Marzy Ci się prywatna strefa wellness? Domowa sauna to świetny sposób na relaks i poprawę stanu zdrowia. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jakie zalety ma domowa sauna oraz o czym pamiętać budując domową saunę.
Nie jest nowością fakt, że żyjemy w ciągłym biegu, a długotrwały stres stał się standardem dla większości z nas. Co więcej, niskie temperatury podczas długiej zimy narażają nas na infekcje i przeziębienia, jednocześnie powodując wzmożone napięcie mięśniowe. Nic więc dziwnego, że szukamy skutecznych sposobów na rozgrzanie zmarzniętych kości i odrobinę relaksu. Odpowiedzią na nasze potrzeby jest sauna, która coraz częściej staje się wyposażeniem prywatnych domostw.
Domowa sauna to nasza prywatna strefa wellness, w której zredukujemy nadmiar stresu i zadbamy o swoje zdrowie. Jej pozytywny wpływ na psychikę jest oczywisty. Wystarczy wyobrazić sobie, że wracamy zmęczeni w mroźny, zimowy wieczór do domu, w którym czeka na nas zaciszny kątek nagrzany do tropikalnych temperatur. Przez 15 minut w saunie możemy zapomnieć o problemach i obowiązkach, skupiając się na tym, co jest tu i teraz. Taki zabieg z pewnością pomoże spojrzeć na życie pod bardziej optymistycznym kątem.
Ponadto posiada kilka ważnych dla nas właściwości zdrowotnych, które pomogą poprawić jakość naszego życia. Wśród nich wyróżniamy:
XXI wiek przyzwyczaił nas do tego, że zawsze mamy duży wybór. Nie inaczej jest w przypadku rodzaju saun domowych, które dzielimy na sauny suche, sauny mokre, sauny parowe oraz sauny infrared.
Aby odpowiednio przystosować saunę domową do komfortowego użytkowania, należy zwrócić uwagę na główne wymogi konstrukcyjne. Między innymi znaczenie będzie miał materiał, z jakiego wykonana jest sauna oraz jej wymiary.
Saunę domową można wykonać z drewnianych paneli z cedru, jodły kanadyjskiej lub świerka skandynawskiego. Do budowy powinniśmy użyć desek o grubości co najmniej 12 mm. Potrzebna będzie też izolacja z wełny mineralnej o grubości od 45 do 100 mm. Należy pamiętać, że podłoga powinna być odporna na wilgoć i wytrzymała, dlatego można ją wykonać z terakoty, gresu lub płytek ceramicznych. Nie można zapomnieć o odpowiedniej wentylacji w samej saunie oraz wokół niej. Należy więc zamontować w niej system wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej i zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół kabiny.
W domowej saunie powinny mieścić się przynajmniej 3 osoby. W związku z tym najpowszechniejsze wymiary saun to 200 × 200 cm lub 200 × 160 cm. Wymiary te mogą być dowolnie zwiększane, ale rzadko spotyka się instalacje większe niż 300 × 300 cm. Planując konstrukcję, trzeba też wziąć pod uwagę odpowiednią ilość miejsca na piec. Należy także zwrócić uwagę na wysokość, która powinna wynosić 200-220 cm, żeby było w niej komfortowo.