Jak przechowywać przyprawy?

W jakich pojemnikach należy przechowywać przyprawy?

Okazuje się, że materiał z którego jest wykonany pojemnik na przyprawę jest bardzo istotny. Przede wszystkim, po zakupie przypraw nie powinno się ich zostawiać w oryginalnych opakowaniach. Najczęściej są to saszetki, których nie da się szczelnie zamknąć, a to przyczynia się do szybszego wietrzenia aromatu przyprawy. Najlepszym sposobem na trzymanie zmielonych przypraw będą szklane lub drewniane pojemniczki ze szczelnym zamknięciem. Nie musimy kupować specjalnych zestawów słoiczków. Możemy wykorzystać te po przecierach, dżemach i innych produktach spożywczych. Wystarczy tylko, że dokładnie umyjemy słoiczek, aby pozbyć się zapachu po wcześniejszej jego zawartości. Po wysuszeniu możemy przesypać przyprawę i przykleić własnoręcznie wykonaną etykietę. W przypadku pojemników drewnianych pamiętajmy o tym, że drewno będzie nasiąkać zapachami przyprawy, która się w nim znajduje, dlatego lepiej jest wkładać te same zioła do tych samych pojemników.

Czy sposób przechowywania ziół i przypraw wpływa na ich wlaściwości?

Odpowiednie przechowywanie przypraw w naszej kuchni jest bardzo ważne przede wszystkim dlatego, aby na długo zachować właściwości danej przyprawy. W nieprzezroczystych pojemnikach powinniśmy przechowywać przyprawy, które zawierają tłuszcz. Możemy do nich zaliczyć gorczycę lub gałkę muszkatołową. Chodzi o to, aby nie były one narażone na działanie światła, ponieważ mogą jełczeć. Korzystne jest jeżeli mamy możliwość kupienia przyprawy w niezmielonej formie, tak jak np. cynamon czy imbir. Przyprawy te mielimy lub ścieramy dopiero przed ich użyciem dzięki czemu mają one świeży aromat, który wyraźniej jest wyczuwalny w potrawach.

Co niekorzystnie wpływa na przyprawy?

Przyprawy i zioła nie mają określonej daty spożycia. To po czym możemy stwierdzić czy są świeże to intensywność ich aromatu, a odpowiednie przechowywanie może wydłużyć świeżość Z pewnością to co szkodzi przyprawom to na pewno wilgotność, ciepło i światło słoneczne. Wybierając miejsce gdzie będziemy trzymać słoiczki z przyprawami, musimy zwrócić uwagę na to czy nie są zbyt blisko kuchenki. Na pewno nie powinny stać na parapecie lub w nasłonecznionym miejscu. Zamykana szafka lub szuflada jest w tym wypadku najlepszą opcją.

Jak mielić przyprawy?

Kupując przyprawy w całości, przed ich użyciem w większości będziemy musieli je zmielić. Możemy do tego wykorzystać różnego rodzaju młynki do przypraw, specjalne tarki lub moździerze. Dobrym sposobem na zmielenie cynamonu czy kardamonu jest wykorzystanie młynka do kawy. Jeżeli potrzebujemy rozdrobnić bardziej miękką przyprawę, moździerz nada się do tego idealnie.

Aromatyczny zapach przepysznych dań nie byłby możliwy do uzyskania gdyby nie przyprawy i zioła. Odpowiednie ich połączenie jest kluczem do smaku i esencją każdego rodzaju kuchni. Aby móc zachować ich świeżość i aromat na długo bardzo istotną kwestią jest ich przechowywanie. Z odrobiną wiedzy o właściwościach danej przyprawy, a także stosowaniem odpowiedniego rodzaju pojemników będziemy mogli przez długi czas dodawać ziołowego aromatu naszym daniom.