Jak pozbyć się kociej sierści z domu i ubrań?

Linienie jest naturalnym procesem, podczas którego koty o określonej porze roku wymieniają sierść na nową. Nadmierne wypadanie włosów u Twojego zwierzaka, może być spowodowane problemami zdrowotnymi. Najskuteczniejszymi sposobami radzenia sobie z wypadającą sierścią to:

  • Wyczesywanie sierści na pupilu,
  • Regularne sprzątanie mieszkania,
  • Rolka z taśmą,
  • Gumowa rękawica do zbierania sierści,
  • Specjalna pralka.

Dlaczego kot linieje?

Linienie, czyli sezonowa wymiana kociej sierści to proces, którego zadaniem jest przystosować zwierzę do panujących warunków atmosferycznych. Czynnikami wpływającymi na jego występowanie są przede wszystkim światło słoneczne i temperatura powietrza. Właśnie dlatego koty linieją dwukrotnie w ciągu roku: na wiosnę i na jesień. Stare włosy wypadają, robiąc miejsce nowym, znajdującym się w fazie wzrostu. Ponieważ współcześnie nasze kociaki zmieniają tryb życia z nocnych łowców, na wygodnickich domatorów, cykl wymiany niekoniecznie musi dokładnie pokrywać się ze zmianą pory roku.

Zdrowie pupila na pierwszym miejscu

Jeśli kocia sierść wypada w wyraźnie zbyt dużych ilościach, powinniśmy skonsultować sprawę z weterynarzem. Przyczyną może być choroba tarczycy, cukrzyca lub alergia. Warto sprawdzić, czy mruczkowi nie dokuczają pasożyty, grzybice bądź infekcje bakteryjne. Jeśli ze zdrowiem kotka wszystko jest w porządku, przyczyną może być nieprawidłowo zbilansowana dieta.

Usuwanie sierści z domu i ubrań

Choć byśmy niebo i ziemię poruszyli, to z jednym i tak będziemy musieli się pogodzić. Tam, gdzie urzędują zwierzaki, tam znajdzie się i sierść. Jeśli więc nie chcemy, aby nasze meble i ubrania były wiecznie oblepione futrem, będziemy musieli się postarać, ale czego nie robi się z miłości do zwierząt! Spokojnie. Mamy na to sprawdzone sposoby.

Regularne wyczesywanie sierści na pupilu

Dobrze jest zacząć działać u źródła. Przede wszystkim, należy dobrze przyjrzeć się swojemu puszystemu przyjacielowi. Jeśli w niektórych miejscach ciała zwierzaka sierść wyraźnie odstaje i powstają jej kłębowiska, dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po szczotkę i usunięcie nią nadmiaru kłaczków. Warto w tym celu wyposażyć się w specjalną szczotkę dla kotów. Porządek to ważna sprawa, ale najważniejsze, żeby nasz pupil czuł się komfortowo podczas wyczesywania sierści.

Regularne sprzątanie to podstawa

Najlepiej zacząć od odkurzenia całego mieszania, w tym mebli i kanapy. Taki zabieg powinien stać się codziennym przyzwyczajaniem właścicieli zwierząt domowych. Sprawdzi się do tego szczególnie odkurzacz o dużej mocy ssącej. Materiałowe meble należy spryskać sprayem antystatycznym, który usunie naelektryzowanie, przez co sierść przestanie do nich przylegać. Teraz można wyczyścić je ściereczką z mikrofibry i poprawić rolką do usuwania sierści. Aby zapobiegać gromadzeniu się sierści, warto też regularnie prać posłanie, w którym śpi kot.

Rolka z taśmą

Niezbędnym sprzętem w schowku każdego miłośnika kotów jest rolka, z taśmą. Można ją dostać w większości marketów, w przystępnej cenie. Świetnie sprawdza się, gdy chcemy na ostatnią chwilę wyczyścić czarne spodnie lub płaszcz.

Rękawica do zbierania sierści

Do usuwania kociej sierści doskonale nada się zwykła, lateksowa rękawiczka. Można wyposażyć się w jedną porządną lub korzystać z jednorazowych lateksów. Doskonale ściąga sierść z czarnej bluzki i innych ubrań.

Specjalna pralka

Na rynku dostępne są sprzęty AGD, coraz bardziej dostosowane do specyficznych potrzeb użytkowników. Dostępne są pralki mające wbudowany program „pupil”, specjalizujący się w usuwaniu sierści. Warto o tym pomyśleć przy wyborze sprzętu piorącego. Takie rozwiązanie może nam pomóc w tej nierównej walce z wypadającą, kocią sierścią.