Jak pielęgnować bananowce? Domowa uprawa bananowca doniczkowego

Choć naturalnie w Polsce nie występują, banany to owoce, po które z chęcią sięgamy w przerwie od pracy. Nic dziwnego. Są łatwo dostępne w sklepach, smaczne i zawierają dużo potasu, potrzebnego do prawidłowej pracy organizmu. Drzewa bananowca kojarzą nam się z czymś odległym i egzotycznym. Są to rośliny wdzięczne, które w odpowiednich warunkach wzrastają bardzo szybko. Nie każdy jednak wie, że niektóre odmiany świetnie nadają się do uprawy doniczkowej i przy spełnieniu kilku warunków pielęgnacji mogą rozwijać się w warunkach nieco mniej tropikalnych. Bananowiec doniczkowy to piękna roślina, która postawiona na parapecie nadaje pomieszczeniu egzotycznego klimatu. Zapraszamy do przeczytania artykułu, z którego dowiesz się, jak pielęgnować bananowca w doniczce.

Bananowiec w doniczce

Bananowce występowały pierwotnie w Azji i Australii. Później zaczęły się pojawiać się również w Ameryce Południowej i Środkowej. Można się więc domyślić, że są to rośliny ciepłolubne. W Polsce warunkom ogrodowym sprostają jedynie nieliczne ich odmiany mrozoodporne. O wiele łatwiejsza jest uprawa bananowca w doniczce.

Najbardziej powszechnym wyborem do domowej uprawy bananowca jest tzw. bananowiec karłowatyOdmiana ta nie przekracza 2 metrów wysokości i nawet w warunkach domowych po kilku latach może wydać owoce. No i przede wszystkim świetnie nadaje się do hodowli doniczkowej.

Pielęgnacja bananowca doniczkowego

Odpowiednie miejsce

Istotny wpływ na prawidłowy rozwój bananowca doniczkowego wywiera wybór stanowiska. Bananowce, które naturalnie rosną w klimacie tropikalnym, wymagają dużego nasłonecznienia i wysokiej wilgotności powietrza. Najlepiej rozrastać się będą w jasnym miejscu przy oknie. W okresie zimowym, gdy doba jest krótsza, warto zapewnić dodatkowe źródło światła. Świetnie sprawdzi się w tej roli lampa podłogowa.

Temperatura

Dla bananowców doniczkowych najkorzystniejsza jest temperatura w przedziale 18-23 stopni Celsjusza. W ciepłe, letnie dni roślinę możemy wynosić na zewnątrz, stopniowo wydłużając czas nasłoneczniania. Tutaj należy być ostrożnym, ponieważ zbyt szybka zmiana warunków może być dla bananowca niekorzystna. Jeśli roślina jest silna i przyzwyczajona do warunków, możemy wkopać ją na ciepły sezon bezpośrednio do gruntu. Warto wybrać do tego miejsce wystawione na słońce, lecz zasłonięte przed wiatrem.

Podlewanie

Bananowce uwielbiają wilgoć i wymagają odpowiednio częstego podlewania. Dbajmy więc o to, by ziemia w doniczce cały czas pozostawała jednakowo mokra. Bananowca należy podlewać z reguły 2 razy w tygodniu. Szczególnie latem, zimą możemy odrobinę zmniejszyć ilość wody. Trzeba pamiętać również o regularnym wylewaniu wody z podstawki, żeby nie pozostawały w niej korzenie.

Ziemia

Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna, a do tego lekko kwaśna (odczyn pH około 6,0). Taki grunt najlepiej włożyć do dużego pojemnika albo donicy wypełnionej ziemią kompostową liściową i darniową z dodatkiem torfu i piasku. Korzystnie jest sięgnąć po większy rozmiar donicy, ponieważ bananowce szybko rosną. Bananowce nie przepadają za przesadzaniem, ale jeśli jest to konieczne to najlepiej wybrać na to okres wiosenny.

Zabezpieczenie na zimę

W okresie zimowym należy zapewnić roślinie okres spoczynku. Przycinamy liście i zmniejszamy ilość dostarczanej wody. Zalecane jest też nawożenie bananowca co 4 tygodnie. Gdy za oknem mamy ujemne temperatury należy być szczególnie ostrożnym na przeciągi. Bananowce doniczkowe ich nie znoszą.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie gatunki bananowca nadają się do uprawy w doniczce?

W uprawie doniczkowej najczęściej spotykamy odmiany o dekoracyjnym ulistowieniu, a w tym Ensete ventricosum, Ensete ventricosum 'Maurelii’, bananowiec karłowy (Musa acuminata), Musa sikkimensis, Musa sikkimensis 'Red Tiger’.