Jak pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby na kreta

 

Jednym z częstych problemów z ogrodnika są krety podgryzające korzenie roślin. Jak szybko i skutecznie pozbyć się kreta? Jest kilka wariantów do wyboru. Prezentujemy sprawdzone metody na kreta w ogrodzie.

Dlaczego nie chcemy kreta w ogrodzie?

Kret to wyjątkowy ssak żyjący pod ziemią. Ne względu na swój tryb życia jest niemalże ślepy, za to potrafi drążyć podziemne tunele o łącznej długości przekraczającej nawet 1000 metrów. Ten mały drapieżnik odżywia się owadami, a jego tunele to pułapka na larwy owadów i dżdżownice. Pomimo tego, że kret nie jest zainteresowany korzeniami naszych roślin samymi w sobie, to tworząc podkopy, siłą rzeczy doprowadza do ich uszkodzenia. W efekcie osłabia on nasze rośliny, mogąc doprowadzić nawet do obumierania poszczególnych okazów. W ten sposób zakwalifikował się on do grupy szkodników niemile widzianych na terenie ogrodu.

Sprawdzone metody walki z kretem

Przez lata ogrodnicy wymyślili wiele sprytnych sposobów na pozbycie się tych szkodników z terenu ogrodu. Wariantów jest dużo. Warto jednak wybierać te, które nie wymagają od nas uśmiercania tych już i tak zagrożonych wyginięciem ssaków. Prezentujemy poniżej najskuteczniejsze z nich.

Elektryczne odstraszacze na kreta

Nowoczesną, a jednocześnie skuteczną metodą na pozbycie się kretów z ogrodu, jest odstraszenie ich przy użyciu odstraszaczy elektroakustycznych. Są to urządzenia, które emitują dźwięki o częstotliwości niesłyszalnej dla ludzkiego ucha, która z kolei bardzo drażni zmysły kreta. Porażone siłą dźwięku ssaki opuszczają pole rażenia urządzenia, które może obejmować nawet 600 metrów. Montaż odstraszacza jest prosty. Urządzenie w postaci grzybka z plastiku i metalu wystarczy wbić w ziemię, najlepiej w pobliżu kretowiny. Sprzęty tego typu zazwyczaj są zasilane bateriami lub panelami słonecznymi. Nowy, zmienny dźwięk dla kreciego ucha jest na tyle irytujący, że powinien na dobre wypłoszyć je poza teren naszego ogrodu.

Pułapki ogrodowe na kreta

Równie skuteczne w walce z kretem są tradycyjne kretopułapki. Podłużną konstrukcję wyposażoną w zapadki umieszczamy w jednym z podziemnych korytarzy kreta. Po założeniu zasadzki powinniśmy codziennie sprawdzać, czy udało się złapać zwierzę. Jeśli polowanie zakończyło się sukcesem, wypuszczamy zwierzę na wolność, jak najdalej od naszego ogrodu. Ważne jest systematyczne sprawdzanie zawartości kretopułapki, ponieważ ssak pozbawiony pożywienia może umrzeć z głodu.

Siatka przeciw kretom

Godnym uwagi sposobem na kreta jest siatka wykonana z ocynkowanego drutu stalowego. Idealnie sprawdzi się taka o oczkach 15 × 15 mm powleczona warstwą PCV. Stanowi ona barierę nie do pokonania dla kreta. Takie zabezpieczenie raz założone starcza na lata. Montujemy je pod trawnikiem na głębokości, do której nie dotrzemy narzędziami ogrodniczymi. Jest to doskonała alternatywa dla pułapek i odstraszaczy elektrycznych.

Rośliny odstraszające kreta

W walce z krecią ekspansją w naszym ogrodzie skuteczne okazać może się specyficzna roślinność. Krety nie przepadają za zapachami pewnych roślin dlatego, jeśli obawiamy się tych ssaków, w ogrodzie warto posadzić:

  • wilczomlecz,
  • aksamitkę,
  • czosnek,
  • szachownicę cesarską,
  • bazylię.

Kret w świetle prawa

Pomimo że z perspektywy ogrodnika kret jest szkodnikiem, to pewni on też pewne pożyteczne funkcje w ekosystemie. Między innymi zjada nadmiar pędraków, drutowców oraz larw różnych owadów zmniejszając ich populacje w naszym ogrodzie.

Ze względu na ich malejącą populację na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska „w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną”, krety są objęte częściową ochroną gatunkową.

Ochrona nie obejmuje jednak ośrodków prywatnych przy ich licznym występowaniu, a w tym ogrodów, dlatego w ostateczności możemy posunąć się do użycia bardziej radykalnych sposobów walki z kretami, takich jak trutki. Starajmy się jednak korzystać z metod przyjaznych naturze, tak by przy okazji pielęgnacji ogrodu nie pozbawiać życia tych małych, pożytecznych ssaków.