Czym skutecznie wyczyścić srebro? 3 domowe sposoby na czyste srebro

Srebro ma to do siebie, że z czasem traci swój połysk. Powodem jest naturalna reakcja zachodząca między srebrem a siarką w atmosferze. Aby przywrócić srebrnym przedmiotom ich dawny blask, wystarczy zastosować jedną ze sprawdzonych metod. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wyczyścić srebro domowymi sposobami.

Dlaczego srebro matowieje?

Nieestetyczny osad pojawiający się na srebrnej biżuterii lub zastawie stołowej to wynik naturalnego procesu. W ten właśnie sposób metal reaguje na obecność siarki w powietrzu. Siarka wchodzi w reakcje ze srebrem i wiąże się z jego atomami, powodując powstawanie cienkiej warstwy siarczku na powierzchni tworzywa. W konsekwencji srebro traci swój specyficzny połysk i zmienia się jego pierwotna barwa. Przetarcie zabrudzonej w ten sposób powierzchni przy pomocy pasty polerskiej może częściowo rozwiązać problem, ale jednocześnie prowadzi do ścierania się znacznej warstwy srebra, przez co na dłuższą metę powstanie jeszcze więcej brzydkiego nalotu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest odwrócenie skutków reakcji chemicznej, która doprowadziła do powstania siarczku srebra.

Domowe sposoby na wyczyszczenie srebra

Z pewnością ucieszy nas fakt, że aby uporać się z problemem, nie musimy kupować żadnych drogich i nieekologicznych środków chemicznych, specjalnie do tego przeznaczonych. Przybory niezbędne do wyczyszczenia srebra to stałe elementy wyposażenia wielu domowych zapleczy.

Czyszczenie srebra sodą

Jedną z najłatwiejszych metod na wyczyszczenie srebra jest użycie roztworu sody oczyszczonej i wody. Wystarczyć, że wymieszamy sodę z wodą w takich proporcjach, aby powstała gęsta pasta, po czym nowopowstałą zawiesinę nakładamy na zanieczyszczoną srebrną powierzchnię. Po kilkunastu sekundach delikatnego przecierania przedmiotu ściereczką osad powinien zniknąć. Ta metoda jest szczególnie użyteczna w przypadku sztućców ze wzorzystymi zdobieniami, których powierzchnia jest pokryta licznymi wgłębieniami. Pasta bowiem wnika we wszystkie zakamarki. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeśli mamy do wyczyszczenia całe wiadro sztućców, proces może zająć sporo czasu. Właśnie dlatego warto zapoznać się z następnym proponowanym przez nas sposobem.

Czyszczenie srebra folią aluminiową

Może się to wydać zaskakujące, ale w wyczyszczeniu srebrnych powierzchni może nam bardzo pomóc folia aluminiowa. Proces jest bardzo prosty. Odrywamy arkusz folii na tyle duży, by przykryć nim całe dno szklanego lub plastikowego pojemnika. Następnie na folii rozkładamy srebrne przedmioty, które chcemy doczyścić. Upewniamy się przy tym, że każdy z nich dotyka folii bezpośrednio. Teraz 0,5 litra wrzącej wody mieszamy z 0,5 szklanki sody oczyszczonej i nowopowstały roztwór wlewamy do wcześniej przygotowanego pojemnika ze srebrem. W ten sposób w ciągu kilku minut pozbędziemy się nalotu, a wszystkie pozostałe zanieczyszczenia usuniemy, delikatnie przecierając srebrną powierzchnię przedmiotów.

Czyszczenie srebra płynem do mycia szyb

Inną metodą, która pomoże nam uporać się z zabrudzonym srebrem w domu, może być użycie płynu do mycia szyb. Ten wyjątkowo przydatny detergent jest łatwo dostępny, a co więcej, zawiera w składzie rozpuszczalniki, który radzi sobie także z osadem powstającym na srebrnych powierzchniach. Żeby wyczyścić srebro, wystarczy nawilżyć ściereczkę płynem do szyb i delikatnie wypolerować srebro przy jej pomocy. Jeśli napotkamy trudności z domyciem zakamarków, możemy posłużyć się szczoteczką do zębów. Należy jednak mieć na uwadze, że płyn do szyb może okazać się zbyt mocny do bardzo starych przedmiotów ze srebra, dlatego nie jest zalecane używanie go w kontakcie z rzeczami, które np. są w naszej rodzinie od pokoleń.