Jak samodzielnie zlikwidować gniazdo os? Poradnik krok po kroku

Osy latające dookoła domu stwarzają zagrożenie dla gości i domowników. Te dość agresywne insekty rozpoznamy po charakterystycznym, żółto-czarnym ubarwienia oraz przewężeniu na odwłoku. Gdy widzisz je na swoim terenie, lepiej szybko pomyśl o dezynsekcji. Szczegółowe instrukcje jak samodzielnie pozbyć się os ze swojego ogrodu otrzymasz w dalszej części artykułu.

Jak rozpoznać gniazdo os?

Jeśli planujemy dezynsekcję, powinniśmy zacząć od prawidłowego rozpoznania problemuOdpowiednia weryfikacja insektów, z jakimi mamy do czynienia warunkuje poziom bezpieczeństwa, oraz dobór odpowiednich środków zwalczających owady.

Czym różni się osa od szerszenia?

Nim przystąpimy do dezynsekcji, należy upewnić się, że nie mamy do czynienia z szerszeniami. Jest to pierwszy i bardzo ważny krok, od którego zależy nasze bezpieczeństwo. Odróżnimy je przede wszystkim po rozmiarze — długość, jaką osiągają osy to przeważnie około 15 mm, podczas gdy szerszenie mogą być nawet na 35 mm długie. Odróżnienie tych dwóch gatunków jest z tego względu ważne, że ugryzienia szerszenia są o wiele bardziej dotkliwe i jeśli mamy z nimi do czynienia, to lepiej wezwać ekipę profesjonalistów.

Jak wygląda osa?

Osy są smukłe i posiadają charakterystyczne przewężenie na odwłoku. Stąd też wzięło się powiedzenie „talia osy”. Owady te mają specyficzną barwę w symetryczne żółto-czarne pasy. Królowa osiąga rozmiary 16 do 18 mm, robotnica może mierzyć 10 do 14 mm, natomiast samce rosną duże na 13 do 15 mmOsy budują swoje gniazda zazwyczaj w podziemnych norach zwierząt, wnękach w murach, albo na poddaszu. Ich cienkościenne, papierowe, odkryte gniazda można znaleźć także na ścianach, gałęziach albo belkach strychów. Osy budują swoje siedliska samodzielnie z drewna, które przeżuwają i przerabiają na papier.

Jak samodzielnie usunąć gniazdo os?

Usunięcie gniazda os jest ważną kwestią, chociażby ze względu na bezpieczeństwo gości i domowników. Są to bowiem insekty wyposażone w żądła, którymi mogą nas dotkliwie zranić. W przypadku osób uczulonych, użądlenie osy może wywołać poważny wstrząs anafilaktyczny. Dlatego też podczas usuwania ich gniazda powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zrezygnować w przypadku gdy jesteśmy uczuleni albo czujemy się w tym zadaniu po prostu niepewnie.

O czym pamiętać usuwając gniazdo os?

Jeśli jesteśmy zdecydowani, by samodzielnie rozprawić się z osami, to należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które podniosą poziom bezpieczeństwa podczas dezynsekcji:

  • Zabezpiecz się, kupując środek zadymiający, albo odpowiedni preparat owadobójczy przeciwko osom,
  • Ubierz na siebie kilka warstw odzieży dla lepszej ochrony, załóż maskę lub gogle ochronne,
  • Unikaj pory wieczornej, bo wtedy insekty gromadzą się w gnieździe. Siedlisko os najlepiej usunąć w dzień albo w nocy
  • Wysoka temperatura czyni osy bardziej agresywnymi, dlatego na termin ich likwidacji wybierz chłodny dzień.

Usuwanie gniazda os krok po kroku

Gdy mamy przygotowaną gaśnicę na osy i odpowiednią odzież ochronną, możemy zaczynać. Cały proces zrealizujesz w 6 prostych krokach:

  1. Zlokalizuj gniazdo os i upewnij się, że owady są w miarę spokojne.
  2. Podejdź do siedliska insektów wyposażony w środek owadobójczy i spryskaj nim gniazdo os.
  3. Przeczekaj jeden dzień do późnej nocy i podejdź do gniazda z solidnym workiem na śmieci.
  4. Bardzo ostrożnie owiń gniazdo workiem.
  5. Delikatnie oddziel siedlisko os od powierzchni, do której przylega i zawiąż worek.
  6. Wyrzuć worek do kosza na śmieci możliwie odległego od Twojego domu.

Jak zlikwidować gniazdo os w ziemi?

Jeśli mamy do czynienia z siedliskiem os wewnątrz nory w ziemi, to najskuteczniejsza będzie prosta i niestety dość brutalna metoda. Wystarczy siedlisko insektów zalać wrzątkiem.