Jak prać buty w pralce? Bezpieczny sposób prania butów

Nie jest tajemnicą, że o wiele wygodniej jest nam prać nasze ubrania mechanicznie, niż ręcznie. To samo tyczy się butów, których czyszczenia manualne pochłania dużo czasu i energii. Jednak czy możemy wrzucić je do pralki bez obaw, że po wyciągnięciu powstaną na nich uszkodzenia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak bezpiecznie prać buty w pralce.

Czy buty można prać w pralce?

Aby dowiedzieć się, czy możemy spokojnie prać nasze obuwie mechanicznie, powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta co do metod mycia i konserwacji. Pranie butów w pralce jest sposobem samym w sobie dość inwazyjnym i powinno być dla nas ostatecznością. Jeśli jednak okoliczności wymagają od nas takiego działania, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach co do prania obuwia.

Jakie buty możemy prać w pralce?

Do prania mechanicznego nadaje się znaczna część butów sportowych. Takie obuwie wykonane z syntetycznego materiału zazwyczaj wykazuje wysoką odporność na wszelkie urazy. Zwłaszcza jeśli jest szyte, a nie klejone. Podczas wzrostu temperatury w trakcie prania, klej może stracić właściwości i doprowadzić do uszkodzenia butów.

Obuwia skórzane i zamszowe, czyli to wykonane z naturalnych materiałów nie nadaje się do prania mechanicznego. Powinno się czyścić je wyłącznie metodą manualną z użyciem zalecanych przez producenta preparatów i delikatnej szczoteczki, która nie naruszy delikatnej struktury materiału. Zarówno zamsz, jak i skóra nie zachowują się dobrze pod wpływem wilgoci. Oznacza to, że w kontakcie z wodą mogą się odbarwiać, pękać, kurczyć i odkształcać.

Podsumowując, w pralce nie powinno się prać:

  • Botków, które są narażone na zniekształcenia.
  • Butów na szpilce mogących uszkodzić bęben pralki.
  • Butów klejonych, ponieważ są narażone na rozklejenie.
  • Espadryli, bo ich delikatna podeszwa straciłaby charakterystyczną strukturę.
  • Butów z aplikacjami, takimi jak ćwieki, brokat i cekiny, ponieważ są one narażone na zniszczenie, a do tego mogą uszkodzić pralkę.

Jak bezpiecznie prać buty w pralce?

Żeby podczas prania buty nie uległy uszkodzeniu, warto pamiętać o kilku podstawowych regułach mechanicznego prania obuwia.

Po pierwsze, zanim wrzucimy buty do pralki, pamiętajmy o usunięciu błota i piasku osadzonego na nich. Idealnie jest zrobić to na zewnątrz, aby nie nanosić brudu do mieszkania. Nadmiar nieczystości mógłby uszkodzić silnik i odpływ w naszej pralce.

Po drugie, przed praniem powinniśmy wyciągnąć z butów sznurówki, aby nie wkręciły się w otwory w bębnie, oraz wkładki, aby uchronić je przed utratą właściwości pod wpływem wilgoci. W ten sposób zapobiegniemy pojawieniu się brzydkich odkształceń i zadbamy o bezpieczeństwo samej pralki.

Przed włożeniem do pralki, buty powinniśmy umieścić w syntetycznym woreczku, który uchroni je przed rozdarciami i otarciami. Warto też wyłożyć bęben pralki kocem lub ręcznikiem, dzięki czemu zamortyzujemy uderzenia podczas pracy urządzenia.

Niebagatelną rolę w praniu butów odgrywa temperatura oraz tempo obrotów programu, jakie w wybieramy na urządzeniu. Poddanie butów wysokiej temperaturze i wirowaniu naraziłoby je na różne odkształcenia. Wybieramy więc najniższą dostępną temperaturę wody oraz minimalne obroty. Niektóre pralki mają specjalny program dedykowany butom, więc możemy z niego skorzystać, o ile nasza pralka oferuje takie rozwiązanie.

Piorąc buty w pralce, nie przesadzajmy z ilością proszku. Wystarczy naprawdę odrobina detergentu. Zwróćmy jednak uwagę, aby nie był to środek zmiękczający.

Gdy pranie dobiegnie końca, powinniśmy pozostawić buty do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, oddalonym od grzejnika, a do ich wnętrza włożyć kulki z gazety lub prawidło, które pozwolą zachować ich oryginalny kształt.