Jak prać rolety? Skuteczne sposoby na czyste rolety

Pranie rolet może się wydawać z pozoru problematyczne. Jeśli jednak wiemy jak do tego podejść, to okazuje się, że bez trudu umyjemy rolety w naszym domu. Przedstawiamy skuteczne sposoby na czyste rolety w Twoim domu.

Jak usunąć z rolet delikatne zabrudzenia?

O ile nasze rolety nie są mocno zabrudzone, powierzchowne czyszczenie powinno im wystarczyć. Zacznijmy więc od odkurzenia rolety przy pomocy odkurzacza, upewniając się wcześniej, że końcówka szczotki jest czysta. Ten sposób sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku rolet dzień noc, które mają tendencje do zbierania kurzu.

Z pewnością ucieszy nas fakt, że do usunięcia pojedynczych zabrudzeń nie musimy od razu rozmontowywać całych rolet. Wystarczy, że wodą z niewielkim dodatkiem szarego mydła przetrzemy miejsce zabrudzenia przy pomocy ściereczki. Nim do tego przystąpimy, warto sprawdzić, czy po myciu nie pozostają odbarwienia w niewidocznym miejscu na rolecie. Zalecane jest przeprowadzanie mycia w momencie, gdy za oknem świeci słońce, ponieważ wtedy łatwiej dostrzeżemy wszelkie plamki, a mokra roleta szybciej wyschnie.

Jak prać rolety materiałowe?

Pranie rolet materiałowych wymaga dużej ostrożności, ponieważ łatwo można je odbarwić. Zapomnijmy więc o praniu ich w pralce. Nie jest też zalecane pranie ich ręcznie. Nie można ich też prasować ani stosować na nich silnych środków chemicznych. Drobne zabrudzenia na takich roletach możemy wyeliminować, myjąc je delikatnie gumką do mazania. Kurz możemy wyeliminować przy pomocy miękkiej szczoteczki do tego przeznaczonej. Wszelkie plamy i zaschnięte odchody owadów usuwamy wodą z niewielkim dodatkiem szarego mydła przy pomocy gąbki. Jeśli napotkamy problemy z ich usunięciem, możemy sięgnąć po roztwór wody i octu w proporcji 1:1. To powinno pomóc wywabić nawet mocne zabrudzenia. Warto jednak wcześniej sprawdzić działanie preparatu w niewidocznym miejscu rolety.

Czyszczenie rolet rzymskich

Rzymskie rolety wyglądem przypominają zwykłe zasłony. Różnica leży w sposobie rozsuwania. Ten typ rolet możemy spokojnie prać w pralce bez żadnych przeciwwskazań. Większość modeli jest łatwa w demontażu, co pozwala na swobodne włożenie ich do pralki. Warto jednak pamiętać o wyborze programu dedykowanego delikatnym tkaninom. Zwróćmy też uwagę na to, by wirowanie było wyłączone, ponieważ w przeciwnym wypadku może ono uszkodzić rolety. Do prania rolet rzymskich najlepiej użyć detergentu, dostosowanego do rodzaju tkaniny, z jakiej są wykonane. Na koniec czyste rolety rozkładamy do wyschnięcia, po czym ostrożnie prasujemy.

Mycie rolet plisowanych w wannie

Rolety plisowane są najczęściej wykonane z mocnego, syntetycznego tworzywa i musielibyśmy się mocno postarać, żeby je uszkodzić. Ten typ rolet najłatwiej umyjemy w wannie z zimną wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń. Wystarczy zamoczyć rolety w wodzie, a następnie gąbeczką usunąć zanieczyszczenia.

Czyszczenie rolet drewnianych

Gruntowne mycie rolet drewnianych nie będzie konieczne, jeśli są one przez nas regularnie czyszczone z kurzu. Wówczas przecieramy je suchą szmatką, a następnie pokrywamy je środkiem do nabłyszczania drewna. Ten sposób gwarantuje nam, że nie uszkodzimy rolet podczas mycia. Jeśli jednak trochę zaniedbaliśmy nasze rolety, to powinniśmy przeczyścić je dokładnie przy użyciu mokrej ściereczki. Nawilżamy ją wtedy wodą oraz specjalnym płynem do drewna. Taki środek nie tylko myje drewnianą powierzchnię, ale również pielęgnuje.

Mycie rolet pionowych

Bardzo popularne w ostatnim czasie zarówno w biurowcach, jak i w domach prywatnych rolety pionowe najłatwiej wyczyścimy przy pomocy odkurzacza. Odkurzamy je więc delikatnie, a na koniec dla zwiększenia efektu możemy przetrzeć je wilgotną szmatką z dodatkiem płynu do naczyń.