Jak prać kurtkę puchową? Sposób na bezpieczne pranie puchówki

Z reguły mamy sceptyczne nastawienie, co do prania kurtek puchowych w pralce. Jednak czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Możemy bez obaw uprać puchową kurtkę w pralce, o ile będziemy przestrzegać zaleceń producenta. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak bezpiecznie prać kurtkę puchową w pralce.

Czy kurtkę puchową należy prać?

Wielu z nas obawia się prania kurtek puchowych. Wbrew ogólnie przyjętej opinii, takie kurtki także wymagają regularnego czyszczenia. Nie musimy robić tego nagminnie często, ale jeśli widzimy, że kurtka straciła swoją dawną świeżość, jest to sygnał, żeby wrzucić ją do pralki. Pranie kurtki korzystnie wpływa na jakość naturalnego puchu, przywracając mu sprężystość, a także właściwości termoizolacyjne.

Sytuacja jest odwrotna w przypadku puchu syntetycznego, który źle znosi pranie. Kurtki z takim wypełnieniem pierzemy dopiero wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Jak prać kurtkę puchową?

Aby uprać kurtkę puchową, możemy skorzystać ze specjalistycznej pralni, albo uprać ją w domu, ręcznie lub w pralce. Koszt takiej usługi w pralni będzie oscylował w okolicach 50 PLN. Równie dobrze możemy zrobić to samemu. W pierwszej kolejności sprawdzamy zalecenia producenta na metce co do zalecanych metod prania i trzymamy się ich podczas trwania procesu. Jeśli producent zezwala na mechaniczne pranie kurtki, wiemy wtedy, że możemy skorzystać z pralki. W przeciwnym wypadku kurtkę puchową będziemy musieli uprać ręcznie.

Środki do prania kurtki puchowej

Dla niektórych może się to wydać zaskakujące, że najbardziej wrażliwym na środki chemiczne elementem kurtki jest nie puch, lecz syntetyczny materiał warstwy zewnętrznej. Szczególne nieprzyjazne dla niego są środki o właściwościach zmiękczających. Aby pranie nie wpłynęło negatywnie na stan naszej kurtki, powinniśmy sięgnąć po specjalny płyn dedykowany odzieży puchowej, albo jeden z łagodnych płynów piorących.

Pranie kurtki puchowej w pralce

Najlepszym rozwiązaniem, o ile nie ma co do tego przeciwwskazań ze strony producenta, jest pranie kurtki puchowej w pralce. Ta metoda jest szybka i zapewnia zadowalające rezultaty. Zaczynamy jak zwykle od sprawdzenia oznaczeń na metce i dostosowujemy program do zamieszczonych zaleceń. Najczęściej stosowaną temperaturą do prania tego typu kurtek, jest 30°Ca do tego wybieramy minimalną wartość obrotów podczas wirowania. W kurtce zapinamy wszystkie suwaki, a następnie moczymy ją w misce z wodą. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru powietrza, a gdy już to zrobimy, wkładamy ją do pralki. Taki zabieg pozwoli nam obejść zabezpieczenia niektórych pralek, które rozpoczynają pracę dopiero po osiągnięciu określonej masy zawartości bębna. Pojemnik na proszek wyciągamy i myjemy, a następnie wlewamy do niego odpowiednio dobrany detergent. Resztę zostawiamy maszynie. Gdy pranie dobiegnie końca, pozostaje nam naszą kurtkę dobrze wysuszyć oraz zaimpregnować.

Piorąc kurtkę puchową w pralce, możemy wrzucić kilka białych piłek do tenisa do bębna maszyny. Piłeczki w trakcie obrotowego ruchu komory piorącej rozbiją puch. W takim zabiegiem zapobiegamy powstawaniu zbitych kulek w warstwie wypełniającej kurtkę.

Suszenie kurtki puchowej

Kurtkę puchową najszybciej wysuszymy w suszarce bębnowej, o ile producent nie określił co do tego przeciwwskazań i dysponujemy odpowiednim zapleczem technicznym. W przeciwnym wypadku będziemy potrzebować do tego tradycyjnej, drucianej suszarki oraz jakichś 3 dni. Do rozstawienia suszarki wybieramy ciepłe i przewiewne miejsce, oddalone od grzejników i rozkładamy na niej naszą kurtkę na płasko. Przed powieszeniem puchówki do wyschnięcia należy rozpiąć w niej wszystkie kieszenie. Z początku będzie ona intensywnie obciekać wodą, dlatego warto podstawić pod nią miskę. Po kilku godzinach schnięcia ostrożnie oklepujemy powierzchnie kurtki, żeby równomiernie rozprowadzić puch po jej powierzchni. Następnie przewracamy odzież na drugą stronę i co kilka godzin powtarzamy manewr, dopóki nasza puchówka całkowicie nie wyschnie.