Jak pozbyć się much z domu? 7 domowych sposobów na muchy w mieszkaniu

Muchy należą do najbardziej pospolitych i najbardziej irytujących owadów świata. Można je spotkać na całej planecie w różnym otoczeniu i klimacie. Często towarzyszą one ludzkiej działalności i pomimo krótkiego, bo zaledwie miesięcznego cyklu życia są mistrzami w rozprzestrzenianiu się. Jedna samica składa na raz nawet 100 jaj co kilka dni, dlatego ich obecność może stać się taka przytłaczająca. Przedstawiamy domowe sposoby na muchy w domu.

Domowe sposoby na muchy w mieszkaniu

Jeśli muchy zadomowiły się w naszym mieszkaniu, to możemy spróbować przepędzić je przy pomocy naturalnych odstraszaczy. Muchy są szczególnie wyczulone na takie zapachy jak ocet, goździki, rozmaryn, mięta, wanilia, eukaliptus, lawenda.

Ocet na muchy

W walce z muchami niezwykłą skuteczność wykazuje uniwersalny ocet jabłkowy. Wystarczy przelać go do miski i postawić na kuchennym stole, a unosząca się w górę woń octu skłoni insekty do zmiany otoczenia. Skuteczność odstraszacza zwiększymy, dodając do miski olejku eterycznego. Taką mieszankę możemy także przelać do dozownika i rozpylać w mieszkaniu z pomocą sprayu bądź specjalnego atomizera. Tak na pewno przepędzimy muchy gdzie indziej.

Zapach goździków w walce z muchami

Inną metodą przynoszącą zadowalające rezultaty jest wywar z goździków (jedna torebka powinna wystarczyć na litr wody). W średnim garnku gotujemy goździkową miksturę, którą możemy również wzbogacić, dodając do niej krojoną pomarańczą, albo jabłka. Rozpylenie tak przygotowanego wywaru kilka razy dziennie w okolicy drzwi oraz okien, powinno utrzymać muchy z dala od naszej przestrzeni.

Rozmaryn skutecznym odstraszaczem

Much z domu możemy się także pozbyć, wykorzystując suszony rozmaryn. Wkładamy fragmenty suszu do materiałowych woreczków i wieszamy gdzieś wysoko, np. na karniszu od firanki lub na okapie w kuchni. Im więcej woreczków powiesimy tym lepiej. Od ilości zależy siła zapachu, jaka zostanie uwolniona, a duże stężenie woni rozmarynu będzie trzymało muchy poza naszym mieszkaniem.

Muchy nie znoszą zapachu mięty

Kojarzony z pastą do zębów zapach mięty, nie należy do ulubionych aromatów wśród owadów, a zwłaszcza much. Dlatego o ile mamy taką możliwość, warto posadzić kilka krzaczków mięty pod oknem oraz w doniczce na balkonie. Jest duża szansa, że w ten sposób utrzymamy problem owadów z dala od naszego terenu, a będziemy mieli także bonus w postaci świeżej mięty na herbatkę.

Wanilia wrogiem owadów

W walce z plagą much potężną bronią jest wanilia. Intensywny zapach tej wyjątkowej rośliny jest w stanie przepędzić owady z naszego terenu. Aby uzyskać taki efekt, należy zaopatrzyć się w waniliowy olejek eteryczny i przelać go do słoiczka i wzbogacić miksturę kilkoma listkami mięty. Naczynie zostawiamy bez przykrycia na stole, by woń mogła roznieść się po pomieszczeniu. Gdy tylko muchy poczują zapach wanilii, odlecą najdalej, jak tylko będą mogły.

Domowe pułapki na muchy

Jeśli zależy nam na szybkiej eliminacji problemu, możemy sięgnąć także po bardziej radykalne metody, a dokładniej pułapki na muchy przygotowywane ręcznie.

Pierwsza metoda jest bardzo prosta. Bierzemy szklankę i wypełniamy ją octem. Następnie dodajemy łyżeczkę cukru, a na koniec mieszankę dopełniamy niewielką ilością płynu do naczyń, który gra tutaj rolę trutki. Tak przygotowaną pułapkę stawiamy w miejscu urzędowania much.

Kolejny wariant to nic innego jak domowy lep na muchy. Na początek tniemy brązowy papier na wąskie paski, a następnie smarujemy je miodem. Teraz wystarczy powiesić je drucikiem gdzieś wysoko, najlepiej w pobliżu skupiska much. Mucha, która raz się do lepu przyklei, nigdzie dalej już nie poleci.