Z hasłem "domowa biblioteczka" kojarzą nam się najczęściej obszerne regały na wielkich ścianach, na których książki ułożone są, aż po sam sufit. Nasza biblioteczka wcale nie musi tak wyglądać! To w jakim stylu ją urządzimy to zdecydowanie kwestia indywidualna. Co w takim razie powinniśmy brać pod uwagę urządzając domową biblioteczkę? Przede wszystkim przestrzeń, którą możemy zagospodarować na przechowywanie książek. Zastanówmy się czy chcemy, aby książki rozciągały się po całej ścianie, czy może wolimy je podzielić i część książek mieć poukładanych w salonie, a część w sypialni. Kolejną dosyć istotną kwestią jest sposób ich ułożenia. Powinniśmy rozważyć czy chcemy, aby egzemplarze były układane pionowo, wysoko, prawie pod sufit czy też jesteśmy zwolennikami ułożenia bardziej poziomego. Książki możemy układać według uznania, rozdzielając je przegródkami i podpórkami o różnych kształtach i wzorach. Ciekawym pomysłem jest obłożenie książek jednakowym papierem. Niestety wymaga to także opisania każdej z nich, w przeciwnym razie szukanie konkretnego tytułu mogłoby zająć mnóstwo czasu.
Jak sama nazwa wskazuje - biblioteczka to zwyczajnie mała biblioteka. Rozmiar naszego mieszkania, czy jest ono duże czy małe, absolutnie nie przeszkadza w posiadaniu własnej domowej biblioteczki. Najważniejsze jest to, aby umieć dobrze rozplanować jej ułożenie tak żeby pasowała do przestrzeni mieszkania i jej nie zaburzała. Tworząc miejsce dla naszych książek, nie potrzebujemy od razu zwalistych szaf i pękających w szwach regałów. Możemy w zupełnie inny sposób wygospodarować tą przestrzeń. Do zaaranżowania biblioteczki, która nie będzie zabierała dodatkowego miejsca można wykorzystać wnęki ścianach. Bardzo korzystnym, a jednocześnie efektownym rozwiązaniem może okazać się ułożenie książek w przestrzeni pod schodami prowadzącymi na piętro.
Książki nie wymagają dużej opieki, stojąc na półkach czy regałach są zupełnie bezpieczne. To co najważniejsze to ich ochrona przed wilgocią. Forma przechowywania książek jest kwestią całkowicie indywidualną. Do wyboru mamy staromodne, przeszklone gabloty, regały czy wiszące półki. Przy urządzaniu biblioteczki warto zastanowić się na czym najbardziej nam zależy. Chcąc postawić na bardziej praktyczne, ale również estetyczne rozwiązanie, warto zdecydować się na otwarte regały i półki. Wybór ten umożliwia łatwy dostęp do książek, a ich ułożenie nie jest skomplikowane. Jeżeli jednak chcemy, aby nasza biblioteczka była przede wszystkim zabiegiem estetycznym możemy przechowywać książki w drewnianych skrzynkach lub metalowych koszach. Są także specjalne stojaki na książki, które przykręca się do ściany, a stelaż chowa się do wnętrza książki. Rozwiązanie to sprawia wrażenie jakby książki wisiały w powietrzu.
W mieszkaniach wielbicieli literatury nie może zabraknąć choćby malutkiej biblioteczki! Pięknie uporządkowane książki na półkach świetnie dopełniają wystrój naszego wnętrza. Jest bardzo dużo rozwiązań na to jak możemy urządzić domowy kącik z tomami naszych ulubionych autorów. Czy stworzymy biblioteczkę na wzór potężnej biblioteki Hogwartu , czy raczej będą to skromnie ułożone książki w szafce obok łóżka?