Pasteryzacja słoików w piekarniku to łatwy i skuteczny sposób, na zachowanie świeżości domowych przetworów. Podczas przygotowywania własnych wyrobów żywnościowych jest to bardzo ważny etap, dzięki któremu znacznie wydłuża się żywotność jedzenia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak krok po kroku pasteryzować słoiki na sucho.
Pasteryzowanie słoików z użyciem piekarnika nazywane jest inaczej pasteryzacją na sucho albo wekowaniem. Nazwa tej metody pochodzi od nazwiska Ludwika Pasteura, który w przełomowy sposób opisał sposoby, na utrzymanie świeżości pożywienia wykorzystując podgrzewanie i hermetyzację. Pasteryzacja ogólnie sprowadza się kolejno do podgrzewania produktów żywnościowych do wysokich temperatur (okolice 100°C) i szybkiego ochłodzenia przetworu po osiągnięciu odpowiedniego poziomu ciepła. Czas pasteryzacji będzie się różnił w zależności od okoliczności, głównie od rodzaju przetworów. Wekowanie to niezwykle ważny proces, bez którego nasze domowe wyroby szybko utraciłyby swoją zdatność do spożycia.
Przy pomocy tej metody, możemy przyrządzić różne przetwory owocowe i warzywne. Do szczególnie popularnych zaliczają się słoiki słodkie z jabłkami, gruszkami, śliwkami oraz wytrawne, np. z grzybami lub kiszonymi warzywami.
W procesie przygotowywania domowych przetworów pasteryzacja pełni istotną funkcję, ponieważ zabezpiecza żywność przed zepsuciem, dzięki czemu może ona spędzić długie miesiące na naszych półkach. Jednym ze skutków pasteryzacji jest zabicie bakterii oraz innych drobnoustrojów, które w głównej mierze odpowiadają za psucie się przetworów.
Pasteryzacja sama w sobie jest bardzo prosta, ale trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Podczas wekowania potrzebne nam będą podstawowe elementy kuchennego wyposażenia, dlatego nim zaczniemy, upewnijmy się, że pod ręką są:
Poniższy opis dotyczy pasteryzacji w piekarniku z aktywnym termoobiegiem. Jeśli mamy sprawny piekarnik, porządną blachę oraz gotowe, wyparzone słoiki, możemy przystąpić do pasteryzacji. Warto też zwrócić uwagę, czy słoiki nie są zbyt ciasno zakręcone. Najlepiej dać im odrobinę luzu. Upewnijmy się, że na dnie blaszki znajduje się papier do pieczenia, a następnie ustawmy na niej słoiki i wstawmy do wyłączonego jeszcze piekarnika. Nim włączymy ogrzewanie, upewnijmy się, że żaden ze słoików nie styka się ze ścianką urządzenia. To mogłoby obniżyć jakość pasteryzacji.
Jeśli wszystko jest na swoim miejscu, możemy zaczynać wekowanie.
Pasteryzacja w piekarniku to prosty i przyjemny sposób na przyrządzenie własnych przetworów żywnościowych. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z domowymi przetworami, to pasteryzacja na sucho jest czymś, czego koniecznie powinieneś spróbować!