Jak pielęgnować skórzane obuwie?

Impregnacja skórzanego obuwia

Najlepszą ochroną dla skórzanych butów jest ich impregnacja. Możemy to robić na wiele sposobów. Ważne jest, aby zaimpregnować nowe buty jeszcze przed pierwszym wyjściem. Skóra jest wyjątkowo czuła na wilgoć i wodę, ale także na przesuszenie. Odpowiednie środki impregnujące, dobrane do rodzaju skóry naszego obuwia, będą stanowić warstwę ochronną przed szkodliwymi dla niego czynnikami. Dodatkowo, czyszczenie zaimpregnowanego obuwia jest zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ brud zatrzymuje się na chroniącej but powłoce.

Czy każdy rodzaj skóry możemy impregnować tak samo?

Wybór odpowiedniego impregnatu będzie zależał od rodzaju skóry z jakiej wykonane jest nasze obuwie. Buty mogą być zamszowe, z nubuku czy ze skóry licowej. W sklepach znajdziemy środki impregnujące w postaci kremów, wosków lub sprayów. W przypadku butów ze skóry licowej - gładkiej, zdecydowanie nadadzą się impregnaty w formie kremów lub wosków. Jest to jeden z bardziej powszechnych sposobów impregnacji. Przed nałożeniem kremu lub wosku na buta należy go dokładnie wyczyścić, najlepiej za pomocą szmatki lub szczotki. Następnie, okrężnymi ruchami nakładać impregnat, pamiętając o tym, aby nałożyć go więcej w miejscach łączenia z podeszwą. Tak, wyczyszczone i zaimpregnowane obuwie pozostawić do porządnego wyschnięcia.

W przypadku kiedy posiadamy buty zamszowe czy wykonane z nubuku, ważne jest, aby umiejętnie je wyczyścić nie niszcząc przy tym struktury materiału. Zamsz jest bardzo delikatny i widać na nim wszelkie zacieki czy przetarcia. Zanim przejdziemy do impregnacji takiego rodzaju obuwia najlepiej wyczyścić go miękką szczotką, ewentualnie usunąć większe zabrudzenia delikatną szmatką lub gąbeczką. Do butów zamszowych i tych z nubuków dobrze sprawdzi się impregnat w sprayu. Nie wymaga to specjalnego zaangażowania. Wystarczy, że suche i czyste obuwie spryskamy z odległości mniej więcej 30 cm i pozostawimy do wyschnięcia. Ponieważ wdychanie oparów impregnatu nie jest wskazane, zaleca się wykonywać tą czynność na otwartej przestrzeni.

Jak przechowywać skórzane buty?

Prawidłowe przechowywanie butów, a w szczególności tych skórzanych także w dużej mierze wpływa na ich kondycję. Warto wspomnieć, że obuwie skórzane jest znacznie bardziej podatne na odkształcenia niż to wykonane z materiałów syntetycznych. Aby temu zapobiec przydatne okaże się włożenie do butów prawideł i usztywnień. Buty skórzane powinny przechowywane być w przewiewnych pojemnikach. Pamiętajmy, aby nigdy nie chować do pudełka butów, które nie są dokładnie wysuszone. Wilgoć to wróg skórzanych butów, a przyjaciel pleśni.

Jak czyścić skórzane buty od wewnątrz?

Pielęgnacja naszego obuwia nie powinna kończyć się jedynie na jego zewnętrznej stronie. Do czyszczenia butów w środku świetnie sprawdzą się spraye antybakteryjne lub wkładki wchłaniające wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Jeżeli zdarzy się nam przemoczyć skórzane buty, warto wypchać je od środka gazetą lub papierem. Dzięki temu unikniemy powstawaniu wilgoci w bucie.

Odpowiednia pielęgnacja skórzanego obuwia jest niezbędna do tego, aby mogło nam ono służyć przez dobrych kilka lat. Kupując nową parę zawsze warto zapytać się sprzedawcy o radę w kwestii wyboru odpowiedniego impregnatu. Zazwyczaj sprzedawcy butów posiadają odpowiednią wiedzę na temat pielęgnacji skórzanego obuwia. Postępując według kilku prostych zasad i przy tym zachowując regularność, z łatwością uda nam się utrzymać nasze buty w nienagannym stanie.