Styl nowojorski w kuchni — poradnik aranżacyjny

Docierająca do nas zza oceanu stylistyka nowojorskich wnętrz, pozwala na aranżację przytulnej i eleganckiej kuchni. Duże pomieszczenie z wyspą na środku, wypełnione jasnymi, subtelnie zdobionymi meblami i szklanymi, kulistymi lampami. Tak najprościej możemy opisać kuchnię w stylu nowojorskim. Styl nowojorski w kuchni to również solidne materiały i odpowiednia kompozycja. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak urządzić kuchnię w stylu nowojorskim.

Kuchnia w stylu nowojorskim — główne cechy

Styl nowojorski oddaje klimat amerykańskiej kultury wielkomiejskiej. Trend ten stanowi połączenie eleganckiego wzornictwa i klasycznych form. W kompozycjach z NY króluje symetria, a użyte materiały są bardzo wysokiej jakości. W efekcie otrzymujemy subtelne wnętrza o wyjątkowej harmonii i wyróżniającym się charakterze. Jaka powinna być nasza kuchnia w stylu nowojorskim? Jak ją zaprojektować? Cechować ją powinny przede wszystkim:

  • Materiały wysokiej jakości — po nowojorsku znaczy z rozmachem. Wszystko musi być solidne, dlatego w kuchni nowojorskiej nie oszczędzamy na materiałach. Najlepiej wybrać do niej skórę, drewno, granit lub marmur
  • Akcent klasyki — w Nowym Jorku projektanci lubują się w klasycznych formach, szczególnie jeśli chodzi o meble, dlatego sięgamy po te o prostych kształtach z subtelnymi zdobieniami na froncie.
  • Wysoki połysk — w nowojorskich pomieszczeniach nie może zabraknąć błysku, dlatego wyposaż swoją kuchnię w materiały, które dobrze reflektują światło.
  • Jasna kolorystyka — nowojorczycy faworyzują jasne wnętrza, o bezpiecznej, stonowanej kolorystyce. Nie musimy sięgać po biały, ale powinniśmy utrzymać naszą kuchnię w klimacie delikatnych barw takich jak szary, beż, lub taupe, które stanowią 70% palety barwnej w tym stylu.
  • Wyspa — typowym elementem dla nowojorskich kuchni jest wyspa na środku pomieszczenia. Najlepiej bardzo duża i rzucająca się w oczy.
  • Harmonia — aura kuchni nowojorskiej ma być spokojna i wyciszająca, dlatego musimy utrzymać harmonię w kompozycji. Dodatki i meble muszą ze sobą współgrać zarówno kolorystycznie, jak i pod względem kształtów.
  • Akcesoria — kompozycję w kuchni nowojorskiej dopełnimy stylowymi akcesoriami. Najlepiej wybrać materiały z atrakcyjnych, szlachetnych materiałów. Do aranżacji doskonale wpiszą się efektowne, szklane lampy.

Meble do kuchni w stylu nowojorskim

Wyposażenie nowojorskiej kuchni to przede wszystkim stylowe meble. Po czym je rozpoznać i jakie meble włączyć do własnej aranżacji stylizowanej na NY?

Podstawowy element aranżacji stanowią szafki. Najlepszym wyborem będą modele z jasnego drewna, w bezpiecznym kolorze, np. kremowym, białym bądź szarym. Przy wyborze mebli należy też zwrócić uwagę na ich wykończenie. W kuchniach nowojorskich świetnie prezentują się egzemplarze z matowymi wykończeniami. Dzięki temu szafki wyglądają klasycznie, elegancko i przyjemnie zarazem. Godne uwagi są także zdobienia na froncie, które w stylu nowojorskim powinny być szczególnie subtelne.

Akcesoria do kuchni w stylu nowojorskim

Kuchnia w stylu nowojorskim ma być przytulna, zachowując swój szyk i elegancki charakter. Efekt ten uwydatnimy poprzez wypełnienie przestrzeni właściwie dobranymi dodatkami. Na oknach powinny zawisnąć zasłony. Najlepiej grube ze szlachetnego materiału. Aby podkreślić charakter kuchni, warto pokusić się na stylowe, kuliste, szklane lampy. Należy również zwrócić uwagę na detale takie jak odpowiednie uchwyty do szafek. Możemy się pokusić na warianty zarówno klasyczne, jak i bardziej nowoczesne. Najważniejsze, żeby akcesoria dobrze współgrały z meblami i resztą kompozycji.