Jak działa odkurzacz centralny? Wady i zalety odkurzacza centralnego

Wszyscy chcielibyśmy, żeby wykonywanie codziennych obowiązków było jak najprostsze. System odkurzania centralnego to rozwiązanie, dzięki któremu odkurzanie stanie się dużo przyjemniejsze. Pomimo licznych zalet, na montaż centralnego odkurzacza decyduje się stosunkowo niewiele osób. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak działa odkurzacz centralny oraz jakie są wady i zalety odkurzania centralnego.

Zasada działania odkurzacza centralnego

System odkurzania centralnego zbudowany jest z jednostki centralnej, węża oraz gniazd ssących zlokalizowanych w ważnych miejscach dla domu. Istotne jest, że przewody instalacji poprowadzone są w podłogach i ścianach.

Jednostka centralna, czyli odkurzacz zasysa zanieczyszczenia, wytwarzając podciśnienie. Następnie separator zanieczyszczeń gromadzi brud w zbiorniku. Wąż ssący podłączamy do umiejscowionych na ścianach gniazdek, dzięki czemu nie musimy nosić urządzenia w rękach. Z reguły jeden wąż ssący wystarcza na całe piętro, ponieważ ich długość osiąga długość nawet 15 m. Do tego nie musimy walczyć z plątaniną kabli. Żeby rozpocząć odkurzanie, wystarczy podłączyć się wężem ssącym do gniazdka lub wyciągnąć go stamtąd.

Instalację centralnego odkurzania powinniśmy uwzględnić już podczas projektowania budynku. Montaż systemu wymaga poprowadzenia odpowiednich przewodów w ścianach lub podłogach, najlepiej jeszcze przed tynkami oraz wylewkami. W wybudowanych już domach gruntowny remont jest dobrym momentem na rozważenie takiej instalacji.

Obsługa odkurzacza centralnego

System odkurzania centralnego to wygodne rozwiązanie ze względu na to, że jest praktycznie bezobsługowy. Jego elementy składowe nie wymagają żadnych prac konserwatorskich. Duża siła ssąca oraz wysoka przepustowość pozwalają żyć w spokoju od widma zapychających się rur w odkurzaczu. Wystarczy, że systematycznie sprawdzamy stan jednostki centralnej, opróżniamy zbiorniki na zanieczyszczenia i dbamy o czystość filtrów w separatorach. Warto natomiast dowiedzieć się, jak wygląda kwestia serwisowania danego modelu w trakcie zakupu.

Zalety odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny ma sporo zalet i może znacząco poprawić komfort funkcjonowania w gospodarstwie domowym. Oto kilka z nich:

  • Cichy tryb pracy. Jednostka centralna, która powoduje hałas, zazwyczaj lokowana jest w pomieszczeniach gospodarczych, dlatego niechciane dźwięki podczas sprzątania rzadko kiedy docierają do części mieszkalnej.
  • Efektywność w użytkowaniu. Odkurzacze centralne wyróżniają się wyjątkową mocą ssącą, nawet gdy zapełnimy pojemnik na śmieci.
  • Filtracja powietrza. W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, instalacje centralne mają skuteczny system filtrowania zanieczyszczeń z powietrza, dzięki czemu kurz nie trafia do części mieszkalnej.
  • Duża pojemność. Zbiornik na śmieci w odkurzaczu centralnym wymieniamy średnio raz na kwartał, co znacząco poprawia komfort użytkowania i zmniejsza koszty eksploatacji.
  • Wygoda w użytkowaniu. Decydując się na odkurzacz centralny, możemy zapomnieć o dźwiganiu ciężkiego odkurzacza i plątaninie kabli pod nogami.

Wady odkurzacza centralnego

Jak zwykle medal ma dwie strony i choć w tym przypadku wady są naprawdę niewielkie, to warto mieć je na uwadze. Są wśród nich między innymi:

  • Cena. Koszt całkowity instalacji centralnego odkurzania znacząco przewyższa ceny najdroższych odkurzaczy dostępnych na rynku
  • Konieczność podjęcia decyzji o założeniu instalacji na etapie projektowania budynku. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z koniecznością kucia ścian.
  • Skomplikowany proces montażu.

Czy warto inwestować w odkurzacz centralny?

Korzyści z posiadania odkurzacza centralnego są bezdyskusyjne. Takie systemy w znaczącym stopniu poprawiają wygodę z wykonywania codziennych czynności porządkowych, a w efekcie także komfort korzystania z naszego domu. Dlatego instalacja systemu centralnego odkurzacza jest dobrą inwestycją pomimo wysokich kosztów początkowych.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ile kosztuje instalacja odkurzacza centralnego?

Całościowy koszt instalacji odkurzacza centralnego dla do domu o powierzchni 200 m2 to około 5500 PLN.