Sprawdzone sposoby na usunięcie fug — jak i czym usunąć stare fugi?

Chyba wszyscy chcielibyśmy korzystać z łazienki, która lśni czystością. Dlatego tak martwi nas widok zabrudzonych fug. Aby przywrócić łazience jej dawny blask, wystarczy wymienić fugi. Są na to sprawdzone sposoby. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak i czym usunąć stare fugi.

Dlaczego fugi się brudzą?

Pod wpływem wilgoci i powstawania osadów z gromadzących się zanieczyszczeń, radykalnie zmienia się wygląd naszych fug. To, co kiedyś było białe, staje się szare, a czasem nawet czarne. Do tego pojawia się na nich pleśń. Czasem zdarza się nawet, że fugi się kruszą i wypadają. Koszt wymiany płytek jest bardzo wysoki, dlatego zdecydowanie bardziej zachęcającym rozwiązaniem jest renowacja fug.

Jeśli zabrudzenia są powierzchowne i nie wniknęły jeszcze głęboko w strukturę fugi, może wystarczyć nawet zwykłe czyszczenie plastikową szczotką z twardym włosiem. Przydatne mogą okazać się też silne środki chemiczne. Tym sposobem możemy pozbyć się kurzu, kamienia oraz osadu po kosmetykach. Jeśli mamy do czynienia z pleśnią, wówczas powinniśmy posłużyć się środkiem przeciwgrzybicznym i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak usunąć konkretny rodzaj fugi?

Różne rodzaje fug wymagają zastosowania innych metod do ich usunięcia. Metodologia dla konkretnych rodzajów prezentuje się następująco:

 • Fugi mineralne, inaczej ceramiczne ze względu na twardą strukturę wymagają użycia narzędzi do ich usunięcia. Najskuteczniejsza będzie nakładka na wiertarkę oraz szlifierka z końcówką do frezowania. Bardziej czasochłonną alternatywą jest użycie noży i rylców, jednak trzeba się wtedy liczyć z dużo większym nakładem pracy.
 • Fugi silikonowe, inaczej elastyczne usuniemy przy pomocy specjalnych środków chemicznych, które rozpuszczą tworzywo i pozwolą na jego bezproblemowe usunięcie. Detergent nakładamy bezpośrednio na fugę, a po upływie czasu zaleconego przez producenta możemy przejść do usunięcia jej przy pomocy gąbki, ściereczki lub drapaka.
 • Fuga cementowa nadaje się do usunięcia ręcznymi narzędziami, takimi jak rylec albo nożyk. Proces może nam zdecydowanie skrócić użycie wiertarki z nakładką.
 • Fugi epoksydowe są najtrudniejsze do usunięcia. Proces ten wymaga dużej precyzji i cierpliwości. Wytrzymała spoina po 14 dniach od założenia tworzy bardzo mocne wiązania z krawędzią płytek, przez co ręczne zeskrobywanie jej jest bardzo trudne. Do tego wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płytek. Warto rozważyć skorzystanie w tym celu z opalarki elektrycznej, która pod wpływem wysokiej temperatury ułatwi wydłubanie miękkiej spoiny. Ten rodzaj fug jest odporny na wszelkie środki chemiczne.

Czym usunąć fugi?

W sklepie budowlanym znajdziemy masę narzędzi, które pozwolą na usunięcie starych fug. Internet oferuje także multum instruktaży w formie wideo, objaśniających jak to zrobić. Jest na to bowiem wiele sposobów. Do usunięcia starych fug przydatne będą dla nas takie narzędzia jak:

 • Rylec do spoin, czyli inaczej skrobak do usuwania fug. Przypomina śrubokręt, ale jest dostosowany do tego konkretnego zadania;
 • Elektryczny przecinak oscylacyjny;
 • Nakładki na wiertarki pozwalają na szybkie i dokładne pozbycie się starych fug;
 • Zestaw do usuwania fug dremel;
 • Śrubokręt z płaską końcówką;
 • Nożyki;
 • Szlifierki z końcówką dostosowaną do frezowania;
 • Środki chemiczne tworzone z myślą o usuwaniu fug;

Jak dbać o fugi?

Jeśli będziemy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji fug, będą nam one służyły przez bardzo długi czas. Dlatego warto czyścić je przynajmniej raz w miesiącu. W efekcie nie będą się na nich gromadziły grube warstwy kurzu. W tym celu wystarczy kilka razy przetrzeć je gąbką zamoczoną w wodzie ze środkiem czyszczącym. Miejsca trudno dostępne umyjemy z kolei przy pomocy miękkiej szczotki.