Jak pozbyć się mszyc domowymi sposobami?

Mszyce atakujące rośliny to częsty problem wielu ogrodników. Na szczęście możemy pozbyć się mszyc domowymi sposobami. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak skutecznie zwalczać mszyce.

Dlaczego nie chcemy mszycy w naszym ogrodzie?

Mszyce to małe, roślinożerne owady, należące do grupy pluskiew, o wielkości około 5 mm. W zależności od gatunku mogą występować w kolorze białym, kremowym, przezroczystym oraz czarnym. Pojawiają się zawsze w licznych stadach i mogą obsiąść wiele roślin jednocześnie, jeśli jest ich wystarczająco dużo. Na pozór wyglądają niegroźnie, lecz są w stanie poważnie uszkodzić rośliny w naszym ogrodzie, a do tego przenoszą rozmaite choroby.

Mszyce żywią się sokami z młodych pędów, pąków kwiatowych i kwiatostanów, a żerując na naszych roślinach, doprowadzają do hamowania ich wzrostu czy też zniekształcenia łodygi. W efekcie obniżają też obfitość plonów roślinnych i owocowych, jakie mogą występować. Widać wyraźnie, że mszyce pomimo niewielkich rozmiarów są poważnym zagrożeniem dla naszych zielonych przyjaciół i jeśli zależy nam na zdrowym ogrodzie, powinniśmy uporać się z nimi natychmiast po rozpoznaniu problemu.

Na szczęście człowiek to zmyślne stworzenie i przez lata opracował wiele sprawdzonych metod radzenia sobie z mszycami. Rynek oferuje sporo gotowych preparatów na sklepowych półkach, które niestety są szkodliwe dla środowiska. Warto więc rozważyć skorzystanie z równie skutecznych i do tego ekologicznych domowych sposobów na mszyce. Poniżej prezentujemy najbardziej sprawdzone z nich.

Jak zapobiegać pojawieniu się mszyc w ogrodzie?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tych uprzykrzających życie insektów w ogóle, warto przygotować się do ich inwazji już wcześniej. Ogrodnicy z całego świata opracowali kilka skutecznych rozwiązań, które zapobiegną ich mnożeniu się i powracaniu.

Rośliny odstraszające mszyce

W celu pozbycia się mszyc nasz ogródek możemy obsadzić pewnymi roślinami, do których te insekty czują niesmak. Istnieją pewne gatunki roślin, które zniechęcają je do inwazji. Do gatunków odstraszających mszyce zaliczamy np. cebulę i czosnek. Równie skuteczne okazują się lawenda i mięta. Współrzędne sadzenie tych roślin np. z warzywami zmniejsza ryzyko pojawienia się mszycy w naszym ogrodzie i pozwala na prowadzenie zdrowej i pięknej uprawy.

Roślinne wywary przeciw mszycom

Innym sposobem, który skutecznie zniechęci mszyce do odwiedzenia naszego ogrodu, są różne wywary na bazie ziół. Szczególnie istotnymi składnikami takich specyfików są pokrzywa, czosnek, cebula oraz mniszek lekarski. Takie wywary to bezpieczne dla roślin, skuteczne środki zwalczające mszyce. Należy podawać je roślinom w formie oprysku i można stosować je zarówno doraźnie, jak i profilaktycznie.

Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?

Jeśli zauważymy, że mszyce rozpanoszyły się na naszej ogrodowej roślinności, sytuacja będzie już nieco bardziej skomplikowana, ale oczywiście i na ten problem znajdziemy rozwiązanie.

Ocet na mszyce

Jednym z najczęściej stosowanych domowych preparatów zwalczających mszyce jest ocet. Przygotowanie mieszanki jest niezwykle proste. Mieszamy ocet z wodą w proporcji 1:10, przy czym należy pamiętać, że wlewamy ocet do wody, a nie na odwrót. Dobrym dodatkiem do roztworu jest łyżeczka szarego mydła, dzięki której preparat będzie lepiej przylegał do powierzchni rośliny, a jego działanie będzie dłuższe. Tak przygotowany roztwór octu obficie aplikujemy na liście rośliny w formie oprysku zarówno z góry, jak i od spodu, gdzie gromadzi się najwięcej mszyc.

Soda oczyszczona w roli trutki na mszyce

Innym równie prostym przepisem na oprysk przeciwko mszycom jest roztwór sody oczyszczonej. Łyżeczkę sproszkowanej sody wsypujemy do 2 litrów ciepłej wody i mieszamy. Gdy woda ostygnie, a soda rozpuści się, z tak przygotowanym preparatem możemy przystąpić do opryskiwania roślin zaatakowanych przez mszyce.