Sypialnia w stylu włoskim — poradnik aranżacyjny

Sypialnia to ulubione miejsce wielu z nas. To w niej zaczynamy i kończymy każdy dzień, dlatego tak ważne jest, aby panowała w niej przyjemna atmosfera. Trudno o bardziej klimatyczne miejsce do spania niż piękna, wolna od nadmiaru sypialnia w stylu włoskim. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak urządzić sypialnię we włoskim stylu.

Główne cechy sypialni we włoskim stylu

Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie projektujemy, we włoskim stylu panuje jedna, podstawowa zasada. Musimy nauczyć się rezygnować z nadmiaru i projektować w duchu minimalizmu. Kwestia ta tyczy się zarówno elementów wyposażenia, jak i kolorów oraz faktur. Pomimo powściągliwości włoscy projektanci nie boją się eksperymentować, łącząc różne materiały na ścianach i podłogach. Dozwolone jest mieszanie na ścianie farby z drewnem lub tapetami, a na podłodze dużych płytek lub paneli z miękkim dywanem. W kompozycji włoskich sypialni Bardzo ważna jest harmonia, dlatego poszczególne elementy powinny współgrać ze sobą kształtem i kolorem. Istotny jest także gatunek materiałów, które wykorzystujemy. Zgodnie z włoskim duchem, powinniśmy sięgać jedynie po tworzywa dobre jakościowoWłoski styl jest bardzo zmysłowy i nacechowany emocjami, dlatego aranżacja ma przede wszystkim być przyjazna użytkownikowi. Warto też zaznaczyć, że we włoskiej stylistyce możemy posługiwać się zarówno klasycznymi, jak i nowoczesnymi formami. Oczywiście w granicach umiaru i dobrego smaku.

Kolory we włoskiej sypialni

Przede wszystkim wnętrza włoskich sypialni powinny być stonowane kolorystycznie. Na ścianach i podłogach dominują kolory ziemiste, takie jak biel, szarość, beż, przełamane nieco ciemniejszymi akcentami. Meble, dla których powierzchnie płaskie stanowią tło, również powinny mieć subtelne barwy, tak by wspólnie tworzyły spójną kolorystycznie całość. Warto mieć na uwadze, że kolory intensywnie nasycone są we włoskich wnętrzach dozwolone, przy czym trzeba pamiętać, że nie mogą zajmować przewodniej pozycji w kompozycji, a jedynie pełnią funkcję dodającego energii akcentu.

Ściany w sypialni we włoskim stylu

Jeśli jesteśmy fanami klasyki, na ścianach naszej włoskiej sypialni świetni spisze się śnieżnobiała farba. Na takim tle doskonale będą prezentować się wykonane z ciemnego drewna meble. Równie doskonałym wyborem będą odcienie beżu lub szarości. Jeśli z kolei chcemy więcej koloru, możemy sobie pozwolić na jasny błękit, brudny róż bądź kolor pistacjowy.

Dla miłośników nowoczesnych aranżacji polecamy designerskie tapety we wzory geometryczne lub kwieciste. Najlepiej zdecydować się na wzór o dużych figurach i mniejszym ich zagęszczeniu.

Meble w sypialni w stylu włoskim

Luksusowe sypialnie urządzone we włoskim stylu cechują się wspaniałymi proporcjami ich wyposażenia. Meble w takich wnętrzach powinny być wykonane z materiałów dobrej próby i cechować się dużą funkcjonalnością. Do wyboru mamy zarówno pakiet mebli klasycznych, jak i nowoczesnych, ale powinniśmy pamiętać o jednym. Meble w sypialni urządzonej we włoskim stylu muszą wyglądać elegancko.

W centralnej części pomieszczenia powinno znajdować się łoże małżeńskie o pięknej linii, wykonane z najlepszych gatunkowo materiałów. Świetnie spiszą się zarówno modele masywne, wykonane z ciemnego drewna, jak i białe lekkie łóżka. Właściwy wybór będzie zależał od myśli przewodniej projektanta.

Warto pomyśleć o pojemnej, solidnej, włoskiej szafie. Dzięki niej pomieszczenie zyska szczególny, południowy klimat, a my będziemy mieć dużo miejsca na nasze ubrania.

W sypialni zaaranżowanej we włoskim stylu nie może zabraknąć funkcjonalnej komody. Najlepiej pokusić się na model wykonany z litego drewna. W zależności od myśli przewodniej, jaką się kierujemy, dobrze spisać mogą się zarówno klasyczne ciemne modele w połysku, jak i delikatne komody toskańskie w białym kolorze.