Sauna domowa — o czym pamiętać budując saunę w domu?

Marzy Ci się prywatna strefa wellness? Domowa sauna to świetny sposób na relaks i poprawę stanu zdrowia. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jakie zalety ma domowa sauna oraz o czym pamiętać budując domową saunę.

Zalety i właściwości sauny domowej

Nie jest nowością fakt, że żyjemy w ciągłym biegu, a długotrwały stres stał się standardem dla większości z nas. Co więcej, niskie temperatury podczas długiej zimy narażają nas na infekcje i przeziębienia, jednocześnie powodując wzmożone napięcie mięśniowe. Nic więc dziwnego, że szukamy skutecznych sposobów na rozgrzanie zmarzniętych kości i odrobinę relaksu. Odpowiedzią na nasze potrzeby jest sauna, która coraz częściej staje się wyposażeniem prywatnych domostw.

Domowa sauna to nasza prywatna strefa wellness, w której zredukujemy nadmiar stresu i zadbamy o swoje zdrowie. Jej pozytywny wpływ na psychikę jest oczywisty. Wystarczy wyobrazić sobie, że wracamy zmęczeni w mroźny, zimowy wieczór do domu, w którym czeka na nas zaciszny kątek nagrzany do tropikalnych temperatur. Przez 15 minut w saunie możemy zapomnieć o problemach i obowiązkach, skupiając się na tym, co jest tu i teraz. Taki zabieg z pewnością pomoże spojrzeć na życie pod bardziej optymistycznym kątem.

Ponadto posiada kilka ważnych dla nas właściwości zdrowotnych, które pomogą poprawić jakość naszego życia. Wśród nich wyróżniamy:

 • Rozluźnienie spiętych mięśni,
 • Leczenie chorób kręgosłupa,
 • Poprawienie metabolizmu,
 • Wzmocnienie odporności,
 • Nawilżenie skóry,
 • Poprawienie pracy układu krwionośnego,
 • Usunięcie toksyn z organizmu.

Rodzaje Saun

XXI wiek przyzwyczaił nas do tego, że zawsze mamy duży wybór. Nie inaczej jest w przypadku rodzaju saun domowych, które dzielimy na sauny suche, sauny mokre, sauny parowe oraz sauny infrared.

 • Sauny suche (fińskie) – gwarantują najwyższe temperatury (od 90°C do 110°C) oraz niską wilgotność powietrza (około 10%). Posiadają piec i kamienie grzejące. Czas przesiadywania w modelach z tej kategorii wynosi 10-12 minut.
 • Sauny mokre — utrzymują temperaturę na poziomie 65-90%, a stopień wilgotności 25-45%. Wizyta w takiej saunie nie powinna przekraczać 15 minut.
 • Sauny parowe (łaźnie rzymskie) — znane również jako soft sauny lub tylarium. Gwarantują do 100% wilgotności powietrza i temperatury na poziomie 45-65°C. Zamiast pieca są wyposażone w parownik, a ich ściany są wyłożone kafelkami. Czas kąpieli w nich powinien wynosić maksymalnie 15 minut.
 • Sauny infrared — Zamiast pieca mają promienniki podczerwone, które utrzymują temperaturę na poziomie około 60°C. Wilgotność w takich saunach nie przekracza 25%. Jednorazowo można przebywać w nich nawet do 30 minut.

Wymogi konstrukcyjne

Aby odpowiednio przystosować saunę domową do komfortowego użytkowania, należy zwrócić uwagę na główne wymogi konstrukcyjne. Między innymi znaczenie będzie miał materiał, z jakiego wykonana jest sauna oraz jej wymiary.

Wykonanie

Saunę domową można wykonać z drewnianych paneli z cedru, jodły kanadyjskiej lub świerka skandynawskiego. Do budowy powinniśmy użyć desek o grubości co najmniej 12 mm. Potrzebna będzie też izolacja z wełny mineralnej o grubości od 45 do 100 mm. Należy pamiętać, że podłoga powinna być odporna na wilgoć i wytrzymała, dlatego można ją wykonać z terakoty, gresu lub płytek ceramicznych. Nie można zapomnieć o odpowiedniej wentylacji w samej saunie oraz wokół niej. Należy więc zamontować w niej system wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej i zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół kabiny.

Wymiary sauny

W domowej saunie powinny mieścić się przynajmniej 3 osoby. W związku z tym najpowszechniejsze wymiary saun to 200 × 200 cm lub 200 × 160 cm. Wymiary te mogą być dowolnie zwiększane, ale rzadko spotyka się instalacje większe niż 300 × 300 cm. Planując konstrukcję, trzeba też wziąć pod uwagę odpowiednią ilość miejsca na piec. Należy także zwrócić uwagę na wysokość, która powinna wynosić 200-220 cm, żeby było w niej komfortowo.