Jak prawidłowo nawozić trawnik?

Aby nasz trawnik rozwijał się prawidłowo, powinniśmy pamiętać o regularnym nawożeniu. Trawnik powinniśmy nawozić 3 razy do roku nawozem mineralnym lub organicznym. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak nawozić trawnik we właściwy sposób.

Dlaczego warto nawozić trawnik?

Gdy trawa zakorzeniona płytko w górnej warstwie gruntu, zużyje dostępne w tej części gleby składniki odżywcze, jej stan zdrowia pogarsza się, co można zobaczyć gołym okiem. Murawa przerzedza się, a miejscami może nawet wysychać i żółknąć. W konsekwencji staje się też podatna na inwazje różnego rodzaju chwastów. Jeśli więc chcemy utrzymać warstwę darniową na naszym podwórku w dobrej kondycji, musimy zadbać o jej regularne nawożenie.

Użyźnianie trawnika pozwoli nam utrzymać go w estetycznej formie. Nic dziwnego. W końcu piękno z natury jest oznaką zdrowia, a nawożąc murawę, dostarczamy roślinom niezbędnych składników odżywczych, co korzystnie wpływa na ich organizmy. To przekłada się także na ich zdolność do przetrwania ekstremalnych warunków atmosferycznych. Regularnie nawożone trawniki lepiej znoszą zarówno susze, jak i mrozy. Co więcej, nawozy pomagają darni w walce z różnego rodzaju chorobami. Właśnie dlatego nawożenie trawnika będzie konieczne, do utrzymania go w estetycznej formie.

Kiedy należy nawozić trawnik?

Przyjęło się, że trawnik nawozimy 3 razy do roku. Raz wiosną na przełomie marca i kwietnia, a później jeszcze w czerwcu i w połowie sierpnia. Nawożenie trawników w pozostałych widełkach czasowych skutkuje nadmiernym wzrostem trawy i obniża jej odporność, dlatego ważne jest, by dostarczyć im składniki odżywcze o właściwych porach.

Wiosenne nawożenie trawnika

Pierwsze nawożenie trawnika powinniśmy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Przystępujemy do niego zaraz po pierwszym koszeniu trawy. Sięgamy po tzw. nawozy startowe/wiosenne o wysokiej zawartości azotu, stymulującego obfity wzrost roślin. Warto też zwrócić uwagę na to, że nawozy wiosenne są bogate w niezbędne makro i mikroelementy.

Letnie nawożenie trawnika

Drugie nawożenie powinniśmy zaplanować na maj lub czerwiec. W tej sytuacji warto sięgnąć po nawozy uniwersalne do trawników. Jest to ostatnia okazja, gdy możemy glebę wzbogacić suplementami bogatymi w azot. W okresie upałów powinniśmy jednak pamiętać, że nie należy nawozić murawy w czasie suszy.

Jesienne nawożenie trawnika

Nawożenie jesienne odbywa się od połowy sierpnia do początku października. O tej porze roku podczas nawożenia nie używamy azotu, ponieważ stymuluje on wzrost trawy. W efekcie opóźniłby się moment, w którym trawa zapada w stan zimowego spoczynku, co w zderzeniu z mrozami poskutkowałoby uszkodzeniami w strukturze roślin.

Jaki nawóz wybrać do trawnika?

Wyróżniamy 2 grupy nawozów do trawników: nawozy mineralne oraz nawozy organiczne.

Nawozy mineralne

Gotowe mieszanki nawozów mineralnych dostaniemy w formie sproszkowanej bądź granulowanej. Najbardziej opłaca się wybrać nawóz w granulkach, ponieważ jest łatwy w rozprowadzaniu na całej powierzchni trawnika równomiernie. Jeśli z kolei zależy nam na najszybszym działaniu, wówczas powinniśmy zastosować nawozy w płynie, działające dolistnie i doglebowo jednocześnie.

Nawozy organiczne

Trzeba jednak pamiętać, że mineralne nawożenia trawnika to za mało. Jest to efektywne rozwiązanie na krótkim dystansie, jednak z czasem doprowadza do zmiękczenia i wyjałowienia gleby z substancji organicznych. W związku z tym powinniśmy dla równowagi korzystać także z nawozów organicznych. Wśród nich możemy wymienić kompost, obornik oraz torf ogrodniczy. Możemy stosować je dopiero po odpowiednim rozdrobnieniu, najlepiej w pochmurny poranek lub wieczór. Korzystnie dla naszego trawnika będzie, jeśli po nawóz organiczny sięgać będziemy przynajmniej raz na 3 lata.