Obtarcia na stopach często wynikają ze źle dobranego rozmiaru buta. Tego typu podrażnienia skóry mogą być bardzo bolesne, dlatego powinniśmy im przeciwdziałać, gdy tylko poczujemy dyskomfort. Przedstawiamy 7 domowych sposobów na obcierające buty.
Czasami zdarza się tak, że gdy zdejmiemy nowe buty po dłuższym spacerze, na stopach pojawiają się bolesne przetarcia, zazwyczaj na piętach, palcach lub kostkach. O ile mamy do czynienia z firmowymi butami bez wad produkcyjnych, to najczęstszą przyczyną występowania obtarć na stopach, jest źle dobrany rozmiar obuwia. Dlatego o ile mamy taką możliwość, poświęćmy chwilę na dobranie odpowiedniego rozmiaru, gdyż przekłada się to bezpośrednio na komfort, jaki odczujemy podczas noszenia naszej nowej pary.
Warto pamiętać, że gdy nosimy buty luźno zawiązane, to nasza stopa przemieszcza się, co zwiększa ryzyko wystąpienia obtarć. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, aby zapobiec obtarciom, jest dociągnięcie naszych sznurówek. Jeśli to nie wystarczy, wówczas możemy sięgnąć po listę sprawdzonych metod na obcierające buty.
Obtarcia na stopach nie są niczym przyjemnym. Gdy czujemy dyskomfort spowodowany obcierającym obuwiem podczas spaceru, powinniśmy szybko zareagować. Ignorując ten fakt, możemy doprowadzić do naprawdę bolesnych uszkodzeń naskórka. Aby chronić swoje stopy przed obtarciami, możemy zastosować jedną z opisanych poniżej metod.
Najprostszym sposobem na obcierające buty jest założenie ich na stopę w grubej, wilgotnej od wody skarpetce. Wystarczy pochodzić tak przez 15 minut dziennie, a wilgoć i siła rozpiętości zrobią swoje. Po niecałym tygodniu buty powinny być już dużo lepiej dopasowane do stopy.
Może się to wydawać zaskakujące, ale jeśli chcemy uniknąć obtarć, to możemy po prostu spryskać wnętrze buta lakierem do włosów. W ten sposób zwiększymy tarcie wewnątrz cholewki, a stopa nie będzie się ślizgać, co zmniejszy możliwość obtarcia sobie skóry.
Popularną metodą, która pomoże nam zwalczyć obtarcia, są zapiętki. Są to wykonane z silikonu przedmioty, specjalnie przystosowane do tego, by chronić nasze pięty przed obtarciami. To właśnie tył stopy jest najbardziej narażony na podrażnienia podczas noszenia obuwia. Wystarczyć, przymocować zapiętki w tylnej części cholewki, a problem będzie rozwiązany.
Niekiedy powodem obtarć, może być wystający element, o który systematycznie zahacza nasza stopa, np. szew, albo fragment kleju. Warto więc zbadać wnętrze cholewki i jeśli zauważymy coś, co może powodować dyskomfort, spróbujmy to usunąć przy pomocy papieru ściernego.
Żeby uniknąć obtarć na stopie, możemy także sięgnąć po plastry ochronne. Jest to skuteczne rozwiązanie, które najlepiej zacząć stosować, gdy tylko poczujemy dyskomfort. Są dostępne w przezroczystym oraz beżowym kolorze, dzięki czemu nie rzucają się w oczy.
W rozwiązaniu problemu może pomóc nam także krem nawilżający. Wystarczy, że nałożymy jego warstwę na wnętrze obuwia, by stało się bardziej śliskie. W efekcie tkanina stanie się bardziej miękka i problem obtarć powinien zniknąć na jakiś czas. Przed założeniem butów należy dać im kilka godzin, aby krem mógł swobodnie wniknąć w materiał.
Jeśli problem dotyczy butów na obcasie, to warto zaopatrzyć się w samoprzylepne hamulce żelowe. Wystarczy, że nakleimy miękką, przezroczystą żelową podkładkę, żeby nasza stopa zyskała dodatkową amortyzację w okolicy palców podczas chodzenia, co przełoży się na większy komfort i ograniczy możliwość pojawienia się odcisków.