Jak prać ubrania dla noworodka? Najlepszy sposób i temperatura

Zdrowie noworodka wymaga szczególnej troskliwości na wielu płaszczyznach życia. Aby nie podrażnić delikatnej skóry niemowlęcia, powinniśmy prać ubrania malucha we właściwy sposób. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak i w jakiej temperaturze prać ubrania noworodka.

Dlaczego tak ważny jest sposób, w jaki pierzemy ubrania dla noworodków?

Skóra dziecka przed 3 rokiem życia nie jest jeszcze w pełni uformowana, przez co brak jej podstawowych mechanizmów obronnych. Co więcej, gruczoły potowe i łojowe niemowlęcia w pierwszych tygodniach jego życia nie funkcjonują jeszcze prawidłowo. W efekcie skóra malucha przez kilka pierwszych miesięcy życia będzie bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia różnymi związkami chemicznymi i bakteriami. Co za tym idzie, noworodek będzie w tym okresie bardzo podatny na przeróżne problemy skórne, takie jak ciemieniucha, rumień albo trądzik niemowlęcy. Przestrzeganie zasad co do właściwego prania ubrań noworodków pozwala pozbyć się niewidocznych zanieczyszczeń i w efekcie ograniczyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju powikłań skórnych u dziecka.

Jak prać ubrania dla noworodka?

Noworodki mają bardzo delikatną skórę, która wymaga, by ich ubrania były miękkie w dotyku oraz pozbawione różnego rodzaju bakterii i zanieczyszczeń. W związku z tym należy dołożyć starań, by do organizmu malucha nie przedostały się szkodliwe drobnoustroje. Tak młody organizm jest o wiele bardziej narażony na wystąpienie podrażnień skóry, infekcji, albo groźnych chorób. Dlatego powinniśmy zastosować odpowiednią temperaturę prania, odpowiednie środki piorące i płukać pranie noworodka we właściwy sposób.

Na początek zwróćmy uwagę na to, że zalecane jest pranie ubrań dla noworodka zaraz po ich zakupie. W końcu nigdy nie mamy pewności, w jakich warunkach były przechowywane przed zakupem oraz jak długo znajdowały się w magazynie. Aby pozbyć się wszelkich potencjalnych zanieczyszczeń, profilaktycznie nowe ubranka wrzucamy do prania. To samo tyczy się ubrań noszonych wcześniej przez inne dziecko.

Często możemy spotkać się z dylematem czy ubrania noworodków mamy prać razem z odzieżą pozostałych domowników. Zapracowani rodzice często oszczędzając na czasie, skłaniają się ku wspólnemu praniu, co jest zrozumiałe. Jednak zgodnie ze zdaniem ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka, zalecane jest pranie ubrań dla niemowląt osobno.

Czym najlepiej prać ubrania dziecięce?

Do prania odzieży dziecięcej najlepiej stosować środki hipoalergiczne. Tyczy się to zarówno proszku do prania, jak i płynów do płukania, kapsułek i odplamiaczy. Przy wyborze detergentów warto zwrócić uwagę na atesty wydawane przez Instytut Matki i Dziecka, który zaleca jedynie produkty w pełni bezpieczne dla malucha.

Rynek oferuje nam wiele środków piorących, dedykowanych dla noworodków. Tego typu produkty będą pozbawione drażniących barwników, aromatów zapachowych i innych związków chemicznych, które mogłyby zaszkodzić delikatnej skórze niemowlęcia. Dla pewności zalecamy jednak każdorazowe sprawdzanie składu przed zakupem. Szczególnie niepożądana jest w nich zawartość fosforanów, które są szczególnie niebezpieczne dla skóry dziecka.

W jakie temperaturze powinno się prać ubrania dla noworodka?

Przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka powinniśmy stosować temperaturę przynajmniej 60°C, a w przypadku pieluch tetrowych i flanelowych oraz bielizny najbliższej dla ciała zawsze 90°C. Nowe rzeczy także zalecamy prać w temperaturze 90°C, przy dodatkowo włączonej funkcji ponownego płukania. Dzięki zastosowaniu wysokich temperatur pozbędziemy się grzybów, bakterii i roztoczy. Gdy maluch podrośnie, możemy stopniowo zmniejszać temperaturę, jednak przez kilka pierwszych miesięcy życia nie powinniśmy schodzić poniżej 60°C.