Jak się pozbyć mrówek z domu?

Dlaczego mrówki pojawiają się w domu?

Co jest takiego ciekawego dla mrówek w naszych domach? Odpowiedź jest prosta - jedzenie. Mrówki szukają pożywienia, a resztki w koszu i okruchy pod kuchennym blatem są dla nich najlepszym łupem. Dlatego właśnie zauważamy mrówki w okolicy kuchni i części jadalnej. Pojawiają się u nas najczęściej latem. Jest to ta pora roku kiedy bardzo często mamy otwarte okna i balkony co jest znacznym ułatwieniem dla owadów, aby dostać się do środka. Do najczęstszych gatunków mrówek, które pojawiają się w naszych domach należą mrówki faraona, gmachówki lub hurtnice.

Domowe sposoby na mrówki

Pojawienie się mrówek w domu nie od razu oznacza katastrofę. Jest wiele rodzajów środków, które działają na mrówki odstraszająco. Najczęściej jednak mrówki pojawiają się w pobliżu jedzenia, a używanie w kuchni środków chemicznych może okazać się niekorzystne dla naszego zdrowia. Dlatego, do walki z mrówkami możemy zastosować bezpieczniejszą formę wykorzystując naturalne odstraszacze i domowe sposoby.

Rozpoczynając walkę z nieproszonymi gośćmi, musimy wiedzieć, że mrówki mają wyznaczoną trasę, którą pokonują. Zostawiają chemiczne oznaczenia dla pozostałych mrówek, tak aby cała kolonia mogła dotrzeć do pożywienia.

Proszek do pieczenia - to jeden z najbardziej powszechnych środków, używany nie tylko do ciast. Mrówki bardzo go nie lubią. Będzie on skuteczny pod warunkiem, że obsypiemy nim obficie ścieżkę pokonywaną przez owady. W ten sam sposób możemy zastosować równie uniwersalną sodę oczyszczoną.

Sok cytrusowy - mrówki nie lubią zapachu cytrusów. Możemy zatem wykorzystać sok z cytryny czy limonki do pozbycia się ich. Wystarczy, że zmieszamy wyciśnięty sok z owocu z ciepłą wodą. Tak przygotowanym roztworem przecieramy miejsca, w których widujemy mrówki.

Cynamon i pieprz - te przyprawy mrówki będą omijać szerokim łukiem. Wysypując je w miejscu gdzie pojawiają się mrówki pozbędziemy się niechcianych owadów. Sposób ten możemy także wykorzystać w ogrodzie, niewielka ilość rozsypanego cynamonu odstraszy mrówki.

Drożdże - drożdże są wrogiem mrówek. W proporcjach 1:1 należy przygotować roztwór z suchych drożdży i cukru. Całość zalać wodą. Zaczyn pozostawić na około godzinę, następnie porozlewać do małych miseczek i porozkładać na pokonywanej przez mrówki trasie.

Czosnek - jego intensywny zapach może odstraszyć każdego, w tym również mrówki. Aby pozbyć się mrówek skuteczny okaże się roztwór czosnku z wodą. Do naczynia, które można szczelnie zamknąć wlewamy wodę i dodajemy rozgniecione ząbki czosnku. Tak przygotowaną miksturę odstawiamy na co najmniej dobę. Po tym czasie wodę z czosnkiem należy zagotować, a następnie spryskać miejsca, w których pojawiają się mrówki.

Oczywiście w walce z mrówkami skuteczne okażą się także chemiczne specyfiki. Na rynku możemy znaleźć spraye, proszki lub zasypki odstraszające mrówki. Są też trutki i opryski. Środki te, bardzo często są silne toksyczne dlatego zanim po nie sięgniemy warto spróbować pozbyć się mrówek domowymi sposobami.

Kiedy mieszkamy w domu, a w szczególności z ogrodem mrówki nie są nam obce. Pojawienie się ich w naszych pomieszczeniach jest jednak dosyć problematyczne. Chociaż owady te nie są bardzo niebezpieczne to jednak ich przebywanie w naszym domu jest uciążliwe. W łatwy sposób możemy temu zaradzić sięgając po środki zwalczające mrówki lub wykorzystując domowe metody.