Jak pozbyć się plam z czerwonego wina domowymi sposobami?

Jeśli zdarzy Ci się poplamić ulubioną tkaninę odrobiną czerwonego wina, głowa do góry! Można ją łatwo usunąć domowymi sposobami. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak usunąć plamy z czerwonego wina!

Świeże plamy z czerwonego wina

Byłoby idealnie, gdybyśmy nigdy nie brudzili naszych ubrań, obrusów i dywanów. Dlatego warto zaopatrzyć się w kieliszki ze stabilną nóżką. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Mimo ostrożności normalną jest rzeczą, że raz na jakiś czas, chociaż kilka kropli czerwonego wina rozleje się nam na materiał. Wtedy stajemy przed dylematem, jak skutecznie usunąć plamę, żeby przy okazji nie uszkodzić tkaniny. Głowa do góry, bo to nie koniec świata. Poradzimy sobie z tym domowymi sposobami. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzać oznakowania na metkach, zanim przystąpimy do czyszczenia. Niektóre produkty mogą mieć przeciwskazania co do wchodzenia w reakcje z określonymi substancjami.

Za usuwanie plam z wina najlepiej wziąć się, gdy wino nie zdążyło jeszcze wniknąć głęboko w materiał. Świeże plamy są o wiele łatwiejsze do wywabienia. Aby się ich pozbyć, można wykorzystać jeden z wielu domowych sposobów:

  • Problem plamy po czerwonym winie może rozwiązać sól kuchenna. Wystarczy posypać nią miejsce zabrudzenia, a następnie moczyć tkaninę w zimnej wodzie przez 30 minut. Po wywabieniu plamy materiał wkładamy do pralki, a po wyciągnięciu nie powinno być po niej śladu. Właściwości soli kuchennej pozwalają na wchłonięcie razem z wodą koloru czerwonego wina.
  • Niektórych może zaskoczyć, że najszybszym sposobem na usunięcie plamy z czerwonego wina, jest użycie białego wina. Obszar zabrudzenia wystarczy polać tym jasnym trunkiem, a następnie ręcznie wyprać w niskiej temperaturze. Białe wino zneutralizuje przebarwienie, a po plamie pozostanie tylko wspomnienie.
  • Skutecznym środkiem pozwalającym na wywabienie plamy po czerwonym winie jest woda utleniona 2%. W przypadku tkanin kolorowych wodę utlenioną rozcieńczamy zwykłą wodą. Plamę zwilżamy roztworem, po czym płukamy w czystej wodzie.

Stare plamy z czerwonego wina

Jeśli w porę nie usunęliśmy plamy, która zdążyła już zaschnąć, sytuacja będzie nieco bardziej uciążliwa. Na takie sytuacje również mamy sprawdzone sposoby:

  • Na obszar zabrudzenia wystarczy nałożyć obfitą porcję kremu do golenia i odstawić na 10 minut. Następnie spłukujemy piankę czystą wodą, tak żeby nie wetrzeć barwnika, po czym wrzucamy tkaninę bezpośrednio do pralki.
  • W usuwaniu plam po winie z białych tkanin, pomocna okaże się woda utleniona 10% w połączeniu ze spirytusem. Przygotowujemy roztwór tych dwóch w proporcjach 1:1, moczymy nim czerwoną plamę, po czym delikatnie pierzemy tkaninę ręcznie. Na koniec materiał wrzucamy do pralki.
  • Skuteczna w walce z winnymi plamami na kolorowych materiałach, jest woda z mydłem i odrobiną amoniaku. Standardowo takim roztworem moczymy miejsce zabrudzenia, po czym delikatnie czyścimy ręcznie, a na koniec pierzemy materiał w pralce automatycznej.

Jak usunąć czerwone wino z dywanu?

Wyżej wymienione sposoby będą skuteczne także z plamami na dywanach. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku takich tkanin stosujemy mniej wody. Jeśli więc mamy do wyczyszczenia z dywanu świeżą plamę po winie, najlepiej szybko zasypać ją solą kuchenną i pozostawić na pół godziny. Potem ręcznie zapieramy na wilgotno i plama powinna zejść. Możemy też posłużyć się mączką ziemniaczaną. Wystarczy obsypać nią miejsce zabrudzenia i nawilżyć czystą wodą. Po około 15 minutach możemy usunąć mączkę i przetrzeć dywan zimną wodą oraz środkiem do pielęgnacji dywanów.