Salon w stylu art déco — poradnik aranżacyjny

Elegancja wywodząca się z 20-lecia międzywojennego powraca do nas we współczesnym wydaniu. Wyrafinowane i pełne kunsztu salony w stylu art déco to prawdziwa gratka dla miłośników wyszukanych aranżacji. Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • Jak urządzić salon w stylu art déco,
  • Jakie są główne cechy stylu art déco,
  • Jak zaprojektować ściany i podłogi w salonie art déco,
  • Jakimi dodatkami uzupełnić kompozycję salonu art déco.

Główne cechy stylu art déco

Art déco oznacza sztukę dekorowania. Ten styl, którego geneza umiejscowiona jest w 20-leciu międzywojennym, korzysta z antycznych form i używa ich do tworzenia nowoczesnych kompozycji. Jego podstawową cechą jest balans pomiędzy funkcjonalnością a wyrafinowaniem. W tej stylistyce bardzo ważny jest detal i porządny materiał. Aranżacje w stylu art déco projektowane są z największą troską o szczegóły. Poszczególne elementy pełnią określoną funkcję w kompozycji i współgrają ze sobą wzajemnie. Urządzając takie wnętrze, sięgamy jedynie po wysokiej klasy materiały, skłaniając się ku produktom o rzemieślniczym charakterze. W art déco stałą pozycje zajmują geometryczne wzory, wyraziste kolory i ostre załamania. Wnętrza w takiej stylistyce mają artystyczną duszę i odważny charakter. Kojarzymy je z indywidualizmem, nieoczywistymi kompozycjami materiałów, barw oraz faktur. Choć do minimalizmu jej daleko, stylistyka ta nie pozwala na kicz i przesadę w aranżacji. Jej nierozłączne cechy stanowią umiar i harmonia.

Ściany w salonie art déco

Pierwszym etapem aranżacji salonu w stylu art déco jest projektowanie ścian i podłóg. Zacznijmy od ścian. Do dyspozycji mamy kilka wariantów. Między innymi możemy zastosować stonowane barwy, takie jak beże, błękity czy też brudne róże, które świetnie spiszą się w roli tła dla zdobionych mebli i akcesoriów. Alternatywą jest paleta wyrazistych, intensywnie nasyconych barw, np. brąz, głęboki turkus, butelkowa zieleń, które uwydatnią wyszukany charakter pomieszczenia. Możemy również sięgnąć po tapety ścienne, które są niezwykle mile widziane we wnętrzach art déco. Świetnie sprawdzą się w tej roli zarówno tapety w geometryczne bądź kwieciste wzory, jak i te imitujące luksusowe materiały.

Podłogi w salonie art déco

NIewątpliwie równie ważną rolę co ściany, w aranżacji salonu art déco odgrywać będą podłogi. Godne uwagi są drewniane deski podłogowe. Przy wyborze należy pamiętać o doborze wysokiej klasy materiałów i zastosowaniu ciekawego wzoru podczas układania desek. Drewno uwydatni przytulną aurę pomieszczenia, z kolei odpowiedni motyw na podłodze podkreśli nasze wyczucie estetyki. Na tak zaprojektowaną powierzchnię możemy położyć dywan w geometryczne wzory.

Meble w salonie art déco

Właściwy szyk do salonu wprowadzimy, zapewniając odpowiednie umeblowanie. To właśnie meble są elementem, który w naszym wnętrzu najbardziej będzie przykuwał uwagę. Płynąc z nurtem art déco, sięgniemy po wysokiej klasy, masywne wyposażenie. Idealnie sprawdzi się kanapa wypoczynkowa, dopełniona marszczeniami, fałdami i pikowaniami. Z pewnością asortyment salonu skutecznie wzbogacimy poprzez dodanie aksamitnej pufy albo fotela. Warto wybrać wyposażenie w wyrazistej kolorystyce. Świetnie spisze się turkus, zieleń lub burgund. Warto też zaopatrzyć się w szafy i komody o okazałych, zaokrąglonych frontach. Przy wyborze umeblowania powinniśmy pamiętać, że w art déco równie istotna, jak estetyka jest wygoda i funkcjonalność.

Dodatki w salonie art déco

Bezsprzecznie ważną rolę w salonie art déco odgrywają detale. To one zapewnią spójność całej kompozycji i podkreślą jej specyficzny charakter. Warto wypełnić pomieszczenie przy pomocy oryginalnie zdobionych luster. Klimatu z pewnością dodamy poprzez rozlokowanie w salonie różnego rozmiaru lamp. Taki zabieg niewątpliwie wprowadzi nutkę romantyzmu do pomieszczenia, dopełniając jednocześnie aranżację stonowanym światłem. Warto także zatroszczyć się, aby w salonie zagościła odpowiednia liczba geometrycznych wzorów, pod postacią ramek, figurek bądź produktów tekstylnych. Artystyczny charakter podkreślimy, wieszając na ścianie odpowiednio dobrane obrazy bądź zegary, czy też inne antyczne ozdoby.