Jak pozbyć się kurzu? 7 skutecznych sposobów na zmniejszenie ilości kurzu w mieszkaniu

Dlaczego nie chcemy kurzu w mieszkaniu?

Kurz stanowi mieszankę wielu różnych cząsteczek o mikroskopijnych rozmiarach. W zależności od miejsca, w którym powstaje, jego skład może być różny. Zazwyczaj zawiera on drobinki piasku, włoski, naskórek, włókna z różnych tekstyliów, roztocza, grzyby, pyłki, bakterie, a także jaja i wydaliny owadów, oraz inne elementy, zazwyczaj niepożądane wewnątrz naszego organizmu. Taka mieszanka w powietrzu sama w sobie stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia domowników, a do tego jest pokarmem dla roztoczy, drobnoustrojów oraz małych insektów.

Poza tym, że kurz wygląda niezbyt estetycznie, może on także wywołać pewne objawy chorobowe, ze względu na zawarte w jego składzie alergeny. Zaliczamy do nich między innymi sierść zwierzęcą, pyłki roślinne, grzyby pleśniowe, fragmenty ciał insektów oraz roztocza. Najbardziej powszechną przyczyną alergii na kurz są roztocza, które wywołują takie powikłania jak np. alergiczny nieżyt nosa oraz wyprysk atopowy.

Właśnie dlatego tak ważne jest regularne usuwanie kurzu z naszego otoczenia. Pozbywając się go, zmniejszamy ryzyko nasilenia się alergii u domowników i gości, a do tego zatrzymujemy rozprzestrzenianie się takich organizmów, jak niepożądane w mieszkaniu gryzki, zwane też robaczkami kurzowymi.

Jak walczyć z kurzem w domu?

Walka z kurzem to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi musisz się zmierzyć, jeśli chcesz utrzymać czystość w Twoim mieszkaniu. W tym celu warto zastosować pewne zabiegi, dzięki którym w Twoim powietrzu będzie go znacznie mniej.

Systematycznie odkurzaj

Dość oczywistym faktem jest reguła, według której najskuteczniejszą metodą walki z kurzem jest systematyczne i skrupulatne odkurzanie. O ile nasza podłoga to jedynie gładki parkiet, sprawa jest prosta. Sprzątanie komplikuje się jednak wtedy, gdy na podłodze mamy pochłaniające spore ilości kurzu dywany. Aby zwiększyć skuteczność odkurzania, najlepiej robić to z użyciem końcówki ze szczotką. Dywany z kolei możemy raz na jakiś czas oddać do pralni lub wytrzepać w tradycyjny sposób. Dzięki temu pozbędziemy się z niego także całej masy roztoczy.

Nie zapomnij o dokładnym odkurzaniu wszystkich zakamarków, np. za łóżkiem czy regałem. Poza tym bardzo ważne jest czyszczenie stojących na wierzchu małych przedmiotów, na których osadza się kurz. Może być to czasochłonne, dlatego najlepiej byłoby ograniczyć ich ilość do minimum Pamiętaj też, aby regularnie wymieniać filtry w odkurzaczu. Dzięki temu z worka mniej kurzu przedostanie się do twojego powietrza.

Regularnie wietrz mieszkanie

Aby ograniczyć gromadzenie się kurzu w Twoim mieszkaniu, powinieneś zadbać również o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Gdy jest ciepło najlepiej wietrzyć mieszkanie co godzinę. Zimą możesz to robić rzadziej, ale bardziej intensywnie. Poza tym, że pozbędziesz się kurzu z powietrza, to dzięki odpowiedniej wentylacji Twój organizm otrzyma większą dawkę tlenu, co przełoży się na Twoje lepsze samopoczucie.

Czyść zawory wentylacyjne

Niebagatelną rolę w Twojej walce z kurzem, odgrywa higiena zaworów wentylacyjnych. Częstym zjawiskiem, jest duża ilość kurzu gromadząca się na kratkach, który stamtąd trafia dalej do powietrza w Twoim mieszkaniu. Aby temu zapobiec, przecieraj je co jakiś czas przy pomocy wilgotnej ściereczki. Raz na jakiś czas możesz wyciągnąć je z szybu i umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem detergentu.

Utrzymuj temperaturę powietrza na właściwym poziomie

Bardzo ważna jest też, aby temperatura pomieszczenia była na właściwym poziomie. Utrzymując ją na optymalnym poziomie 18-21°C, możesz zapobiec rozwojowi drobnoustrojów zawartych w kurzu, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną.