Altanka ogrodowa drewniana — jak ją urządzić i o nią dbać?

Coraz więcej ludzi zaczęło cenić sobie spędzanie czasu na zewnątrz, doceniając uroki zieleni, a zwłaszcza na własnych działkach i ogródkach. Jest to świetna wiadomość, gdyż każdy z nas powinien codzienne zaznawać świeżego powietrza. Pozwala to na uniknięcie senności, migren, a także wzmacnia Twój układ odpornościowy i poprawia samopoczucie. Z racji tej ciągłej potrzeby spędzania czasu na zewnątrz, zaczęto podejmować próby upiększenia swoich zielonych terenów. Z tego też względu, altanki w ciągu ostatnich lat opanowały ogrody i działki w całej Polsce. Jedną z najpopularniejszych jej wersji jest altanka ogrodowa drewniana. Zdecydowanie nie ma się, co dziwić. Drewno w połączeniu z zielenią, tworzy cudowną symbiozę, która świetnie wygląda. Wiadomo jednak, że owy surowiec jest ciężki w utrzymaniu, zwłaszcza jeśli znajduje się na celowniku aż czterech pór roku. Jak zadbać o altankę, tak, by przetrwała zimę? Co zrobić, żeby wyglądała świetnie niezależnie od pogody? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się wszystkich potrzebnych informacji.

Altanka ogrodowa drewniana — impregnacja

Drewniane rozwiązania są zdecydowanie hitem przy budowie domu, czy dekorowaniu ogrodu. Nie można zaprzeczyć, że jest to doskonałe upiększenie, które nadaje charakteru i stylu pomieszczeniom, jak również przestrzeniom. Nie można zaprzeczyć, że mimo wszystko jest to trudny surowiec do utrzymania, bez odpowiednich do tego narzędzi. Dlaczego powinno się chronić drewno? Otóż zagrażają mu czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, wilgoć, grzyby, pleśń, czy też szkodniki. Nic z czym, ktokolwiek z nas chciałby się mierzyć. Dlatego też warto postawić na impregnację i konserwację drewna.

Impregnacja drewna to traktowanie go środkami chemicznymi w celu jego ochrony. Mowa o ochronie przed wszelakimi owadami, pleśniami, grzybami, szkodnikami. Ponadto, dzięki impregnacji jesteśmy w stanie zniwelować skutki wilgoci, działania każdej z pór roku, czy też promieniowania UV. Jeśli altanka ogrodowa drewniana, którą zakupiłeś, nie została potraktowana impregnacją ciśnieniową, to nic straconego! Wystarczy ją pomalować impregnatem, co sprawi, że zostanie ona zabezpieczona! Wiadomo, że każdemu z nas trudno zrezygnować z koloru altanki, jaką zakupiliśmy na rzecz jej ochrony. Warto jednak pamiętać, że dzięki temu zabiegowi, będzie ona w stanie nam służyć naprawdę długi czas. Co ważne, wśród impregnatów można znaleźć wiele naturalnych kolorów, które ożywią wygląd altanki i sprawią, że spodoba Ci się ona jeszcze bardziej.

Jak urządzić altankę?

Wiadomo, że poza wygodą, jaką jest dach altanki, czy miejsce do spędzenia czasu, warto zadbać o jej wygląd. Zważywszy na fakt, że altanka ogrodowa drewniana sama w sobie jest bardzo efektywną dekoracją, trzeba uważać, by nie przesadzić. Otóż zalecamy, aby meble ogrodowe — stół i krzesła — były stworzone z tego samego lub zbliżonego kolorem drewna. Pozwoli to na wprowadzenie pewnej bazy pod dekoracje, które nadadzą wystroju całości. Jeśli jednak wolisz zdecydować się na meble, które nie będą z drewna, to proponujemy kolor czarny. Będzie on świetną podstawą do odpowiedniego ułożenia pozostałych elementów, które wystylizują całość. Zdecydowanym faworytem, jako dodatek jest hamak. Można go zastąpić zamiast jednego z krzeseł. Będzie doskonałym miejscem do siedzenia z gośćmi, jak i do odpoczynku przy książce. Ponadto, jest on łatwy w montażu, jak i demontażu, więc niestraszne mu różne warunki pogodowe.

Ciekawym elementem dekoracyjnym będą lampki, które można obwiesić wokół krawędzi sufitu altanki. Podczas letnich i wiosennych wieczorów wprawią Twój ogród lub działkę w magiczny klimat. Natomiast, w zimie można obwieścić lampki na dachu altanki i zamienić je na światełka świąteczne. Jeśli chodzi o zmienne dekoracje, które upiększą altankę, to świetnym pomysłem będą różnego rodzaju lampiony. Są zdecydowanie bezpieczniejsze od zwyczajnych świeczników i przez ich wielkość można je traktować, jak ozdoby ogrodowe z prawdziwego zdarzenia. W zależności od wystroju, jaki wprowadzisz na swój ogród, możesz wybrać do niego adekwatny lampion, który rozświetli wnętrze altanki i pozwoli cieszyć się wieczorem. Co ważne, lampiony nie kosztują milion monet, a mimo to świetnie sprawdzają się przez wiele lat.

Altanka ogrodowa drewniana w Twoim ogródku

Nasz artykuł nieco nakreślił, jak powinno dbać się o altankę i drewno, z którego została stworzona. Postaw na idealne miejsce do odpoczynku i spędzania czasu z gośćmi, czy rodziną. Altanka zdecydowanie upiększy wygląd Twojego ogródka lub działki i doskonale zagospodaruje przestrzeń. Pozwoli też na przechowywanie rzeczy, które w nocy powinny znajdować się pod dachem. Naszym zdaniem, jeśli zastanawiasz się nad zmianami w ogrodzie, najlepszym wyjściem będzie właśnie altanka. Dzięki swojej wielofunkcyjności, jak i klasycznym, ale stylowym wyglądzie pozwoli Ci się cieszyć czasem spędzanym na zewnątrz. Postaw na altankę, a przy odpowiedniej dbałości posłuży Twoim dzieciom!

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Przed czym chroni impregnacja drewna?

Impregnacja drewna chroni przed pleśnią, owadami, wilgocią, pleśnią, grzybami, szkodnikami, jak i czynnikami pogodowymi, jak promieniowanie UV, zmiana temperatur itp.