Jak skutecznie zlikwidować plamę z atramentu z ubrania i dywanu? 6 domowych sposobów

Zdarzyło wam się kiedyś ubrudzić rękaw atramentem przy pisaniu? Plamy z atramentu bywają uciążliwe, ale stosując odpowiednią metodę, łatwo się ich pozbędziemy. Przedstawiamy domowe sposoby na usunięcie plam z atramentu.

Jak usunąć plamę z atramentu z ubrania?

Uciążliwe do wywabienia plamy z atramentu najczęściej pojawiają się na naszych ubraniach. Choć na pierwszy rzut oka, granatowa plama na naszych ulubionych elementach garderoby wygląda frustrująco, to stosując odpowiednią metodę, z łatwością się jej pozbędziemy. Proces czyszczenia będzie wyglądał nieco inaczej w przypadku białych, jak i kolorowych ubrań

Białe ubrania

Z pewnością większe wyzwanie będzie stanowiło usunięcie plam od atramentu z białej odzieży, ale spokojnie. Nawet delikatne, naturalne tkaniny da się doczyścić. W tym celu sięgamy po sól kuchenną i przekrojoną cytrynę. Posypujemy solą miejsce zabrudzenia, a następnie przecieramy cytrusem plamę, tak by nasiąknęła sokiem. Skuteczność metody zwiększymy, przecierając materiał przy pomocy ściereczki nasączonej spirytusem. Na koniec nasze ubranie pierzemy zgodnie z zaleceniami dla danego materiału.

Kolorowe ubrania

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kolorowych ubrań. Aby usunąć plamę z atramentu z kolorowej odzieży, sięgamy do lodówki po mleko. Wlewamy je do rondelka i delikatnie podgrzewamy. Następnie zalewamy nim miejsce zabrudzenia i pozostawiamy na 10 minut. Kiedy czas minie, płuczemy materiał w ciepłej wodzie i odstawiamy do zwykłego prania. Jeśli plama pojawiła się na kolorowym, wełnianym swetrze, wówczas mieszamy ciepłe mleko z sokiem z cytryny. Gdy natomiast plama pojawiła się na odzieży bawełnianej, to podkładamy pod nią ręcznik, a zabrudzenie możemy na zmianę polewać acetonem i sokiem z cytryny. Nim przystąpimy do użycia acetonu, zawsze sprawdzamy w niewidocznym miejscu, jak dany materiał reaguje na jego obecność.

Jak wywabić plamę z atramentu z dywanu?

Czasem zdarza się tak, że atrament wyląduje na dywanie. Co wtedy? To zależy od tworzywa, z jakiego składa się nasz dywan:

  • Wykładzina — w tym przypadku pomoże nam mleko i sól kuchenna. Zasypujemy solą plamę, a następnie zalewamy ciepłym mlekiem. Po upływie godziny usuwamy mleczną warstwę mokrą ściereczką i zostawiamy i do wyschnięcia.
  • Dywan wełniany — zaczynamy od usunięcia nadmiaru cieczy wacikiem, papierem, albo ścierką. Następnie szmatkę moczymy kolejno w occie, gorącym mleku i spirytusie i przy jej pomocy szorujemy miejsce zabrudzenia. Po wszystkim spieramy resztki zimną wodą i zostawiamy dywan do wyschnięcia.
  • Dywan syntetyczny — ten rodzaj dywanu wyczyścimy przy pomocy soli kuchennej oraz wody z mydłem. Zaczynamy od posypania świeżej plamy solą, po czym zostawiamy ją tak na pół godziny. Gdy czas minie, skrupulatnie odkurzamy miejsce zabrudzenia. Resztek plamy pozbędziemy się, szorując ją gąbeczką nasączoną mydłem i wodą.

Jak usunąć stare, zaschnięte plamy z atramentu?

Jeżeli plama zdążyła zaschnąć, to wywabienie jej będzie dużo trudniejsze niż w przypadku świeżych zabrudzeń, ale warto próbować. W tym celu warto zaopatrzyć się w jeden ze sklepowych odplamiaczy. Na początek zwilżamy plamę spirytusem, a następnie polewamy ją specjalnym detergentem. Następnie wkładamy nasz materiał do miski z wodą i odplamiaczem. Pozostawiamy ubranie w takim stanie na przynajmniej 2 godziny. Na koniec pierzemy pranie zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, aby korzystając z odplamiacza upewnić się, że jest on bezpieczny dla danego rodzaju materiału i że podążamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.