Jak dbać o kondycję naszej pralki?

Nie przeciążaj pralki

Jeżeli chcemy, aby praca naszej pralki była jak najbardziej wydajna, a pranie dokładnie wyprane, musimy pamiętać o tym żeby nie obciążać bębna urządzenia. Przygotowując rzeczy do prania powinniśmy wziąć pod uwagę to, że mokre ubrania potrafią być dwa razy cięższe. W przypadku kiedy zamierzamy wyprać ubrania dżinsowe czy sztruksowe, warto zdecydować się na osobne pranie. Podobnie w przypadku kiedy chcemy wyprać kurtki czy płaszcze.

Czy częste pranie wpływa na kondycję pralki?

Zdarzają się dni kiedy kosze na pranie wypełnione są po brzegi, a pralka chodzi cały dzień. Niestety intensywne używanie pralki może przyczynić się do jej szybszego zniszczenia. Nie robiąc odstępów między praniami, możemy doprowadzić do przegrzania się systemów urządzenia. Zdarza się, że jest to często przyczyną awarii naszej pralki. Planując pranie starajmy zachować co najmniej godzinę odstępu pomiędzy kolejnymi partiami ubrań.

Jak czyścić pralkę?

Tylko pozornie mamy wrażenie, że pralka jest sama w sobie czysta. W końcu wyciągamy z niej pachnące i świeże pranie. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że brudna piana z prania, a także detergenty, których używamy, pozostają w urządzeniu. Dlatego właśnie powinniśmy regularnie czyścić uszczelki, bęben i filtry- to bardzo ważne, ponieważ zapchane filtry są często przyczyną wylewania wody przez pralkę. Nie zapominajmy także o zewnętrznych częściach, a także o szufladce na proszek i płyny do płukania.

Jak odkamienić pralkę?

Czasami zwykłe, regularne czyszczenie pralki nie wystarcza kiedy na horyzoncie pojawia się jej największy wróg - twarda woda. Kamień osadza się zazwyczaj na wszystkich częściach urządzenia. Uszkodzeniu mogą ulec bęben, wąż odpływowy, a także grzałka. Kamienny osad na podzespołach pralki może prowadzić do ich przegrzewania, co skutkuje dalszą awarią. Jak poradzić sobie z twardą wodą i ochronić pralkę przez kamieniem? Możemy sięgnąć po detergenty, które są przystosowane do walki z osadem. Równie skuteczne mogą okazać się domowe sposoby takie jak użycie sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać szklankę sody do pojemnika na proszek i nastawić puste pranie w najwyższej temperaturze. Zabieg ten możemy spokojnie wykonywać raz w miesiącu. Nie tylko zapobiegniemy powstawaniu kamienia, ale dodatkowo pozbędziemy się ewentualnych zabrudzeń.

Co niszczy pralkę?

Nie sama częstotliwość prań wpływa na kondycję pralki, ale również to cow niej pierzemy. Segregując zawartość kosza na pranie, oprócz podzielenia ubrań na odpowiednie kolory, musimy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu wszystkich kieszeni i zakamarków. To na co najczęściej natrafiamy to pozostawione w kieszeniach chusteczki i papierki. Chyba każdy z nas wie jak trudno pozbyć się chusteczkowych okruchów z ubrań, ale oprócz tego  wszystkie paprochy zbierają się w filtrze naszej pralki i go zapychają. Warto także uważnie zwracać uwagę na wszelkie drobne metalowe przedmioty, które mogłyby przyczynić się do uszkodzenia wewnętrznych części urządzenia.

Z pralki korzystamy praktycznie codziennie, czasami nawet kilka razy w ciągu dnia. Urządzenie to nie należy do najtańszych dlatego warto zadbać o kondycję pralki tak, aby mogła służyć nam przez wiele lat. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, w prosty sposób utrzymamy czystość i funkcjonalność pralki utrzymując jej wydajność na wysokich obrotach!