Zdarza się, że dopiero co kupione warzywa bardzo szybko się psują. Przyczynia się do tego często ich nieprawidłowe przechowywanie. Często trzymamy wszystkie warzywa w lodówce, a to w niektórych przypadkach może być błędem. Za starzenie się roślin odpowiedzialny jest etylen. Przykładowo papryka jest warzywem, które wydziela go w sporych ilościach, a to może powodować szybsze psucie się warzyw leżących obok. Oprócz sposobu przechowywania wpływ na to mają także bakterie. Ich rozwojowi możemy zapobiec nie kupując uszkodzonych warzyw.
Na sklepowych półkach możemy znaleźć piękne, wypolerowane warzywa. Niestety za ten piękny wygląd odpowiedzialne są chemiczne środki, którymi warzywa są psikane. Spożywanie nieumytych może być groźne dla naszego zdrowia. Kiedy zatem powinniśmy je umyć? Bez względu na to czy będziemy je obierać czy nie, warzywa należy umyć zaraz przed samym spożyciem. Umyte i włożone do lodówki mogą psuć się szybciej.
Przynosząc świeże warzywa do domu prawdopodobnie większość z nas wkłada je odruchowo do lodówki. Niestety nie zawsze okazuje się to dobrym rozwiązaniem. Do warzyw, które dobrze czują się w niskiej temperaturze możemy zaliczyć warzywa zielone takie jak sałaty i brokuły. Zupełnie inaczej jest w przypadku pomidorów i ogórków. Ich nie powinniśmy trzymać w lodówce, a bardzo często popełniamy ten błąd. Niska temperatura przyczynia się do szybszego ich psucia się.
Nie bez powodu dawniej ziemniaki przechowywano w ziemiankach. Było tam ciemno i chłodno. Marchew, korzeń pietruszki czy ziemniaki są warzywami, które pozostają najdłużej świeże w miejscach zacienionych, o niskiej temperaturze. Tego typu warzywa spokojnie możemy trzymać w piwnicy, spiżarni czy zwyczajnie pod szafkami w kuchni. Ważne jest, aby szczególnie ziemniaki chronić przed światłem słonecznym. Wstawione na słońce mogą zakwitać. Rozpoznajemy to po małych zielonych pędach wyrastających z ziemniakach. Niestety te małe zielone wyrostki są bardzo toksyczne dla naszego organizmu dlatego nie powinniśmy ich spożywać.
Cebula jest warzywem, który lubi chłód, ale nie należy przechowywać jej w lodówce. Podobnie jak wcześniej wymienione jarzyny najlepsze miejsce, które będzie sprzyjające w utrzymaniu świeżości cebuli, powinno być chłodne i zaciemnione. W przypadku czosnku jest trochę inaczej. To aromatyczne warzywo zachowuje swoją świeżość w suchym miejscu w temperaturze pokojowej. Można go przechowywać w przewiewnych pojemnikach lub glinianych miseczkach.
Pudełkowa organizacja lodówki z pewnością pozwala nam łatwiej zachować w niej porządek i czystość. Jeśli decydujemy się na przechowywanie warzyw w pojemnikach warto zainwestować w te, które są do tego specjalnie przystosowane. Coraz częściej w sklepach możemy znaleźć pudełka na konkretne warzywa, które mają odpowiednią przepuszczalność powietrza.
To w jaki sposób i gdzie przechowujemy warzywa w naszym domu znacznie wpływa na ich świeżość i właściwości. Organizując naszą kuchnię warto zwrócić uwagę na to jakie warzywa powinniśmy trzymać w lodówce, a których niekoniecznie. Dzięki tym kilku nawykom będziemy mogli cieszyć się ich świeżością na dłużej.