Jak się pozbyć tłustych plam z odzieży?

Jak pozbyć się tłustych plam z ubrań domowymi sposobami?

Kiedy pojawia się tłusta plama na ubraniu nie od razu oznacza to, że musimy sięgać po odplamiacze lub wybielacze. Są sposoby na pozbycie się zabrudzenia za pomocą produktów, które zazwyczaj są w naszym domowym zapleczu. To co bardzo ważne i pomocne przy pozbywaniu się plam to tempo naszego działania. Dany specyfik należy zaaplikować jak najszybciej na jeszcze świeżą plamę.

Mąka ziemniaczana

W walce z plamami na ubraniach skuteczna może okazać się mąka ziemniaczana. Wystarczy posypać zabrudzone miejsce mąką i pozostawić na kilka minut. Następnie miękką szczoteczką wetrzeć w materiał. Ubranie wypłukać w ciepłej wodzie.

Ocet

Ten uniwersalny środek swoje zastosowanie znajduje nie tylko w kuchni. Może okazać się przydatny przy pozbywaniu się plam z tłuszczu na naszych ubraniach. Na tłustą plamę warto spróbować zaaplikować roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1. Nanieść na zabrudzone miejsce za pomocą miękkiej szmatki.

Coca - cola

Słodki napój, znany także ze swoich właściwości odrdzewiających okazuje się być skuteczny w walce z tłustymi plamami na ubraniach. Działanie napoju nie jest jednak natychmiastowe, dlatego aby nasza plama zniknęła, powinniśmy pozostawić polaną colą plamę na co najmniej godzinę.

Płyn do naczyń

Nic nie radzi sobie lepiej z tłuszczem jak płyn do naczyń. Tak jak zaradny jest w przypadku tłustych patelni, może być równie skuteczny kiedy na naszym ubraniu pojawia się tłusta plama. Nasączoną płynem, wilgotną szmatką przecieramy świeżą plamę następnie zapieramy.

Benzyna

Jest to dosyć niecodzienny środek na wywabianie plam, ale może okazać się skuteczny. Benzyna jest substancją posiadającą właściwości rozcieńczające tłuszcze. Nie powinniśmy jednak używać jej w przypadku delikatnych tkanin. Jest to jednak dobra metoda na pozbycie się plam z ubrań roboczych i wytrzymałych materiałów. Benzynę nakładamy nasączoną nią szmateczką.

Pasta do zębów

Jeżeli plama pojawi się na bawełnianej tkaninie spokojnie możemy na nią zastosować pastę do zębów. Na świeżo powstałą plamę nakładamy pastę, delikatnie ją wcierając. Następnie poplamione ubranie pierzemy w delikatnym detergencie.

Środki czystości - nie można zaprzeczyć, że skuteczne w usuwaniu tłustych plam są przeznaczone do tego detergenty. Na rynku ukazuje się szeroka gama produktów o działaniu odplamiającym i wybielającym. Możemy znaleźć detergenty przeznaczone do wywabiania plam z tkanin kolorowych oraz te konkretnie usuwające plamy z białych materiałów. Popularna wśród odplamiaczy jest magiczna gąbka. Sprawdza się przy ciężkich plamach na przykład takich z soku porzeczkowego, ale również nadaje się do czyszczenia innych powierzchni, a jej działanie wydaje się być naprawdę magiczne!

Tłusta plama na naszej ulubionej bluzce czy spodniach nigdy nie jest mile widziana. Plamy z tłuszczu należą do tych ciężko spierających się, jednak kiedy się pojawią nie zrażajmy się. Są sposoby, aby uratować poplamione ubranie bez konieczności sięgania po chemiczne detergenty.