Salon w stylu włoskim — poradnik aranżacyjny

Made in Italy bez dwóch zdań kojarzy nam się z elegancją i wysoką jakością. To wyjaśnia, dlaczego coraz częściej decydujemy się na wnętrza we włoskim stylu. Salon w stylu włoskim to nie tylko piękna kompozycja, lecz także trwałość wyposażenia i wygoda w użytkowaniu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak urządzić salon w stylu włoskim.

Główne cechy stylu włoskiego w salonie

Włoska stylistyka przesycona jest włoskim temperamentem, a w efekcie również zamiłowaniem do luksusu i elegancji. Pomimo wznoszenia na piedestał klasycznych, tradycyjnych form, styl włoski jest wystarczająco odważny, by czerpać z nowoczesnego wzornictwa przy wyborze mebli i dodatków. Najważniejsza jednak we włoskiej kompozycji jest harmonia wszystkich elementów. Włoscy projektanci od zawsze dużą wagę przykładali do kunsztu i funkcjonalności, dlatego w takich wnętrzach istotną rolę odrywa wygoda i wysoka jakość wykonania wyposażenia. Wyróżniamy więc 7 podstawowych cech, którymi powinien wyróżniać się salon w stylu włoskim:

  • Mieszanka klasyki i nowoczesności,
  • Harmonia w kompozycji,
  • Delikatne kolory,
  • Eleganckie dodatki,
  • Designerskie meble,
  • Komfort i wygoda użytkowania pomieszczenia,
  • Wykorzystanie jakościowych, naturalnych materiałów.

Barwy w stylu włoskim

Włoscy projektanci wnętrz uwielbiali otaczać się delikatnymi barwami. Dlatego salony w stylu włoskim rzadko kiedy bywają ciemne. Dominują w nich ziemiste kolory, takie jak biel, beż, szarość, popiel i brąz. Z jasnymi ścianami często kontrastują ciemniejsze podłogi. Istotne jest, by barwy w kompozycji były spójne i współgrały ze sobą w atrakcyjny sposób. Aranżując salon we włoskim stylu, możemy też sięgnąć po intensywne barwy, ale musimy pamiętać, że nie mogą one zajmować głównego miejsca w kompozycji. Takie kolory mogą występować jedynie w roli delikatnego akcentu przełamującego jednolitą aranżację.

Jak umeblować salon w stylu włoskim?

Nie mniej ważne od kolorystyki, jest właściwe umeblowanie salonu we włoskim stylu. Będzie się ono charakteryzowało niezwykłym szykiem, a zarazem intrygującym wzornictwem. Takie meble z pewnością powinny wyróżniać się niezwykłym kształtem i mistrzowskim wykonaniem. Pomimo różnorodności form i barw, jaka dopuszczalna jest w umeblowaniu włoskich salonów, uwagę przykuwa występująca tam prostota zdobieńMeble w salonach tego typu pozbawione są nadmiernych ornamentów i żłobień. Ważne jest też, żeby meble były trwałe i wygodne dla użytkownika.

Do salonu we włoskim stylu możemy wstawić komplet wypoczynkowy oraz designerskie, tapicerowane fotele. Pomieszczenie warto wyposażyć w etażerkę, ławkę, stolik kawowy (prostokątny albo okrągły), regał oraz komodę na ciekawie stylizowanych nóżkach. Do włoskiego klimatu dobrze wpisze się także sofa z podłokietnikamiWażne by wyposażenie salonu było jednolite i harmonijne. Komponując umeblowanie, powinniśmy zwrócić również uwagę na odpowiedni gatunek materiału. Włosi miłują się w wysokiej jakości tworzywach, dlatego należy rozważyć drewno, marmur, jedwab, welur, aksamit. Poszczególne elementy muszą uzupełniać wnętrze kolorystycznie, a do tego być wygodne, stwarzając komfortowe warunki do odpoczynku dla domowników.

Jakie oświetlenie wybrać do salonu w stylu włoskim?

Aranżacja salonu we włoskim stylu nie obejdzie się bez wyboru odpowiedniego oświetlenia. Aurę pomieszczenia może podkreślić zarówno klasyczny żyrandol z kryształami, jak i nowoczesna lampa ze szkła lub metalu. Główne źródło światła dobrze jest uzupełnić bocznymi lampami zamontowanymi na ścianach. Oświetlenie we włoskim salonie ma za zadanie podkreślić i uwydatnić poszczególne dekoracje, dlatego najlepiej jest wybrać takie, które będzie pasowało do reszty aranżacji. Tak jak w przypadku umeblowania, należy sięgnąć po modele nietuzinkowe, wykonane z jakościowych materiałów.