Jak pozbyć się zapachu stęchlizny? Domowe sposoby na brzydki zapach w mieszkaniu

W wilgotnych, dusznych przestrzeniach bardzo często pojawia się zapach stęchlizny. Co zrobić, gdy czujemy stęchliznę w naszym mieszkaniu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się zapachu stęchlizny z otoczenia.

Skąd bierze się zapach stęchlizny?

Woń stęchlizny w powietrzu jest oznaką rozwoju pleśni i grzybów w otoczeniu. Organizmy z tych grup lubują się najbardziej w środowiskach wilgotnych i ciepłych, z ograniczonym dostępem powietrza. W takim właśnie otoczeniu najczęściej występuje zapach stęchlizny. Zapach pleśni może towarzyszyć naszym ubraniom, wnętrzom mebli, butów, a także urządzeniom AGD jak np. pralce. Szczególnie często występuje on w niewentylowanych pomieszczeniach, o dużym stopniu wilgoci w powietrzu, np. w łazience.

Jakie kroki powinniśmy podjąć, gdy poczujemy woń stęchlizny w naszym pomieszczeniu? Wszystko zależy od tego, z jakimi przedmiotami mamy do czynienia. Prezentujemy sprawdzone sposoby na zapach stęchlizny w domu.

Zapach stęchlizny w mieszkaniu

Jeśli czujemy stęchliznę po wejściu do jednego z naszych pomieszczeń, jest to sygnał, że należy coś z tym zrobić. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić intensywne wietrzenie mieszkania. Otwieramy wszystkie drzwi i okna na możliwie najdłuższy czas. Zwróćmy przy tym uwagę, by nie przewiać naszych kwiatków, stojących na parapetach. Rośliny nie lubią nagłych zmian temperatur i otwarcie okna przy ujemnych temperaturach na zewnątrz mogłoby im zaszkodzić.

Jeśli to nie pomoże, należy dokładnie wysprzątać dom. Do umycia płaskich powierzchni możemy wykorzystać ocet wymieszany z ciepłą wodą. Jest to substancja, która niezwykle skutecznie eliminuje brzydkie zapachy. Możemy nawet spryskać pomieszczenie roztworem octu i wody albo zostawić na jakiś czas otwarty pojemnik z octem. Taki zabieg na pewno ułatwi nam pozbycie się nieprzyjemnej woni.

Brzydki zapach ubrań

Stęchlizna bardzo często dopada nasze ubrania. Wskutek obecności pleśni lub grzybów w otoczeniu nasze ubrania nawet po praniu mogą pachnieć po prostu nieświeżo. Jest to najczęściej efekt zbyt długiego składowania ubrań w wilgotnych, dusznych pomieszczeniach, albo przetrzymanie ich w pralce po zakończeniu prania. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy przechowywać swoją odzież i suszyć ją zaraz po zakończeniu prania. W przypadku, gdy jest już na to zbyt późno, proponujemy następujące rozwiązania:

  • Ponowne wypranie odzieży z dodatkiem sody, zamiast proszku.
  • Dodanie do prania niewielkiej ilości sosnowego olejku eterycznego.
  • Odświeżenie ubrań przy użyciu atomizera roztworem wody i sody oczyszczonej.
  • Szczelne zamknięcie odzieży w plastikowym worku i równomierne posypanie jej sodą oczyszczoną. Po kilku godzinach odzież można normalnie uprać.
  • Namoczenie ubrań w roztworze wody z octem i wrzucenie jej do pralki na standardowy program, ale z dodatkiem mocnego płynu do płukania.
  • Skropienie odzieży odrobiną olejku sosnowego.
  • Wyprasowanie ubrań z użyciem gorącej pary.

Materace pachnące stęchlizną

Materace w łóżkach i kanapach bardzo często pochłaniają nieprzyjemną woń stęchlizny. W efekcie siadając czy kładąc się, czujemy przykry zapach pleśni. Co możemy z tym zrobić, skoro upranie całego materaca jest bardzo problematyczne?

Przede wszystkim przygotowujemy mieszankę sody oczyszczonej i kilku kropel ulubionego olejku eterycznego. Szczególnie skuteczny jest zapach sosnowy. Następnie tak przygotowany specyfik rozsypujemy na całej powierzchni materaca. Po upływie około 1 godziny proszek powinien wchłonąć całą wilgoć, a my możemy spokojnie odkurzyć jego pozostałości z materaca. Jest to skuteczny sposób na odświeżenie materaca bez konieczności podejmowania czasochłonnych działań, których wymaga standardowe pranie wielkogabarytowych mebli.