Osy latające dookoła domu stwarzają zagrożenie dla gości i domowników. Te dość agresywne insekty rozpoznamy po charakterystycznym, żółto-czarnym ubarwienia oraz przewężeniu na odwłoku. Gdy widzisz je na swoim terenie, lepiej szybko pomyśl o dezynsekcji. Szczegółowe instrukcje jak samodzielnie pozbyć się os ze swojego ogrodu otrzymasz w dalszej części artykułu.
Jeśli planujemy dezynsekcję, powinniśmy zacząć od prawidłowego rozpoznania problemu. Odpowiednia weryfikacja insektów, z jakimi mamy do czynienia warunkuje poziom bezpieczeństwa, oraz dobór odpowiednich środków zwalczających owady.
Nim przystąpimy do dezynsekcji, należy upewnić się, że nie mamy do czynienia z szerszeniami. Jest to pierwszy i bardzo ważny krok, od którego zależy nasze bezpieczeństwo. Odróżnimy je przede wszystkim po rozmiarze — długość, jaką osiągają osy to przeważnie około 15 mm, podczas gdy szerszenie mogą być nawet na 35 mm długie. Odróżnienie tych dwóch gatunków jest z tego względu ważne, że ugryzienia szerszenia są o wiele bardziej dotkliwe i jeśli mamy z nimi do czynienia, to lepiej wezwać ekipę profesjonalistów.
Osy są smukłe i posiadają charakterystyczne przewężenie na odwłoku. Stąd też wzięło się powiedzenie „talia osy”. Owady te mają specyficzną barwę w symetryczne żółto-czarne pasy. Królowa osiąga rozmiary 16 do 18 mm, robotnica może mierzyć 10 do 14 mm, natomiast samce rosną duże na 13 do 15 mm. Osy budują swoje gniazda zazwyczaj w podziemnych norach zwierząt, wnękach w murach, albo na poddaszu. Ich cienkościenne, papierowe, odkryte gniazda można znaleźć także na ścianach, gałęziach albo belkach strychów. Osy budują swoje siedliska samodzielnie z drewna, które przeżuwają i przerabiają na papier.
Usunięcie gniazda os jest ważną kwestią, chociażby ze względu na bezpieczeństwo gości i domowników. Są to bowiem insekty wyposażone w żądła, którymi mogą nas dotkliwie zranić. W przypadku osób uczulonych, użądlenie osy może wywołać poważny wstrząs anafilaktyczny. Dlatego też podczas usuwania ich gniazda powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zrezygnować w przypadku gdy jesteśmy uczuleni albo czujemy się w tym zadaniu po prostu niepewnie.
Jeśli jesteśmy zdecydowani, by samodzielnie rozprawić się z osami, to należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które podniosą poziom bezpieczeństwa podczas dezynsekcji:
Gdy mamy przygotowaną gaśnicę na osy i odpowiednią odzież ochronną, możemy zaczynać. Cały proces zrealizujesz w 6 prostych krokach:
Jeśli mamy do czynienia z siedliskiem os wewnątrz nory w ziemi, to najskuteczniejsza będzie prosta i niestety dość brutalna metoda. Wystarczy siedlisko insektów zalać wrzątkiem.