Za ciemnienie srebra odpowiedzialne jest nic innego jak dobrze znane nam powietrze. To, że srebro traci swój blask jest procesem całkowicie naturalnym i uzasadnionym prawami działającymi w chemii. Metal jakim jest srebro jest podatne na obecność siarki w atmosferze. Przez łatwość wiązania się atomów srebra z atomami siarki znajdującymi się w powietrzu, na srebrze pojawia się ciemny nalot. Ten ciemny nalot nie jest niczym innym jak związkiem chemicznym o nazwie siarczek srebra, który ma ciemną barwę. Nalot ten nie jest bardzo trwały dlatego spokojnie możemy się go pozbyć z biżuterii czy sztućców używając odpowiednich środków.
Aby pozbyć się ciemnego odcieniu i nadać pierwotny blask srebru możemy wyczyścić go domowymi sposobami. Oczywiście chcąc wyczyścić srebrną zastawę czy biżuterię możemy sięgnąć po preparaty do czyszczenia srebra. Użycie takich specjalnych płynów zupełnie nie sprawia trudności. Najczęściej zaśniedziały przedmiot wystarczy pozostawić na jakiś czas zanurzony w czyszczącym środku, aby przywrócić mu dawny połysk.
Wśród domowych sposobach czyszczenia srebra czołową pozycje zajmuje zdecydowanie soda oczyszczona. Ten biały proszek jest niesamowicie uniwersalny, a jego działanie naprawdę skuteczne. Przygotowujemy roztwór ciepłej wody z sodą. Mieszanka powinna mieć konsystencje pasty, tak aby łatwo można było ją nakładać na, przykładowo, sztućce. Pastę wcieramy za pomocą miękkiej szmateczki. Pamiętajmy o tym, że szmatka, której używamy do czyszczenia srebra powinna być miękka i delikatna, tak aby nie uszkodzić metalu.
Kolejnym sposobem na odświeżenie srebra jest pasta do zębów. Wybierając ten sposób czyszczenia musimy zwrócić uwagę na to czy pasta zawiera substancji wybielających. Jeżeli tak, to powinniśmy z niej zrezygnować, ponieważ odwrotnie jak w przypadku zębów, na srebro może ona zadziałać niekorzystnie. W celu wyczyszczenia rzeczy ze srebra znacznie lepiej będzie zdecydować się na zwyczajną, niewybielającą pastę do zębów.
Dosyć popularnym sposobem czyszczenia srebra jest metoda z wykorzystaniem folii aluminiowej. Aby zabieg ten był skuteczny, należy przygotować głębokie naczynie, na którego dno można wyłożyć folię. Do naczynia będziemy wlewać roztwór zrobiony ze szklanki ciepłej wody, łyżeczki sody oczyszczonej i połowy szklanki octu. Na dno wyłożone folią aluminiową kładziemy srebro i zalewamy rozrobioną mieszanką. Po czasie nie dłuższym niż minuta wyciągamy i polerujemy miękką szmatką.
Prawidłowe przechowywanie srebra jest równie istotne jak jego pielęgnacja. Kiedy kupujemy nowy zestaw srebrnych sztućców, jest on umieszczony w pudełkach wyścielonych miękkim i delikatnym materiałem. Sztućce poukładane są w osobnych przegródkach, przez co nie są narażone na otarcia. Dodatkowo srebro powinno być przechowywane w szczelnym zamknięciu. Zapobiega to dostawaniu się powietrza, a tym samym opóźniony jest proces matowienia srebra.
Srebrna zastawa stołu czy piękny zestaw biżuterii z biegiem lat mogą ulec zmatowieniu i ściemnieniu. Nie są to na szczęście powody do zmartwień, ponieważ istnieje wiele skutecznych sposobów na to, aby samodzielnie przywrócić naszemu srebru pierwotny połysk i świeżość.