Urządzając wnętrze, często chcemy ozdobić ściany stylowymi obrazami. W efekcie jesteśmy zmuszeni do wiercenia dziury w ścianie, co nie zawsze jest nam na rękę. Jak więc powiesić obraz na ścianie bez wiercenia dziur? Z naszego artykułu dowiesz się, jak powiesić ramy na ścianie bez użycia gwoździ.
Urządzając wnętrze, często chcemy ozdobić ściany stylowymi obrazami. W efekcie jesteśmy zmuszeni do wiercenia dziury w ścianie, co nie zawsze jest nam na rękę. Jak więc powiesić obraz na ścianie bez wiercenia dziur? Z naszego artykułu dowiesz się, jak powiesić ramy na ścianie bez użycia gwoździ.
Wielu z nas poznało ten ból na własnej skórze, gdy żeby powiesić obraz, albo ramkę na zdjęcia musimy zrobić w ścianie dziurę, która zostanie w niej na lata. Jeśli mieszkanie należy do nas, to my decydujemy o tym, czy sięgniemy po wiertarkę. Natomiast, jeśli mieszkanie jest wynajmowane, często właściciel może zabronić nam wprowadzania samodzielnych modyfikacji do wnętrza i wtedy musimy zrezygnować z realizacji wymarzonej aranżacji.
Na szczęście istnieją pewne triki, które pozwolą nam powiesić obraz w sposób mniej inwazyjny. Dzięki nim zyskamy większą swobodę w aranżacji pomieszczenia, a do tego nie będziemy musieli martwić się koniecznością poprawiania odwiertów i wprowadzania kosztownych zmian w zabudowie. Rynek oferuje wiele rozwiązań pozwalających zawiesić ramy bez wiercenia w ścianie, a wśród nich wyróżniamy:
Taśmy montażowe, zwane również mocującymi pozwalają solidnie przyczepić ramy do ściany, bez użycia gwoździ i wkrętów, czyli również bez uszczerbku na ścianie. Ich dwustronna struktura zapewnia trwałość połączenia. Jeden plaster jest zdolny udźwignąć nawet 5 kg i spisuje się świetnie w przytwierdzaniu przedmiotów, przede wszystkim płaskich i grubych na 1 cm.
Należy jednak pamiętać, że taśmy mocujące są podatne na szkodliwe działanie wilgoci oraz promieni słonecznych. Wpływ warunków atmosferycznych może obniżyć trwałość mocowań, dlatego musimy chronić ją przed ich wpływem.
Aby przymocować obraz do ściany przy użyciu taśmy montażowej, w pierwszej kolejności należy przykleić ją na bardziej szorstką z 2 łączonych powierzchni. Naklejamy ją pionowo na całej długości ramy. Szczególnie wysoka przyczepność jest potrzebna w górnej części obrazu, dlatego możemy dodatkowo ją wzmocnić, naklejając na niej małe paski taśmy w poprzek. Gdy wszystko mamy ułożone we właściwych miejscach, dociskamy do siebie powierzchnie, które chcemy złączyć na około 5 sekund. Gdy czas upłynie, obraz powinien być stabilnie przymocowany do ściany.
Innym popularnym rozwiązaniem na wieszanie obrazów bez wiercenia dziur w ścianach jest wykorzystanie tzw. masy mocującej. Rynek oferuje nam wiele wariantów dopasowanych do różnych okoliczności. Aby wybrać odpowiedni produkt, należy zapoznać się z jego specyfikacją i sprawdzić kompatybilny rozmiar, ciężar i design. Masy mocujące mają formę kostek lub plastrów. Sprawdzają się szczególnie dobrze do wieszania ram o mniejszych, lżejszych gabarytach oraz plakatów i zdjęć.
Plastry z masą mocującą mają niewielkie rozmiary, np. 2 cm x 12 cm. Aby z nich skorzystać, przyklejamy je do wcześniej wyczyszczonej ściany, a do nich z kolei dociskamy naszą ramę. Ilość pasków wymaganych do uzyskania zadowalającego efektu zależy od gabarytów obrazu, z jakim mamy do czynienia.
Drugi wariant masy mocującej, czyli kostki to niewielkie grudki lepkiej substancji (np. 1x1x1cm) o konsystencji podobnej do plasteliny. Działają na tej samej zasadzie, z tym że dają większe możliwości dostosowania ich rozmiaru do swoich potrzeb.
Kolejnym ciekawym sposobem, który pozwoli nam powiesić obraz bez wiercenia dziur w ścianie, jest użycie taśmy magnetycznej. Jest to narzędzie w formie taśmy, z jednej strony samoprzylepne, a z drugiej pokryte namagnesowaną powłoką. Jest ono trwałe, elastyczne, a do tego łatwe w obróbce. Wystarczy przyciąć kawałek nożyczkami i przykleić do ściany, a do utworzonej magnetycznej zawieszki możemy poprzez przyłożenie przytwierdzić ramki, obrazki, a także igły i spinacze oraz wiele innych rzeczy z metalowymi elementami. Taśma magnetyczna sprawdza się szczególnie dobrze z obrazami o małym gabarycie i masie.