Kwiaty do ciemnej łazienki — jakie rośliny wybrać do toalety bez okna?

Kwiaty do łazienki bez okien powinny lubić półmrok i wilgotne otoczenie. Przedstawiamy idealne gatunki roślin do uprawy w ciemnej łazience.

Uprawa żywych kwiatów w łazience bez okna

Kwiaty są w stanie w wyjątkowy sposób ozdobić nasze pomieszczenie. Rośliny dodają wnętrzom życia i budują w nich niepowtarzalny klimat. W końcu każdy kwiat jest jedyny w swoim rodzaju. Pasują praktycznie do każdej stylistyki, niezależnie od metrażu, a szczególnym powodzeniem cieszą się w eko-wnętrzach, bazujących głównie na naturalnych materiałach i rozbudowanej warstwie flory. Kwiaty znajdą swoje miejsce w każdym pomieszczeniu — od sypialni, przez kuchnię, po łazienkę. Jeśli jednak chodzi o kwiaty w łazience, to ich uprawa może być nieco problematyczna. W końcu toalety to pomieszczenia wilgotne, często pozbawione dostępu światła słonecznego. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w mrocznym pomieszczeniu można z powodzeniem hodować rośliny. Sekret leży w doborze odpowiednich gatunków do uprawy łazienkowej i aranżacji oświetlenia zastępczego.

Naświetlanie kwiatów w ciemnej łazience

Nie można zapominać o tym, że nawet cieniolubne rośliny potrzebują światła do życia. Dlatego podczas uprawy kwiatów w łazience bez okien bardzo ważne jest, by dostarczyć im źródło światła sztucznego.

Dobrym wyborem są energooszczędne lampy LED, rzucające światło na rośliny od góry. Rośliny wymagają naświetlania przez większą część dnia i mogłoby się to odbić wysokimi rachunkami za prąd, gdybyśmy chcieli korzystać wyłącznie z głównego oświetlenia w pomieszczeniu. Warto więc zamontować niezależne energooszczędne źródło światła dedykowane specjalnie naszym kwiatom.

Alternatywnym rozwiązaniem, jest zakup takich samych roślin do toalety i innego naświetlonego pomieszczenia. Wtedy moglibyśmy zamieniać je miejscami co kilka dni. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny dobrze znoszą częste przestawianie.

Pielęgnacja kwiatów w łazience bez okien

Podczas uprawy łazienkowej, tak jak podczas każdej innej, przestrzegamy zaleceń dla danego gatunku. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by utrzymywać rośliny w odpowiednim dystansie od środków chemicznych, perfum, czy kosmetyków. Powinniśmy też zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, zwłaszcza jeśli rozpylamy jakiś dezodorant, albo lakier do włosów.

Jakie kwiaty wybrać do ciemnej łazienki?

Specyficzny mikroklimat panujący w łazienkach nie sprzyja wielu roślinom doniczkowym. Przy wyborze odpowiednich kwiatów do łazienki powinniśmy się dowiedzieć:

  • Jak dany gatunek znosi wilgotne powietrze?
  • Czy jest on odporny na grzyby i pleśnie?
  • Czy półmrok jest dla niego odpowiedni?

Dopiero gdy upewnimy się, że dana roślina nadaje się do łazienkowych warunków, możemy zdecydować się na uprawę. Poniżej przedstawiamy gatunki kwiatów, które doskonale nadają się do łazienki bez okien.

Bluszcz

Bluszcz to roślina w sam raz do uprawy w ciemnej łazience. Przeżyje bez światła dziennego, a do tego wprost uwielbia półmrok i wilgotne otoczenie. Ucieszy nas także fakt, że bluszcz jest odporny na choroby i łatwo adaptuje się w nowym otoczeniu.

Zamiokulkas

Świetnym wyborem jest również mało wymagający zamiokulkas. Wystarczy mu ciepło, a światło nie jest mu bardzo potrzebne. Rośliny z tego gatunku wyglądają bardzo szykownie i potrafią efektownie ozdobić pomieszczenie.

Aglaonema

Do łazienki idealnie dostosuje się również aglaonema. Rośliny te lubują się w wilgotnych warunkach. Warto jednak pamiętać, by raz na jakiś czas przestawić ją w jaśniejsze miejsce, co zaowocuje pojawieniem się na liściach specyficznych wzorów.

Sansewieria

Bardzo wytrzymałe sansewierie są łatwe w hodowli i przeżyją nawet u zapominalskich gospodarzy. Jest to doskonały kwiat, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą roślin.