Ubrania wykonane z wełny odznaczają się bardzo często wysoką jakością i długim czasem użytkowania. Niestety jednak, wełniane rzeczy są także bardzo delikatne. Dlatego, aby nie zniszczyć ich podczas prania przede wszystkim powinniśmy się kierować informacjami zawartymi na metkach. Zazwyczaj znajdziemy tam zalecenia dotyczące temperatury, w której można bezpiecznie prać ubranie, a także to czy można go prać w pralce, czy też wskazane jest jedynie pranie ręczne. Kolejną, istotną kwestią jest suszenie wełnianych rzeczy. Nie zaleca się wkładania ich do suszarek automatycznych. Intensywne suszenie może doprowadzić do kurczenia się odzieży.
Nie sam sposób prania wełnianych ubrań jest istotny, ale także środki piorące, których używamy. Do prania wełny zaleca się korzystanie z delikatnych płynów do prania, które są przeznaczone do wełnianych tkanin. Nie sprawdzą się w tej kwestii proszki do prania czy tabletki, ich działanie może być zbyt intensywne dla wełnianych włókien. Do prania możemy dodać lanolinę. Jest to naturalnie natłuszczająca owczą wełnę substancja, która ma działanie zmiękczające i ochronne. Jest bezpieczna dla naszych swetrów i szalików, a przy tym zapobiega ich elektryzowaniu się.
Ubrania, które w swoim składzie zawierają wełnę, lub są wykonane z niej w całości, zaliczamy do rzeczy delikatnych. Obecnie, większość pralek jest wyposażona w opcję prania tkanin delikatnych, a także prania samej wełny. Takie programy nie obejmują prania wstępnego i wirowania. Obroty bębna pralki są znacznie rzadsze, a temperatura wody zazwyczaj nie przekracza 20 stopni. Wełniane ubrania pierzemy osobno, przewrócone na lewą stronę. Jeżeli chcemy wyprać bardzo delikatną rzecz, możemy ją dodatkowo zabezpieczyć, wkładając do poszewki. Do prania powinniśmy użyć płynu przeznaczonego specjalnie do wełnianych tkanin.
Na ręczne pranie wełny warto zdecydować się kiedy nasza pralka nie posiada odpowiedniego programu lub też kiedy na metce widnieje takie zalecenie producenta. W praniu wełny istotną rolę ogrywa temperatura. Ubrania pierzemy w misce, do której wlewamy ciepłą, ale nie gorącą wodę. Temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni. Podobnie jak z praniem w pralce, należy użyć płynu, który przeznaczony jest do prania wełnianych tkanin. Nie zaleca się wykręcać lub mocno wyżymać ubrań. Delikatne odciśnięcie z nich wody zdecydowanie wystarcza.
Jak wiadomo, wysoka temperatura nie wpływa korzystnie na wełniane ubrania. Jeżeli nie musimy ich prasować to tego nie róbmy. Sama wełna ma to do siebie, że po wysuszeniu rzadko się gniecie i prasowanie w tym przypadku jest całkowicie zbędne. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, że jest taka potrzeba. Jak prasować wełnę w bezpieczny dla niej sposób? Temperatura żelazka powinna być jak najniższa. Ubranie prasujemy zawsze na lewej stronie, najlepiej przez bawełnianą ściereczkę.
Pielęgnacja odzieży wełnianej wymaga więcej naszej uwagi niż zwykłe pranie. Nie jest to jednak zbyt skomplikowane, wystarczy, że zastosujemy się do zaleceń na metkach, a także będziemy postępować według kilku prostych zasad dotyczących prania delikatnych rzeczy. Dzięki temu nasze wełniane ubrania będą mogły gościć w naszej garderobie na długie lata.