Jak postarzyć drewno w efektowny sposób?

Efekt starego drewna to gratka dla miłośników ciekawych dekoracji. Nie każdy jednak wie, że sami możemy zmodyfikować nasze meble i uzyskać klimatyczny efekt vintage. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak w efektowny sposób postarzyć drewno.

Postarzanie drewna

Drewniane elementy wyposażenia wnętrz w stylu vintage są coraz popularniejsze, a co za tym idzie coraz droższe, przez co zakup gotowych mebli w tym stylu bywa kosztowny. Dysponujemy jednak domowymi metodami na uzyskanie efektu „starego drewna”, którymi można posłużyć się samodzielnie. Własnoręczne modyfikowanie mebli to świetna zabawa, a do tego powód do satysfakcji na lata. Ucieszy nas także fakt, że domowe postarzeni mebli nie wymaga od nas zakupu specjalistycznych, drogich narzędzi.

Szczotkowanie drewna

Jedną z najłatwiejszych metod na postarzenie drewna jest szczotkowanie. Żeby wdrożyć ją w życie, potrzebujemy jedynie drucianej szczotki. Świetnie sprawdzi się też szlifierka kątowa wyposażona w nakładkę ze szczotką. Szczotkując powierzchnię desek, nie niszczymy struktury drewna, a tylko tworzymy na jej powierzchni drobne rysy, które budują efekt starego drewna. Na koniec usuwamy z powierzchni desek wiórki i pokrywamy je warstwą wosku lub lakieru.

Postarzanie przez opalanie

Świetny efekt starego drewna uzyskamy poprzez opalanie. W tym celu sięgamy po opalarkę i przy pomocy wysokiej temperatury modyfikujemy deski zgodnie z naszymi preferencjami. Jeśli chcemy, możemy zatrzymać się na jedynie delikatnym opaleniu lub nawet wypalić dowolny wzór na powierzchni danego mebla. Opalarka to niezwykle precyzyjne narzędzie, które otwiera morze możliwości modyfikacji drewna.

Postarzanie octem

Naturalny kolor drewna z biegiem czasu blaknie i szarzeje. Taki stan rzeczy znajduje jednak swoich miłośników. I nic dziwnego. W końcu szare drewno wygląda bardzo klimatycznie. Aby wspomniany efekt wywołać sztucznie, możemy posłużyć się octem.
Do tego potrzebny nam będzie ocet jabłkowy i odrobina starych gwoździ lub wełny stalowej. Warto zauważyć, że będziemy potrzebować kilku dni na przygotowanie, więc weźmy nasze plany pod uwagę z wyprzedzeniem. Ocet przelewamy do dużego naczynia, a następnie moczymy w nim gwoździe lub stalową wełnę. Odstawiamy naczynie z zawartością na kilka dni. W tym czasie ocet zmieni kolor, a nam pozostanie rozprowadzanie roztworu pędzelkiem po powierzchni drewna. W efekcie uzyskamy drewno o charakterystycznej, szarej barwie. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że im ciemniejszy kolor drewna nas interesuje, tym dłużej będziemy musieli roztwór pozostawić w słoiku.

Ługowanie

Ługowanie drewna polega na wcieraniu pędzlem ługu w jego strukturę. W efekcie faktura drewna staje się rozmyta, co doskonale uwydatnia słoje na deskach. Cieszyć nas może fakt, że po ługowaniu drewno przez długi czas utrzymuje się w świetnej formie bez oznak żółknięcia lub ciemnienia

Przecieranie drewna

Przecieranie drewna szczególnie dobrze sprawdza się w kontakcie z deskami sosnowymi, choć tak naprawdę nadaje się do wszystkich gatunków drewna. Potrzebować będziemy do tego 2 dowolnie wybranych odcieni farby do drewna. Nakładamy pierwszą warstwę farby i wyczekujemy jej całkowitego wyschnięcia, a następnie nakładamy następną warstwę. Na koniec powierzchnię pokrytą farbą przecieramy specjalną szczotką do postarzania drewna i w efekcie otrzymujemy teksturę ze wzorem zniszczonej farby

Postarzanie kawą lub herbatą

Niektórzy mogą się zdawać zaskoczeni, ale efekt starego drewna uzyskamy także, stosując herbatę i kawę. To nie żart! Po zaparzeniu mocnego wywaru kawy lub herbaty odczekujemy chwilkę, żeby wystygł. Po delikatnym obniżeniu temperatury wcieramy napar w drewno tak długo, aż naszym oczom ukaże się pożądany efekt.