Antresola w mieszkaniu

Co to jest antresola?

Antresola jest wydzieloną przestrzenią przypominającą półpiętro, które można przeznaczyć na pomieszczenie użytkowe takie jak sypialnia czy gabinet. Jest to dobry sposób na wizualne uzyskanie przestrzeni, a także na uzyskanie dodatkowego miejsca bez potrzeby przebudowy budynku.

Jak wysoka powinna być antresola?

Decydując się na antresolę w mieszkaniu musimy pamiętać o tym żeby zaprojektować ją tak, aby korzystanie z niej było komfortowe. Antresola powinna być zawieszona na takiej wysokości żeby można było swobodnie poruszać się zarówno na niej jak i pod nią. Minimalna wysokość antresoli liczy 120 cm, ale stanowi ona jedynie wtedy miejsce do spania. Antresola bardzo dobrze sprawdza się w mieszkaniach, które znajdują się w kamienicach i tych w typie loftów.

Czy antresola jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo naszych domowników to zdecydowanie priorytet szczególnie kiedy w domu mieszkają dzieci. Zatem czy wprowadzenie antresoli to bezpieczny pomysł? Jak najbardziej. Wystarczy tylko, że będziemy pamiętać o najważniejszych kwestiach. Antresola jest na wysokości, dlatego musimy wziąć pod uwagę dojście do niej. W przypadku kiedy w domu urzędują maluchy, zbudowanie schodów z bezpieczną poręczą prowadzących na antresole będzie wskazane. Bardziej dorosłą wersją jest zmontowanie drabinki. To rozwiązanie zdecydowanie zabiera mniej miejsca, ale nie jest już tak komfortowe jak schody.

Jak zaaranżować antresolę?

To czym będzie dla nas miejsce na antresoli to kwestia indywidualna. Jest to dodatkowa przestrzeń, która daje możliwość zagospodarowania jej na wiele sposobów. Najczęstszym wyborem jest sypialnia na antresoli. Dla małych przestrzeni jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nie tylko zyskujemy oddzieloną od reszty sypialnię, ale także daje to nam możliwość stworzenia strefy relaksu i intymności. W zależności od tego na jak dużą antresolę możemy sobie pozwolić w naszej sypialni może stać duże łóżko lub też ograniczać się tylko do materaca położonego na ziemi. Całość możemy oddzielić baldachimem. Oprócz sypialni, antresola sprawdzi się jako gabinet lub biblioteczka. Książki poukładane na regałach na wysokości potrafią przypominać bibliotekę Hogwartu! Do pomieszczeń, które raczej nie powinny się znajdować na antresoli zlicza się kuchnię i łazienkę.

Kiedy antresola jest złym rozwiązaniem?

Antresola najczęściej stanowi urozmaicenie w naszym mieszkaniu. Jest to też bardzo przydatne rozwiązanie w małych mieszkaniach, w których chcemy uzyskać więcej przestrzeni. Zdarza się jednak, że nasze mieszkania są zbyt małe lub zbyt niskie, aby pozwolić sobie na antresolę. Czasami wprowadzenie takiego rozwiązani, może przytłoczyć mieszkanie i spowodować, że będzie sprawiać wrażenie jeszcze mniejszego niż było. Jeżeli chcielibyśmy mieć antresolę w mieszkaniu warto poradzić się konstruktora czy to dobry pomysł.

Antresola może stanowić ciekawe rozwiązanie. Z pewnością urozmaici nasz wystrój i nada mieszkaniu wyjątkowego stylu. Dzięki antresoli zyskamy więcej miejsca, wykorzystując przestrzeń pod sufitem. Aranżacja sypialni czy gabinetu na antresoli będzie wyróżniać się od pozostałych tradycyjnych pomieszczeń, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć nasze niepowtarzalne wnętrze.