Pierwszym krokiem w przygotowywaniu naszego ogrodu do wiosny jest jego uporządkowanie. Podczas zimny, silne wiatry i zamiecie, mogą nanosić do ogrodu śmieci, liście i gałęzie. Nie widać ich na pierwszy rzut oka, ponieważ leżą przykryte warstwą białego puchu. Niestety kiedy wszystko zaczyna topnieć okazuje się, że w naszym ogrodzie panuje bałagan. Zacznijmy więc od wyzbierania śmieci, zalegających liści czy gałęzi. Pamiętajmy o tym, aby odpadki odpowiednio segregować. Możemy ułatwić sobie pracę używając grabi. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac w ogrodzie, w trosce o nasze dłonie, ubierzmy rękawice.
Kolejnym etapem pielęgnacji naszego ogrodu jest porządkowanie trawnika. Ważne jest, żeby zabrać się za to dopiero wtedy kiedy temperatura będzie już wyższa niż 0 st. C. Za pomocą grabi, przeczesując trawnik, pozbywamy się pozostałych po zimie liści, gałązek. Jednocześnie spulchniamy glebę, zapewniając jej odpowiednie napowietrzenie. Jeżeli chcemy pobudzić trawę do wzrostu, możemy przyciąć ją bardzo krótko. Kiedy już rozpoczniemy regularne koszenie naszego ogrodu, nie zapominajmy o odpowiednim nawożeniu trawy oraz jej podlewaniu.
Kiedy wyższa temperatura będzie utrzymywała się już przez dłuższy czas, możemy zdjąć zabezpieczenia przed mrozem z naszych roślin i krzewów. Musimy jednak pamiętać, aby nie wyrzucać lub nie chować ich zbyt głęboko, ponieważ, nawet stare przysłowie mówi, że w marcu jak w garncu, co za tym idzie przymrozki mogą wracać.
Przełom zimowo wiosenny jest czasem, w którym możemy zasiać rośliny odporne na niskie temperatury. Wybierając rośliny w sklepie ogrodniczym warto zaczerpnąć informację u specjalisty. Wiele gatunków, które możemy znaleźć w ofercie pochodzą z cieplejszych miejsc przez co mogą nie przetrwać polskiej zimy. Jakie byliny i krzewy przetrwają mrozy w naszym ogrodzie? Do takich z pewnością można zaliczyć te, które pochodzą z regionów, w których stale lub w większości panuje niska temperatura. Przykładami takich roślin mogą być : aster nowoangielski, aster nowobelgijski czy kosaciec syberyjski. Ważne jest także odpowiednie przycięcie krzewów i drzew, które już wyrosły w naszym ogrodzie. Dzięki temu zadbamy o odpowiedni dostęp światła słonecznego dla roślin.
Po zimie rośliny w naszym ogrodzie są osłabione dlatego możemy je wspomóc stosując odpowiednie nawozy. Do wyboru mamy nawozy mineralne, w granulkach, w płynach czy naturalne. Powinniśmy zastosować taki nawóz, który będzie odpowiedni do rodzaju i potrzeb konkretnej rośliny. Warto także zatroszczyć się o ochronę ogrodu przed szkodnikami, które także budzą się wraz z wiosną. Pamiętajmy jednak, że są to preparaty o składzie chemicznym i stałe ich używanie może niekorzystnie wpływać na rozwój roślin. Zanim sięgniemy po chemikalia, warto spróbować naturalnych metod odstraszania szkodników.
Przygotowanie na nadejście wiosny sennego po zimie ogrodu nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy, że zastosujemy parę podstawowych kroków w jego pielęgnacji. Nie zrażajmy się jednak kiedy okaże się, że nasze rośliny nie przetrwały zimy. Zdarza się tak czasami, pomimo naszych dobrych chęci i opiece. To, o czym nie możemy zapominać to regularna pielęgnacja naszego ogrodu w sezonie. Dzięki temu, z pewnością będzie się on prezentował nienagannie.