Żyjemy w strefie klimatycznej, w której sezon grzewczy trwa ponad pół roku. Długa zima sprawia, że ogrzewanie to znaczna część naszych kosztów utrzymania. Nic dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. System ogrzewania podłogowego nie tylko zapewnia większy komfort domownikom, ale również pozwala zmniejszyć koszty utrzymania domu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie wady i zalety ma ogrzewanie podłogowe.
System ogrzewania podłogowego to w całej swojej istocie umieszczone w wylewce rury, podłączone do źródła ciepła. Dzięki nim posadzka podłogowa działa tak jak jeden, duży grzejnik. Poszczególne instalacje mogą różnić się od siebie innym układem rur, które warunkują rozkład temperatury na powierzchni podłogi. Na konstrukcję składa się też warstwy izolacyjne, np. folia przeciw wilgoci, taśma izolacyjna brzegowa, płyty styropianowe w roli izolacji termicznej. Warto zaznaczyć, że do prawidłowego funkcjonowania system ten potrzebuje rozdzielacza, który odpowiada za równomierne rozprowadzanie wody w wężownicach.
Sporządzenie projektu systemu instalacji ogrzewania podłogowego powinno być poprzedzone odpowiednimi obrachunkami terenu, aby określić jak najdokładniej wymagania danego budynku. Żeby właściwe zaplanować rozkład rur i zachować najwyższą wydajność ogrzewania, potrzebna jest znajomość stopnia emisji ciepła przez okna, drzwi oraz ściany. Na etapie projektowania wybieramy układ rur oraz materiał, z jakiego mają być wykonane. Musimy też podjąć decyzję, czy decydujemy się na ogrzewanie wodne, czy elektryczne. Ten drugi wariant jest znacznie wygodniejszy w użytkowaniu i łatwiejszy w montażu, jednak ze względu na wysokie koszty eksploatacji częściej spotykamy systemy oparte na wodzie.
Jeśli planujemy instalację ogrzewania podłogowego w naszym mieszkaniu, powinniśmy wybrać materiał, który dobrze przewodzi ciepło do wykończenia posadzki. Dzięki temu utrzymamy wysoką temperaturę powierzchni na podłodze i w efekcie także wydajność systemu grzewczego. Jeśli więc opór cieplny posadzki będzie zbyt wysoki, system nie będzie pracował prawidłowo.
Opór cieplny (R) to parametr, który określa zdolność posadzki do hamowania przepływów ciepła. Dla ogrzewanej podłogi nie powinien przekraczać 0,14 m2·K/W.
Zbyt wysoki opór cieplny prowadzi do sytuacji, w której głębsze warstwy podłogi pochłaniają temperaturę, która nie przedostaje się na powierzchnię, przy czym ciepło wody zasilającej pozostaje na takim samym poziomie. Dlatego podczas wyboru tworzywa na posadzki należy upewnić się, czy producent systemu grzewczego pracuje na danym materiale.
Ogrzewanie podłogowe to olbrzymi komfort dla naszych stóp i długa lista wymiernych korzyści, których nie widać na pierwszy rzut oka. Wśród nich możemy wyróżnić:
System ogrzewania podłogowego, choć jest bez dwóch zdań zachwycający, nie pozostaje bez wad. Oto najistotniejsze z nich: