Dlaczego na trawie powstają plamy i jak je usunąć?

Żółte plamy na trawniku to zmora niejednego ogrodnika. Jak pozbyć się żółtych plam z trawnika? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zapobiegać powstawaniu suchych placków na trawniku w naszym ogrodzie.

Skąd biorą się plamy na trawniku?

Bardzo smutnym widokiem na zielonym trawniku, są żółte, suche plamy. Niestety jest to dość częste zjawisku, którego przyczyna może leżeć zarówno w błędach pielęgnacyjnych, jak i w negatywnym działaniu szkodników, chorób i grzybów. Aby zapobiegać pojawianiu się żółtych plam na naszych trawnikach, warto zapoznać się z możliwymi przyczynami takiego zjawiska, aby lepiej je zrozumieć i móc skutecznie przeciwdziałać. Zwróćmy więc uwagę na to, jak nawozimy naszą murawę, przeanalizujmy proces pielęgnacji i zastanówmy się, czy nie jest ona przypadkiem narażona na szkodliwe działanie innych organizmów.

Błędy w pielęgnacji trawnika

Niebagatelne znaczenie ma to, jak pielęgnujemy nasz trawnik. Żółte plamy schnącej trawy często są skutkiem nadmiernego nawożenia bądź nierównego dawkowania nawozu na trawniku. Zbyt duża ilość nawozu dosłownie wypala warstwę darniową, przez co rośliny obumierają. Jeśli taka sytuacja ma miejsce na naszym trawniku, rozwiązaniem będzie wstrzymanie się od nawożenia na kilka tygodni i intensywne nawadnianie go przez ten czas. Duża ilość wody w glebie rozpuści nawóz i pozwoli go szybciej rozprowadzić w podłożu.

Zaburzenia nawożenia działają również w drugą stronę. Żółte plamy na trawniku mogą się pojawić również wtedy, gdy trawa jest niewystarczająco dobrze nawożona i brakuje jej np. azotu. Trawa pozbawiona odpowiedniej ilości składników odżywczych słabnie i traci swój kolor. Do przywrócenia jej pięknego koloru możemy w takiej sytuacji zastosować nawóz mineralny, z dużą zawartością azotu i żelaza.

Efekt działania szkodników

Inną przyczyną powstawania na trawniku suchych placków, mogą być szkodniki urzędujące w glebie. Do grupy najpowszechniejszych sprawców odpowiedzialnych za akty wandalizmu na naszych trawnikach, zaliczamy pędraki (np. larwy chrabąszcza, guniaki oraz opuchlaki). Te niewielkie żyjątka uwielbiają podgryzać korzenie warstwy darniowej, doprowadzając do jej miejscowego żółknięcia, a w przypadkach ekstremalnych do jej wysychania. Aby pozbyć się problemu, powinniśmy czym prędzej wykopać larwy, lub potraktować je specjalnym preparatem owadobójczym, który wyeliminuje złośliwe insekty.

Skutek chorób grzybowych trawy

Kolejną przyczyną występowania nieestetycznych przebarwień na powierzchni naszej murawy bywają choroby. Trawnik, szczególnie gdy zaniedbamy jego pielęgnacje, jest narażony na inwazję grzybów prowadzących do powstawania tzw. pleśni śniegowej. Ta poważna choroba trawy występuje najczęściej wiosną, niedługo po zimowych roztopach śniegu. Objawia się żółtymi, przesuszonymi plackami na naszej trawie. Z czasem przeobrażają się one w puste, pokryte białą pleśnią wyrwy w trawniku. Zimą, gdy trawnik przykryty jest warstwą śniegu pozbawiony odpowiedniego dostępu do powietrza, grzyby mają na jego powierzchni świetne warunki do rozwoju. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pleśni śniegowej na naszym trawniku, powinniśmy odpowiednio pielęgnować murawę przez cały okres wegetacyjny. Jeśli jednak choroba już zaatakowała nasz trawnik, bardzo ważne będzie jak najszybsze pozbycie się tego przykrego zjawiska. W pierwszej kolejności usuwamy chorą część darni z gruntu. Następnie wypełniamy puste miejsce świeżą ziemią i nasionami trawy regeneracyjnej. Warto także zastosować opryski grzybobójcze na całej powierzchni murawy.

W okresie od lipca do września podobne zjawisko może być spowodowane inną chorobą grzybową, tzw. antraknozą traw. Aby prawidłowo przeprowadzić diagnozę, warto zaczerpnąć opinii doświadczonego ogrodnika.