nasz karmnik sikorki, wróble, mazurki, a nieco rzadziej także gile, kosy, trznadle, zięby i dzwońce.
Nad zbiornikami wodnymi nasze pożywienie chętnie przyjmą dzikie kaczki i łabędzie.
Z kolei w parkach i przestrzeniach miejskich, garść naszego ziarna zazwyczaj stanie się pożywką dla gołębi, gawronów, sierpówek i kawek
Kompletując zaopatrzenia karmnika, powinniśmy kierować się 3 zasadami.
Niewłaściwie dobrany pokarm bardziej zaszkodzi ptakom, niż pomoże. Dlatego karmiąc ptaki, sięgamy głównie po:
FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI
Ile kosztuje paczka ziaren dla ptaków?
Paczka wyselekcjonowanych ziaren dla dzikich ptaków o masie 4 kg kosztuje około 25 PLN.